Karnabahar Kızartması Tarifi, Birde Böyle Deneyin!

Yemek Tarifleri

Karnabahar Kızartması Tarifi

Çocuklarım küçükken karnabaharı sevmezlerdi, büyüdükçe farklı tatlar deneme merakları arttıkça karnabaharda bizim evin popüler sebzelerinden biri oldu. Karnabahar Kızartması ise galiba en sevdiğimiz! Karnabahar kızartması tarifi detayları ile burada.

Karnabahar (Brassica oleracea ‘Botrytis’), turpgillerden (Brassicaceae), çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, vatanı Doğu Akdeniz bölgesi olan 2 yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları koyu yeşil, çiçekleri beyaz veya sarımtıraktır. Kış sebzelerindendir. Lahanaya benzer. Aslında, lahananın çiçek saplarının kısalıp etlenmesiyle lahanadan türemiştir. Yenen kısmı, henüz açmamış yoğun çiçek durumudur. Türkiye’de; güzlük turfanda karnabahar, kışlık karnabahar ve mart karnabahar olmak üzere üç çeşidi vardır. Fosfor ve vitamin bakımından çok zengindir (Alıntı). Karnabahar kızartması tarifi

Kızartma Önerileri

Karnabahar kızartmasının kıtır olmasını istiyorsanız karnabaharın çiçeklerini küçük parçalara ayırın, yumuşak olmasını isterseniz daha iri parçalara bölün.

Karnabahar parçalarının üzerinin çıtır kaplama gibi olmasını istiyorsanız un yerine galeta unu kullanın.

Zeytinyağlı Havuçlu Ispanak Yemeği Tarifirnabahar Kızartması Tarifi


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın