Plajlarıyla Ünlü Vigo İspanya

İspanya Gezilecek Yerler

Vigo

Popüler turistik şehirleri görmekten, binlerce insanın aşındırdığı yolları yürümekten, turist kalabalığının içinde yok olmaktan gereğinden fazla hoşlanıyoruz galiba. Belki de artık alışkanlıkları yıkıp daha az popüler olan ama kendine özgün tarihi ve doğal dokusunu koruyan mekanları ziyaret etme zamanı. Ne dersiniz? Vigo-İspanya, bu mekanlardan biri. Vigo körfezi ve Cies Adaları çevresindeki görülesi güzellikteki 45 plaj harika bir yaz tatili için aklınızı çelebilir!

Vigo İspanya

Vigo, Galiçya özerk bölgesinde 30 km uzunluğundaki körfezin kıyılarına yayılmış bir şehir. Portekiz’e de sadece 20 km uzaklıkta. Stratejik konum nedeniyle Vigo, çok eski zamanlarda bir ticaret şehriymiş, günümüzde ise önemli bir endüstriyel altyapıya (tersaneler, konserve fabrikaları ve otomobil ve granit endüstrilerinden şirketler) sahip olan başlıca Avrupa limanlarından biri konumunda.

Vigo, sahip olduğu endüstriden çok daha fazlasını sunuyor ziyaretçilerine. Geleneksel yapılarla bezeli daracık, dolambaçlı sokakları, ilginç heykellerle süslü meydanları, Cesteiros (sepetçiler) caddesi, neoklasik Saint Mary Collegiate Kilisesi ile eski şehir merkezi görülesi yerler arasında.

vigo

Şehirdeyken körfez, Vigo ve Cies Adaları’nın muhteşem manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz O Castro, A Guía ve A Madroa‘daki gözetleme noktalarını ve Belediye Müzesi Pazo Quiñones de León‘un bulunduğu Galiçya’nın en güzel kent parkı Castrelos Park‘ı ziyaret etmelisiniz. Vigo’ya gelmişken mutlaka beyaz kumlu plajları ile dikkat çeken, Galiçya kıyı şeridindeki en önemli ekosistemlerden biri ve deniz kuşları için ayrıcalıklı bir üreme alanı olan Cíes Adaları doğa parkı görülmeli.

Eski Şehir Merkezi- Casco Vello

Vigo için keşfe başlama noktası eski şehir merkezdeki Urzaiz ve Principe caddelerinin kesiştiği noktada bulunan ve yerel halk tarafından buluşma noktası olarak kullanılan, Jenaro de Fuente tarafından 1932’de yapılan sokak lambası.

Eski şehir merkezinde görülesi dört meydan var; Praza da Pedra, Praza de Almeida, Praza da Princesa ve en büyüğü Plaza de la Constitucion. Bu meydanların tümü orijinal binalarla çevrili ve ziyaretçilerine müthiş bir görsellik sunuyor. Princesa ve Constitucion meydanları dışarıda oturup Vigo’daki yerel hayatı izleyebileceğiniz çok sayıda küçük kafeye sahip.

Sokak lambasının bulunduğu noktadan bir zamanlar sırasıyla hapishane ve adliye olarak kullanılan şimdilerde ise birçok kültürel sergiye ev sahipliği yapan MARCO– Vigo Modern Sanatlar Müzesi binasını görebilirsiniz. Burası aynı zamanda şehrin en popular alışveriş caddesi Principe Caddesine giriş noktası. Bu caddenin sonunda Porta do Sol’e (Güneşin kapısına) ulaşacaksınız. Burada bir kapı bulunmamasına rağmen, eskiden duvarlarla çevrili şehrin yedi girişinden biri olduğu için böyle adlandırılıyormuş. Porta do Sol’un biraz ilerisinde daha önce balık pazarı olarak kullanılan Praza da Princesa bulunuyor. Angelote adlı çeşme, 1809’da Napolyon’un birliklerine karşı çıkan ilk İspanyol şehri olan Vigo’yu onurlandırmak için yapılmış.

vigo

Praza da Princesa’nın sol tarafından devam ederseniz Plaza de la Constitucion’ı ve ilerisinde hasır ustalarının hünerlerini sergiledikleri dükkanların bulunduğu bir cadde olan Rúa Cesteiros‘u ziyaret edebilirsiniz.

Vigo

Sırada Praza de Almeida ve şehrin en eski yapısı olan 15. yüzyıldan kalma Casa de Ceta var. Bu meydanın sağında 1836’da tamamen yeniden inşa edilen neoklasik tarzdaki Santa Maria Collegiate Kilisesi bulunuyor. Bunun hemen yukarısında ise 16. ve 17. yüzyılda Vigo halkının anlaşmazlıklarını çözmek için buluştuğu Praza da Pedra’yı ziyaret edebilir ve sonrasında limana ulaşabilirsiniz.

Vigo körfez bölgesinin son 100 yıldaki hızlı gelişimi nedeniyle, liman bölgesi eski ve yeni dünyaların bir karışımı niteliğinde bir tat bırakıyor ziyaretçisinde. Rúa de Pescaderia veya Balık Sokağı, Santa Maria Collegiate Kilisesi’nin kuzey tarafında yer alıyor. Deniz mahsulleri sevenler için 08:30-3:30 arası açık. Burası Vigo’nun meşhur istiridyelerinin ve kadın istiridye satıcılarının mekanı. Yaşlarının sizi aldatmasına izin vermeyin! 60 yıldan fazla bir süredir bunu yapan kadın istiridye satıcıları mevcut😊)

Vigo

Cíes Adaları

Bu adalar, Vigo körfezinin en büyük hazinesi olarak nitelendiriliyor. Cíes takımadaları üç adadan oluşuyor: Monte Agudo, O Faro ve San Martiño. İlk ikisi uzun bir kum şeridi ile birbirine bağlı. Her birinde sarp uçurumlar, mağaralar ve çeşitli bitki örtüsü ve fauna var. Vigo limanından 45 dakikalık bir tekne yolculuğu sizi bu doğal ihtişamla buluşturuyor. Adaların cennet benzeri manzarası doğa severler için mükemmel bir seçenek. Çam ve okaliptüs ormanları, beyaz kumlu plajları, uçurumlar ve muhteşem deniz manzarası görülmeye değer.

Vigo’daki plajlar hakkında bilgi almak isterseniz burayı tıklayın!

Vigo, İspanya’ya Nasıl Gidilir?

Vigo’ya Türkiye’den direkt uçuş yok, Madrid aktarmalı gidebilirsiniz. Galiçya bölgesini ziyaret etmek isterseniz bir araba kiralayıp bölgeyi dolaşmak en akla yatkın olanı. Eğer Portekiz’in kuzey bölgesinde bir seyahate çıktıysanız Vigo’ya ulaşmak için sadece 25 km yol gitmeniz gerekiyor.

Sanattan mimariye Barcelona gezilecek yerler ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)