Kuzey Portekiz Gezilecek Yerler Rehberi

Portekiz Gezilecek Yerler

portekiz gezilecek yerler

Portekiz’i ziyaret etmek istiyorsunuz ama hangi şehirleri, kasabaları görmeniz gerekiyor bilmiyor musunuz? Birebir deneyimlerimize dayalı Kuzey Portekiz Gezilecek Yerler rehberini sizin için kaleme aldık, okuyun!

Portekiz gezilecek yerler listesi, Portekiz’in kuzeyinde yer alan şehir ve kasabaları kapsayan Porto’dan başlayıp Lindoso’da sona eren, doğa ve tarih  kombinasyonu ile ilgilenenler için kesinlikle çok cazip bir rota içeriyor. Buradaki yerleşim yerleri, insanlar, mimari, okyanus kıyıları, doğal güzellikler ve de bölgenin meşhur şarapları uzun zaman aklınızda yer edecek, hatta tekrar tekrar gitme isteği uyandıracak değerde. Özellikle köy ve kasabalar turistlerin popüler ziyaret mekanları olmadığından, doğası bozulmamış, ticarileşmemiş, insanları sıcak ve samimi, yemekleri lezzetli, her şey olması gerektiği gibi.

Portekiz ya da resmi adıyla Portekiz Cumhuriyeti, Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan bir ülke. Bir dönem elde ettiği sömürgelerle dünyanın en büyük güçlerinden biri olmayı başarmış. İspanya ile rekabet içerisinde olmuş fakat sanayi devrimi ile beraber bu gücünü diğer Avrupa devletlerine kaptırmış. Portekiz, bugün iyi korunmuş tarihi şehir merkezleri, doğal güzellikleri, özgünlüğünü kaybetmemiş çehresi ile gezip görülmesi gereken ülkeler arasında. Dünyayı dolaşıp yuvarlak olduğunu kanıtlayan Macellan’ın da bir Portekizli olduğunu hatırlayarak, sizde gezgin ruhunuzu canlandırabilirsiniz. Kuzey Portekiz Gezilecek Yerler Macellan’ın doğduğu varsayılan kasabadan da geçiyor!

Portekiz Tarihi

Portekiz 1143’te bağımsız bir krallık haline geldi ve bugünkü sınırlarına 13. yüzyılda ulaştı. 15. ve 16. yüzyıldaki coğrafi keşifler sayesinde Portekiz, Asya, Afrika ve Güney Amerika’da büyük bir sömürge imparatorluğu kurarak, Avrupa ve Doğu arasındaki ticaretin önemli bir bölümünü ele geçirdi. 17. yüzyıldan itibaren zayıflayan ve zaman zaman bağımsızlığı ve ülke bütünlüğü kesintiye uğrayan Portekiz, Brezilya’nın 1822’de bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte 20. yüzyıla kadar süren bir çöküş dönemine girdi. 5 Ekim 1910 tarihinde gerçekleşen devrimle Portekiz monarşisi yıkılmış fakat sürüklendiği kaos ortamı nedeniyle önce 1926’da askeri darbe yapıldı ardından  “Novo Estado” adı altındaki diktatörlük döneme damgasını vurdu. 1960’lı yılların ortasında Mozambik’te başlayan bağımsızlık hareketleri Portekiz Sömürge Savaşı’na yol açarak yönetimdeki rejimi zayıflattı. 1974’te gerçekleşen Karanfil Devrimi ile ülkede diktatörlükten demokrasiye geçildi, 1986’da AB üyeliğiyle birlikte hızlı bir dönüşüm ve gelişme gösterdi.

Kuzey Portekiz Gezilecek Yerler Rehberi

Porto

Porto Portekiz’in ikinci büyük şehri, Douro nehri ağzında görkemli coğrafi konumu ile son dönemlerde popülaritesi hayli artmış durumda. İyi korunmuş tarihi mimari mirası ile Porto eski şehir merkezi (Riberia bölgesi) 1996’da UNESCO Dünya Mirası listesine dahil olmuş. Eski şehir merkezi, Duoro nehrinin muhteşem manzarası, mükemmel şarap barları ile Porto gezginler için bir cazibe merkezi. Burası uzun soluklu deniz ürünleri ile bezeli yemeklerin, uykulu sokaklarda yavaş yavaş yapılacak gezintilerin ve gün batımında tonikle seyreltilmiş bir kadeh Porto şarabı “Porto Tonica” ile manzaraya dalıp gitmenin yeri. Kalbinizi çalacak eski şehir merkezi, kendine has rengarenk ve çinili evler arasından kıvrılıp giden eğimli, Arnavut kaldırımlı sokaklarla bezeli. Sao Bento Tren İstasyonu, Clerigos Kulesi ve Kilisesi, Porto Katedrali, Dom Luis I Köprüsü, Sao Francisco Kilisesi, Borsa Sarayı (Palacio da Bolsa), St. Ildefonso Kilisesi ve  Mosteiro da Serra do Pilar görülmesi gereken başlıca yerler.

Kapsamlı Porto gezi notları için tıklayın!

Pinhão

Portekiz’deki her kasaba, doğanın insanoğluna sunduğu müthiş manzaraların keyfini sürmek için eşsiz fırsatlar sunuyor. Pinhao bu kasabalardan biri, Porto’ya 120 km mesafede yer alan bu kasabaya araba, panoramik Douro hattı demiryolları veya nehir botlarıyla ulaşmak mümkün. Douro Nehri kenarında, Porto şarabının üretildiği bölgenin kalbinde yer alan, inanılmaz manzarası, teraslı üzüm bağları, tarihi tren istasyonu ile ünlü pitoresk Pinhão kasabası, büyük şehirlerin karmaşasından uzak yerler keşfetmek isteyenler için alternatif bir yer. Özellikle de şarap severler için.

Pinhao gezilecek yerler yazımız için tıklayın!

Vila Real, Portekiz'de Yapılacak 10 Şey

Vila Real

Tras-o-Montes eyaletinin başkenti Vila Real, 50 bin nüfuslu bir üniversite şehri. Şehir, Cabril ve Corgo nehirlerinin birleştiği noktanın üzerinde yer alıyor. Corgo, Douro’nun bir kolu ve teraslı üzüm bağlarının epik manzarası eşliğinde kıvrılıp gidiyor. Burası bereketli yemyeşil ovaları, yüksek dağları, teraslı vadileri, zeytin ve badem bahçeleri, muhteşem üzüm bağları, derin ormanları, görkemli nehirleri ile doğal güzellikleri sevenler için tam bir cennet. Mateus Sarayı,  Capela Nova, Sao Domingos Kilisesi, Sao Pedro Kilisesi ve Alvão Natural Park görülesi yerlerden sadece birkaçı.

Vila Real’de yapılacak 10 şey için burayı tıklayın!

Ribeira de Pena

Ribeira de Pena

Ribeira de Pena, Vila Real’e bağlı, 1331 yılında kurulmuş ve 7000 civarı nüfusa sahip bir belediye. Bu bölge neotik çağlardan beri farklı dönemlerde farklı topluluklara ev sahipliği yapmış. Eski dini yapıların görkemi ve tarihi kalıntılar ile günümüz çağdaş mimarisinin hakim olduğu yapıların basitliği arasında muhteşem bir kontrast var.

Riberia de Pena gezilecek yerler yazımız için tıklayın!

Guimarães

Guimarães’in tarihi kent merkezi, bir orta çağ yerleşiminin son derece iyi korunmuş ve otantik bir örneği olduğu için 2001 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. 52.000 nüfuslu Guimarães, Portekiz’in kuruluşunda oynadığı rol nedeniyle tarihi bir önem taşıyor. Portekiz’in ilk Kralı Afonso Henriques’in burada doğduğuna yaygın olarak inanıldığı için kent genellikle “Portekiz uyruğunun doğduğu yer” veya “beşik kent” olarak anılıyor. 10. yüzyılda yapılmış Guimarães Kalesi ve hemen yanında yer alan Bragança Dükleri Sarayı (Paço dos Duques de Bragança),15-19. yüzyıla ait heykellerle bezeli cephesiyle Nossa Senhora da Oliveira Kilisesi ve Santa Clara Kilisesi ilk ziyaret edilmesi gereken tarihi yapılar.

Braga ve Guimarães

Braga

Ülkenin en eski kentlerinden biri olan Braga, Portekiz’in en büyük üçüncü şehri ve genç nüfusuyla cıvıl cıvıl bir yer. Burası ülkenin dinsel merkezi olarak kabul ediliyor. Bracari adında bir Kelt kabilesi tarafından kurulan ve daha sonra Romalılar tarafından işgal edilen bu bölge, 11. yüzyılda ülkenin dini başkenti ve büyük bir başpiskoposluğun merkezi haline gelmiş. Muhteşem barok tarzı yapılarla bezenmiş bu şehrin sokaklarında dolaşırken kaybolmayı isteyebilirsiniz. Bom Jesus do Monte (Bom Jesus Katedrali), Braga’nın en önemli yapısı hiç kuşkusuz, süslü barok yapısı ile dikkat çekiyor.

Guimares & Braga gezilecek yerler detayları için tıklayın!

Portekiz Gezilecek Yerler

Viana do Castelo

Costa Verde’nin mücevheri sayılan Viana do Castelo iyi korunmuş tarihi şehir merkezi ve muhteşem manzarası ile görülmesi gereken yerlerden biri. Eski mahalleleri, 19. yüzyıl bulvarları, Manuelin malikaneleri ve Rokoko tarzı saraylarıyla büyüleyici güzellikteki bu kent az bilinen rotalardan biri. Şehrin hemen arkasında Portekiz’deki en uzun füniküler demiryolu ile ulaşılabilen Santa Luiza tepesi muhteşem manzarası ile dikkat çekiyor.

Viana do Castelo gezi rehberi için tıklayın!

Ponte de Lima

Ponte de Lima, Portekiz’in kuzeyinde bulunan, ülkenin ruhunu yansıtan en karakteristik, en eski kasabalardan biri. Büyüleyici ve huzurlu ortamı, antik evleri, mor begonvillerle süslenmiş bahçeleri ve dini yapılarının yanı sıra ilginç müzeleri ve muhteşem doğa manzaraları burayı görülmeye değer kılıyor.

Ponte de Lima gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!

Portekiz Gezilecek Yerler

Ponte da Barca

Bir zamanlar Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlayan Portekizli kaşif Ferdinand Macellan’ı (Fernão de Magalhães) bilmeyen yoktur. Kesin olmamakla birlikte Ponte da Barca’da doğduğuna inanılıyor.  Kent, yeşil bir ortamla çevrili granit evler ve aristokrat yapıların bir resmini sunuyor ve tarihi merkezde, ziyaretçilere ve turistlerin huzur ve sükunet bekliyor. Misericordia Kilisesi, Lima nehri üzerindeki orta çağ Köprüsü, Vade nehri üzerindeki Roma Köprüsü, Vila Nova de Muía Manastırı, São Martinho de Castro Manastırı ve Bravães Manastırı görülesi yerler arasında.

Portekiz Gezilecek Yerler

Lindoso

Lindoso 1300 nüfuslu, İspanya sınırına 4 km mesafede bir köy. Köy  kalesi ve ilginç şekilde mezara benzer tahıl ambarları ile meşhur. Kale 13. yüzyılda yapılmış olup, ulusal anıt statüsünde yer alıyor. Kalenin çevresinde 17. ve 18. yüzyıllardan kalma 50 tahıl ambarı bulunuyor. Taştan yapılan ambarlar, yağmur suyunun altından geçmesine izin vermek amacıyla zeminden sütunlarla yükseltilmiş. Çatı, geniş bir açıda bir araya getirilmiş iki granit levhadan yapılmış. Katolik inancına dayanarak korunmak için haçlar ile dekore edilmiş.

Lindoso, Peneda-Gerês National Park’ta yer alan köylerden biri. Peneda-Gerês, Portekiz’in 12. yüzyılda kurulmasından bu yana varlığını koruyan onlarca köye ev sahipliği yapıyor. 1971’de kurulan, Portekiz’in ilk ve tek milli parkı olan Peneda-Gerês Ulusal Parkı, sadece bir dizi ekosistemi değil, aynı zamanda nesli tükenmekte olan bir yaşam tarzını da korumaya yardımcı oluyor. Portekiz Gezilecek Yerler

Kuzey Portekiz’e gelmişken Vigo İspanya’ya da kolayca geçiş yapabilirsiniz. Vigo İspanya gezi rehberi için tıklayın!Portekiz Gezilecek Yerler


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Ahmet hakkında 12 makale
İki kız babası, mühendis, zoraki seyyah.

1 Yorum

:)