Hafta Sonu Garipçe Köyü Gezisi

İstanbul Gezilecek Yerler

garipçe köyü gezilecek yerler

Şehrin gürültüsünden kaçıp, birkaç saatte olsa doğayla baş başa kalmak, kafanızı dinlendirmek istiyorsanız Garipçe Köyü’ne gidebilirsiniz. Popüler kültürün erozyonuna uğramamış, özgünlüğünü koruyan yerlerden biri. Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi makus kaderiymiş gibi bakımsız, ilgi gösterilmemiş bir yerleşim mekanı. Garipçe Köyü Gezilecek Yerler

Garipçe, Sarıyer ilçesine bağlı Rumeli kavağı ile Rumelifeneri köyü arasında kalan bir balıkçı köyü. Mitolojide lanetlenmis kral Phineus’in yaşadığı bu köye antik çağda sahilinin taşlık ve kayalık olması, yüksek ve sarp kayalıklarında kartal ve akbabaların yuva yapmaları nedeni ile Gyropolis yani “Akbabalar şehri” denilmiş. Kral Phieneus’un sarayı da burada şimdiki adıyla Garipçe ile Papaz burnu arasındaymış. Garipçe Köyü’nün bir diğer adi tarihçi Homeros’a göre Kharybdis. Efsanelere konu olan Garipçe’ye Gypopolis (Geyer’in Kenti) de denilmekteydi. Garipçe, Harpylerin işkenceleri ile karşı karşıya kalan efsanevi kral Phineus’tan ötürü ün kazanmış. Bir başka rivayet ise köyün adının Karibce’den gelmesidir. “Karib” kelimesi, Osmanlıca da “yakın, yakında olan, yer ve zamana yakın, soyca yakın” anlamını taşıyor.

Garipçe Köyü Gezilecek Yerler

Garipçe’de Bizans ve Osmanlı dönemine ait tarihi eserler mevcut. Garipçe Kalesi, Padişah III. Mustafa (1557-1574) tarafından Macar asıllı Fransız mimar Baron François de Tott’a yaptırılmış. Köyün en yüksek tepesinde bir Gözetleme Kulesi var, fakat tarihçesi hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil. Buraya araba ile gitmek mümkün değil, hava güzelse yürüyebilirsiniz.

Büyük Liman’daki hamam, kilise ve yarı sağlam kale duvarı ve pek çok evin yıkıntısı bulunuyor. Büyük Liman’da Osmanlı döneminde bir tersane olduğu söylene gelmekte fakat bugüne ulaşmış herhangi bir kalıntı yok. Deniz kenarındaki çeşmenin kitabesine göre, bu çeşme tersane için Hasan Paşa tarafından 1199’da yaptırılmış.

Garipçe Çevresi Gezilecek Yerler

Rumeli Feneri Köyü

Rumeli Feneri ya da resmî adıyla Türkeli Feneri, Kırım Savaşı sırasında Fransız ve İngiliz gemilerinin Boğaz’ın ve Karadeniz’in girişlerini görebilmeleri için yapılmasına karar verilen, 1856’da Fransızlar tarafından karşı sahildeki fenerle beraber kule kısmı yapılarak işletilmeye başlanmış bir fener. Bir söylenceye görede, inşaat sırasında Fener Kulesi’nin üst üste birkaç kez yıkılmasından dolayı köylüler burada Sarı Saltuk’un makamının bulunduğunu ama zamanla yıkıldığını, bu nedenle bu zatın kendi üzerinde bu kuleyi yükseltmediğini söylerler Fransızlar da köylülerin gönlünü almak için yatırın bulunduğu söylenen türbeyi inşa etmişler üzerini örttükten sonra da kuleyi yapmışlardır. Evliya Çelebi Seyahatname’sinde, “kaleden taşra yüksek bir kule üzre bir fânus-u azîm” bulunduğunu söylediğine göre, burada hep bir fener varmış.

Fenerin bulunduğu köyün antik çağlardaki ismi Panium veya Panyum Burnu, Bizans döneminde ise Fanaraki veya Fanariyan Burnu olarak anılıyor.

Köyün en ucunda Topçu Kalesi bulunuyor. Bu kalede Kırım Savaşı zamanında yaptırılmış. Kalenin kemerli bir giriş kapısı bulunuyor. İki büyük kulesi olan ve 17. yüzyılda IV. Murad zamanında yeniden inşa edilen kalede, o dönem 60 asker evi, 100 top, cephanelik, buğday ambarları, bir camisi vardı ve 300 asker yaşıyormuş. Cumhuriyet döneminde askeri karakol olarak kullanılmış.

garipçe köyü gezilecek yerler

Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen “İstanbul Tabiat Parkları ve Bu Alanlardaki Doğa Turizm Seçeneklerinin Haritalanması” isimli proje kapsamında yapılan Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi 2015’de açılmış. Muhteşem manzaranın tadını çıkarmak isterseniz mutlaka buraya uğrayın. Proje kapsamında yapılmış olan 300 metrelik orman yürüyüşü parkurunda yürümeyi ve ciğerlerinizi temiz hava ile doldurmayı unutmayın!

garipçe köyü gezilecek yerler

Garipçe Restoranlar

Güzel bir kahvaltı veya balık keyfi yapmak isterseniz Qarip ve Reis Balık Restoranı tercih edebilirsiniz. Güler yüzlü çalışanları, hızlı servisleri ve lezzetli yemekleri ile beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak düzeydeler.

Garipçe’ye Nasıl Gidilir?

Garipçe Köyü’ne toplu taşımayla sadece Hacıosman metro durağından hareket eden Sarıyer üzerinden geçen 150 numaralı İETT otobüsleriyle gidilebiliyor. Özel aracınızla gitmek isterseniz, Sarıyer merkeze ulaştıktan sonra Kilyos istikametine devam edip Koç Üniversitesi kavşağını döndükten sonra Garipçe tabelalarını takip edebilirsiniz.

Ağva gezilecek yerler yazımız burada!

Yorum Yapın

:)