Stuttgart Gezimizden Hatıralarımıza Kazınanlar

Almanya Gezilecek Yerler

Stuttgart gezilecek yerler

700 bin nüfuslu Stuttgart, Almanya’nın altıncı büyük şehri. İlk bakışta hayal kırıklığına uğradık desek yalan olmaz. Burası bir sanayi şehri ve her üç kişiden biri yabancı. Şehri keşfetmeye başlayınca fikrimiz değişti, özellikle merkezin dışındaki yerleşim yerleri çok güzel, düzenli ve temiz. Stuttgart gezilecek yerler, seyahatinizi unutulmaz kılacak ayrıntılarla dolu!

Stuttgart Gezilecek Yerler

Hauptbahnof, şehrin tam göbeğinde bulunan merkez tren istasyonu. Önünde bulunan Kral Caddesi (Köningstrasse)‘nin de başlangıç noktası. Königstrasse, 1,2 km uzunluğunda, mağazalar, kafeler, restoranlar ve alışveriş merkezleri ile yoğun bir alışveriş bulvarı ve kentin tam kalbinde yer alıyor. Eberhardstrasse, Stiftstrasse ve Calwer Caddesi gibi sağdan sola uzanan diğer sokaklar şık mağazalar ve butikler ile aynı derecede davetkar duruyor.

Stuttgart gezilecek yerler

Stuttgart gezilecek yerler

Stuttgart Tarihi & Turistik Yerler

Schlossplatz /Saray Meydanı, şehrin en canlı bölgesi olarak tanımlanabilir. Bu alan ve yakın çevresinde, Württemberg Eyalet Müzesine ev sahipliği yapan ve geçmişi 10. yüzyıla dayanan Eski Saray (Altes Schloss), Baden-Württemberg Eyalet Hükümeti tarafından kullanılan, 18 yüzyılda inşa edilen Yeni Saray (Neues Schloss), Jubilee Sütunu, Kunstgebäude galerisi var. Schiller Meydanı (Schillerplatz) Alman şair, filozof ve tarihçi Friedrich Schiller’in anıtının yer aldığı tarihi bir meydan, edebiyat severler için uğranılabilecek bir durak!

Mercedes-Benz Müzesi (Mercedes-Benz Museum), Porsche Müzesi (Porsche Museum), Sanat Müzesi (Art Museum Stuttgart), Weissenhofmuseum ziyaret edilesi müzeler.

Neo gotik tarzda inşa edilmiş Protestan Kilisesi Johanneskirche, mutlaka görülmesi gerekenler listesinde. Yapımına 1864 yılında başlanmış olan bu görkemli kilise, II. Dünya Savaşı’nda oldukça zarar görmüş. Kilisenin yıkılan kubbesi savaşın izlerini hatırlamak amacıyla tam olarak onarılmamış.

Yalnızlık Kalesi (Castle Solitude) 17. yüzyılda yapılmış, kaleden çok bir Rokoko sarayı tasarımıyla dikkat çekiyor. Siyasi tarihte önemli kararlar alınması ile ünlü bir mekan.

Wilhelma hayvanat ve botanik bahçesi, Avrupa’daki en güzel örneklerden biri. Württemberg Kralı I. Wilhelm için bahçe olarak 1842- 1853 yılları arasında inşa edilmiş. Yılda 2,1 milyon ziyaretçiyi ağırlamakta. Çocuklu seyahatlerin vazgeçilmez duraklarından biri, burada 1000’den fazla hayvan ve 7000 bitki türü ve çeşidini görmek mümkün. Stuttgart gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı.

Stuttgart gezilecek yerler

Marienplatz, Stuttgart’ın güneyinde yerel halkın buluşma noktası ve “Zacke” tek raylı trenin kalkış noktası. Bu hat Marienplatz’ı 200 metre yükseklikteki Degerloch ilçesine bağlıyor ve Almanya’daki yerel toplu taşıma ağının ayrılmaz bir parçası olan tek raylı 4 demiryolundan birisi. Zacke ile yukarı çıkarken birbirinden çarpıcı evler görebilir, en son durağa ulaştığınızda eşsiz bir Stuttgart manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. 216 metre yüksekliğindeki 1954’te inşa edilen televizyon kulesi de burada yer alıyor.

Stuttgart gezilecek yerler

Möhringen, şehir dışında yaklaşık 30 bin nüfuslu bir kasaba, geçmişinin 13. yüzyıla dayandığı söylenmekte. Otelimiz bu kasaba da olduğu için burayı ve çevredeki diğer yerleşim yerlerini görme fırsatımız oldu. Birbirinden güzel evleri, sakinliği, yemyeşil çevresi ile hayran kalmadık desem haksızlık etmiş olurum.

Almanya’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Yemek, çocuklar nedeniyle bizim için zorlayıcı bir konu. Bu nedenle önerebileceğimiz çok az restoran oluyor. Eğer Stuttgart’a geldiyseniz mutlaka Taverna Sultan Saray’a uğramalısınız; müthiş Türk yemekleri servis ediyorlar, gerçekten aşçısını ve yöneticisini kutlamak gerek. İtalyan restoranları ise hayat kurtarıcımız😊

Alman yemeklerine gelince; patatesten yapılan yemekler meşhur. Kartoffelpuffer; un, yumurta, soğan ve baharatla harmanlanmış rende patateslerden yapılan bir krep. Alman patates köfteleri, Kartoffelknödel veya Kartoffel Klösse mutlaka denenmeli.  Kartoffelsalat bir çeşit patates salatası, Bratkartoffeln patatesin soğan ve bacon ile birlikte harmanlamasıyla yapılan bir kızartma.

Bretzel, içi simit dışı çubuk kraker kıvamında bir lezzet. Şnitzel mutlaka denenmeli, 3 çeşit etten yapılabiliyor; domuz, dana ve tavuk, menülere dikkat etmekte fayda var! Tarçınla kızartılmış elmalardan yapılan Apfelkücherl’ı mutlaka denemelisiniz, mükemmel bir lezzet. Ben içinde elma olan tüm tatlıları denedim desem yalan olmaz fakat Viyana’da yediğimiz Apple Strudel (Apfelstrudel)’in yerini hiçbir şey tutamaz!

Sauerbraten, ülkenin ulusal yemeklerinden biri olarak kabul edilen bir kavurma çeşidi. Şarap, sirke, baharatlar ve otlarla marine edilen etle yapılıyor.

Tabii bira içmeden olmaz, gördüğümüz her yerel birayı denedik!


Almanya Gezilecek Yerler Listesi:

Münih Gezilecek Yerler

Münih Hayvanat Bahçesi, Almanya

Çocuklarla Mannheim Gezimizden Notlar

Großholzleute Eski Model Araç Festivali

Kempten Almanya Gezi Notları

Muhteşem Manzarasıyla Büyüleyen Starnberg Kasabası

Lindau Gezilecek Yerler

Almanya Konstanz Gölü Çevresinde Görülesi Yerler

Yorum Yapın

:)