Kazuo Ishiguro’dan 10 Muhteşem Alıntı

Nobel Ödüllü Yazarlardan Alıntılar

Kazuo Ishiguro Alıntı

Kazuo Ishiguro, Japon asıllı, İngiliz romancı, kısa öykü ve senaryo yazarı. 8 Kasım 1954’te Japonya’nın Nagazaki kentinde doğan Kazuo Ishiguro, ailesiyle birlikte 1960 yılında henüz beş yaşındayken İngiltere’ye göç etti.  Kazuo Ishiguro Alıntı

University of Kent’te eğitimine devam eden yazar, 1978’de İngilizce ve Felsefe alanında lisans derecesiyle mezun oldu ve 1980’de University of East Anglia’da yaratıcı yazarlık alanında yüksek lisans yaptı.

1982 yılında İngiliz vatandaşlığına geçtiği ve aynı yıl ilk romanı Uzak Tepeler’i yayınladı. Yayınladığı ilk romanı Uzak Tepeler Winifred Holtby Memorial Ödülüne layık görüldü.

Kazuo Ishiguro, Günden Kalanlar ve Beni Asla Bırakma gibi romanları ve dört Booker Ödülü adaylığı ve 2017’de aldığı Nobel Edebiyat Ödülü ile tanınıyor. Bugün size yazardan en sevdiğimiz alıntılardan bazılarını getiriyoruz, beğeneceğinizi umuyoruz!

Kazuo Ishiguro Alıntı

“Bu dünyada bazen işlerin böyle yürüdüğünü kabul etmelisiniz. İnsanlar bazen bir şekilde düşünür, hissederler, sonra başka bir şekilde. Siz de bu sürecin belli bir noktasında büyüdünüz tesadüfen.”

“Tıpkı satrançta olduğu gibi: Bir hareket yaparsınız ve elinizi çeker çekmez yaptığınız hatayı görürsünüz, paniklersiniz ama felaketin boyutlarını henüz bilmiyorsunuzdur.”

“Akşam günün en güzel kısmı. Günün işini yaptın. Şimdi ayaklarınızı uzatabilir ve keyfini çıkarabilirsiniz.”

“Bir yazar olarak, insanların gerçekten yaşadıkları yerine onları anlatışlarıyla ilgilenirim.”

“Bu kadar iç içe geçmiş yaşamlarımızın bu kadar hızlı çözülebileceği hiç aklıma gelmemişti. Bilseydim, belki onları daha sıkı tutardım ve görünmeyen dalgaların bizi ayırmasına izin vermezdim.”

“Daha bu yaşta kusursuzluğa eriştiğiniz inancındaysanız, ileride hiç kuşkusuz ulaşabileceğiniz mertebelere asla ulaşamayacaksınız.”

“Ama bir yandan düşünüyorum, acaba bugün kalbimizde hissettiğimiz şey, yağmur çoktan dindiği halde şu tepemizdeki ıslak yapraklardan üstümüze düşen yağmur damlaları gibi bir şey mi? Acaba anılarımız olmayınca aşkımız da mecburen solup gidecek mi?”

“Yaşamımız pek de dilediğimiz gibi çıkmadıysa durmadan geriye bakıp kendimizi suçlayarak ne kazanabiliriz ki?

“Kendi vücudundaki bir yarayla olduğu gibi, en rahatsız edici şeylerle yakınlık geliştirmek mümkündür”

“Önemli olan, o güzelliğin dinginliğidir; aşırıya kaçmaması, ölçülü oluşudur. Toprak, güzelliğinden, büyüklüğünden haberdardır sanki, bunu avaz avaz haykırmaya gerek duymaz.” Kazuo Ishiguro Alıntı

 Kaynak: http://forreadingaddicts.co.uk/authors/10-brilliant-quotes-kazuo-ishiguro/21844


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)