Çocuklarla Münih Gezilecek Yerler

Almanya Gezilecek Yerler

Münih gezilecek yerler

Çocuklar Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyince Münih’e gide gele neredeyse sokaklarını bile ezberledik. Münih’te keşfedilecek çok yer var, ailece güzel anılar biriktirmek için en iyi seçeneklerden biri. Çocuklarla Münih Gezilecek Yerler yazımızı okumadan ziyaret etmeyin!

1158 yılında kurulan Münih, 1,4 milyon nüfusuyla Almanya’nın üçüncü büyük şehri. Her şehrin görülmesi gereken belli başlı yerleri mevcut ama şehrin ruhunu solumak istiyorsanız toplu taşıma araçlarına binerek şehrin içinde turlayın, ara sokaklarında gezinin, küçük yerel işletmelerinde bir şeyler atıştırın. Şehrin merkezinden farklı havası hissedilmeye değer! Münih’te insan kendini yabancı hissetmiyor; yabancıların çokluğundan mı yoksa şehrin rahatlığından mı bilinmez!

Münih Gezilecek Yerler

ESKİ ŞEHİR VE ÇEVRESİ

Eski kentin sınırlarını belirleyen 3 kapı mevcut; Isartor, Karlstor, Sendlinger Tor ve görülecek çoğu yer bu alanın içinde. Bu üçgenin içerisinde; Münih’in ana meydanı Marienplatz ve sizi bambaşka bir dünyaya alıp götüren tarihi yapılar mevcut, görsel ziyafet çekebileceğiniz bir alan. Altes Rathaus (Eski Belediye Sarayı), Jörg von Halspach’ın 15. yüzyılda yaptırdığı, birinci dünya savaşı sırasında yıkılan yapı orijinal tasarımının aynısı olmasa bile ruhunu yansıtıyor. Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı), neo-gotik tarzı ve 85 metre yükseklikteki kulesi ile muhteşem bir görselliğe sahip. Kule üzerine 1908’de monte edilen 43 çan ve 32 figürden oluşan Glockenspiel’in müzikli gösterisi görülmeye değer.

DİNİ YAPILAR

Bölgenin en eski kilisesi olan St. Peter Kilisesi (Alter Peter)’nin tarihi 11.yüzyıla dayanıyor. 1468-1488 yılları arasında inşa edilen Gotik tarzdaki Frauenkirche, şehrin önemli ve tarihi kiliselerinden. Gotik pencereleri, birbirinden güzel heykelleri ile görülmesi gereken mekanlar arasında. Theatiner Church, 17. yüzyılda inşa edilmiş, Avrupa’daki en muhteşem Barok mimarisi örnekleri arasında. Münih’in merkezinde bulunan, Katolik ibadeti için hayati bir yer konumunda. St. Michael Kilisesi (St. Michael’s Church), Asam Kilisesi (Asam’s Church), Kutsal Ruh Kilisesi (Heiliggeistkirche) görülesi diğer kiliseler.

SARAYLAR

Nymphenburg Sarayı

Münih’in batısındaki bu barok saray, Bavyera hükümdarlarının yazlık ikametgahıymış. Beş kuşak Wittelsbach’lar, birkaç seçkin koleksiyona ev sahipliği yapan bu görkemli topluluğun yapımında yer almış. Zengince dekore edilmiş iç mekanı ve Ludwig I tarafından yaptırılan ünlü “Güzellikler Galerisi” ile saray, Münih’in en gözde cazibe merkezlerinden biri. Öne çıkan özellikler arasında, Kral Ludwig II’nin eski yatak odası ve Johann Baptist Zimmermann’ın zarif tavan freskli etkileyici banket salonu bulunuyor.

Residenz Munchen

Residence, Avrupa’nın en önemli iç dekorasyon müzelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Beş yüz yıl boyunca, eski şehrin ortasındaki tesis Bavyera düklerinin, prenslerinin ve krallarının ikametgahı, iktidar merkezi ve aynı zamanda sanat zekası ve bina tutkusunun ifadesiymiş. Duke Maximilian I’in odaları- Kaisersaal, Steinzimmer ve Reiche Kapelle- 17. yüzyılın saray sanatını yansıtıyor. Münih gezilecek yerler

Neuschwanstein Şatosu

Füssen yakınlarındaki (Münih merkeze 3 saat uzaklıkta) Ludwig II kraliyet kalesi, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen kalelerinden biri. Mimari ve iç döşemeler, Bavyera “masal krallığının” tarihsel ve eklektik yönelimli ideallerini yansıtıyor. Kralın lüks bir şekilde döşenmiş oturma ve sunum odalarına ek olarak, hizmetçiler için orta çağ tarzında döşenmiş odalar ve tarihi mutfakta görülmeye değer. Kalenin inşası kralın ömrü boyunca tamamlanamamış. Ludwig II’nin 1886’da ölümünden sonra, kare kule ve şövalyeler evi (“Ritterhaus”) daha basit bir şekilde tamamlanmış.

MÜZELER

Oyuncak Müzesi-Spielzeugmuseum

Oyuncak Müzesi, 1983’ten beri Marienplatz’daki Altes Rathaus’un gotik kulesinin dört katında benzersiz tarihi oyuncak koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Avrupa ve Amerika’dan toplanmış sayısız tarihi oyuncak arasında dolaşmak çocuklar için çok ilgi çekici. Her gün 10.00 – 17.30 arası açık olan müzeye giriş ücreti yetişkinler için 4€, çocuklar için 1 €.

Münih gezilecek yerler

Alman Müzesi-Deutsches Museum

Dünyanın en büyük teknoloji ve bilim müzesi olarak biliniyor. Giriş ücreti yetişkinler için €11, çocuk ve öğrenciler için €4. Gezmek için bir gününüzü ayırmanız gereken bir hayal dünyası. Öğretici, eğitici, gezilip görülmeli.

Münih gezilecek yerler

BMW Müzesi; şirketin, markanın ve BMW ürün tarihçesinin büyüleyici bir sunumunu bulabilirsiniz burada. Bu binada, markanın en değerli ve çekici otomobillerinin, motorlarının ve motorlarının yaklaşık 125’i 5.000 m²’lik bir alana yayılıyor. Münih bira üretiminin başkenti. Burası altı bira fabrikası, Hofbräuhaus ve Oktoberfest’e sahip. Biranın hikayesiyle ilgileniyor musunuz? Öyleyse, Bira ve Oktoberfest Müzesi (Beer and Oktoberfest Museum) tam size göre. Alman Avcılık ve Balıkçılık Müzesi (Deutsches Jigde- Und Fischereimuseum), Pinakothek der Moderne görülesi diğer müzeler arasında.

PARK VE BAHÇELER

İngiliz Bahçesi-Englische Garten

İngiliz Bahçesi dünyadaki en büyük şehir parklarından biri. 1789’da Carl Theodor’un Isar Nehri boyunca halka açık bir parkın kurulması emriyle yapılmaya başlamış. Park, İngiliz kırsal park tarzında dizayn edildiği için Englische Garten adı verilmiş. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin akın ettiği parkta; Chinese Tower adında bir bira bahçesi, Monopteros adında bir tapınak ve Japanese Tea House adında bir bölüm yer alıyor. İsar nehrinde yüzenleri, sörf yapanları görmek mümkün. Hellabrunn Zoo’dan sonra çocukların en beğendiği yer😊

Münih gezilecek yerler

Münih Olimpiyat Parkı-Olympiapark

Olimpiyat Parkı, Münih’in en etkileyici ve popüler yerlerinden biri. 1972 Olimpiyat Oyunları vesilesiyle oluşturulan Olimpiyat Stadyumu, Olimpiyat Salonu, Olimpiyat Kulesi ve bunları barından park görülesi yerlerden biri. Burada sadece olimpiyat için değil sonrasında halkın faydalanabileceği bir kompleks yaratılmış. Münih’lilerin, dinlenmek, gezmek, spor yapmak, hayvan gezdirmek ve bira içmek için geldiği bu alan, yeşilin her tonunu görebileceğiniz 15 km2’lik bir orman niteliğinde. Yeşilliklerle sarmaş dolaş olmuş gölün mavi sularında yüzen kuğulara bakmak bile dinlenmek için yeterli.

Münih Hayvanat Bahçesi-Hellabrunn der Müncher Tierpark

Hayvanat Bahçesi Hellabrunn, 1911’de dünya çapında ilk geo-hayvanat bahçesi olarak kurulmuş. Hayvanlar karmaşık topluluklarda coğrafi dağılımlarına göre yaşıyor. Simgeleri takip ederek dünyayı dolaşıyormuş gibi farklı yaşam alanlarını deneyimleyebilirsiniz. Münih Hayvanat Bahçesi hakkında tüm detaylar burada!

Tropikal bir iklime seyahat etmek ister misiniz? O zaman Münih’in ortasında egzotik bitkileri keşfedebileceğiniz bir yer var, Botanik Bahçesi. Botanik bahçesi 21 hektar alana yayılmış, 14.000 den fazla bitki çeşidinin olduğu, yeşile ve oksijene doyabileceğiniz bir cennet. Etrafı dolaşıp kafesinde görselliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Münih Gezilecek Yerler Listesinin Olmazsa Olmazı: OKTOBERFEST

Oktoberfest ya da Türkçe çevirisi ile Ekim Festivali, Münih’te her yıl eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde düzenlene gelen, 2 hafta süren bir halk festivali. Her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin katıldığı bu festival, Münih kentindeki en ünlü olaydır desek yanlış olmaz. Festival 1810 yılında Kral Ludwig ile Prenses Therese von Sachsen-Hildburghausen’in düğün törenleri ile başlamış. Düğünü anma günleri festivale dönüşmüş. Bugüne kadar kolera ve savaşlar nedeniyle yapılamayan 24 festival sayılmazsa, bu gelenek hep canlı tutulmuş. Bu sene 186. düzenlendi. Görülmeye değer, gerçi fiyatlar biraz yüksek ama ortam şahane. Geleneksel Bavyera kıyafetleri giymiş halkın şenlendirdiği bu festivalde bira eşliğinde çevirme piliç yemeden dönmeyin!

Münih’te Nerede Alışveriş Yapılır?

İlk akla gelen yer Karlsplatz ile Marienplatz arasındaki mağazalar, cadde üstü ve ara sokaklarda onlarca seçenek mevcut. Maximilianstraße’de ise lüks mağazaların 19. yüzyıldan kalma muhteşem binalarda müşterileriyle buluştuğu bir cadde. Lüks alışveriş için bir diğer önemli nokta ise Theatinerstrasse. Münih’deki en eski alışveriş caddelerinden biri olan Sendlinger Strasse ise daha küçük ve yerel mağazalar bulunuyor. Schwabing, kent merkezinin kuzeyinde yer alan, harika kafe ve restoranlara, alışveriş seçeneklerine ve gece hayatı mekanlarına sahip bir bölge. İtalyan, Fransız ve etnik restoranlarla dolu.

Viktualienmarkt, Marienplatz’ın hemen güneyinde yer alıyor. Son 200 yıldır bir çiftçi pazarından kalabalık bir halk pazarına dönüşmüş. Geleneksel Bavyera yiyeceklerinin yanı sıra meyve ve sebzeler mevcut. Başka hiçbir yerde bu kadar geniş yelpazede taze yiyecek ve spesiyalite seçeneği bulamazsınız. Münih’in en geleneksel fuarı olan Auer Dult, yılda 3 kez Mariahilfplatz‘da düzenleniyor: Nisan sonu / Mayıs başı, Temmuz sonu / Ağustos başı ve Ekim’de. Ev ürünleri, her türlü ikinci el eşya, antikalar mevcut. Christkindlmarkt (Noel Pazarı) her yıl Kasım ayının sonundan 24 Aralık’a kadar sürüyor. Burada Noel ağacı süsleri, sanat eserleri ve el sanatı ürünleri bulmak mümkün.

Münih Şehiriçi Ulaşım

Münih’te toplu taşıma sistemi çok iyi olduğu için araba kiralamanıza gerek yok. Havalimanından tek ya da grup ve kalacağınız gün kadar bilet alabilirsiniz. İki opsiyon mevcut Innenraum ve Gesamtnetz. İlki sadece merkez ulaşımını kapsıyor diğeri tüm Münih’i. Havalimanından S-Bahn S1 veya S8 binerek kolayca şehir merkezine ulaşabilirsiniz, ortalama 45 dak. sürüyor. Biletlerle ilgili tüm bilgiler burada.

MÜNİH’TE NE YENİR?

Münih gezilecek yerler

Almanya’da sokak satıcılarından lüks restoranlara kadar her yerde Brezel (bir çeşit simit), Kartoffelsalat (patates salatası), Kartoffelsuppe (patates çorbası), Bratkartoffeln (pastırma ve soğanla harmanlanmış patates salatası), Fischbrötchen (Balık sandviçleri) ve genel olarak Bratwurst olarak adlandırılan sosis çeşitleri bulmak mümkün. Bunlar geleneksel lezzetleri arasında. Münih’e giderseniz mutlaka piliç çevirme, tavuk schnitzel, elmalı tatlıların her türlüsünü özelliklede Apfelstrudel deneyin. Yemek seçen çocuklar ya da yetişkinler için İtalyan restoranları kurtarıcı niteliğinde. Türk yemeği yiyelim diyorsanız Mama’s Küche’ye (Hotterstraße 16) uğrayın.


Almanya Gezilecek Yerler Listesi:

Münih Hayvanat Bahçesi, Almanya

Stuttgart Gezilecek Yerler

Çocuklarla Mannheim Gezimizden Notlar

Großholzleute Eski Model Araç Festivali

Kempten Almanya Gezi Notları

Muhteşem Manzarasıyla Büyüleyen Starnberg Kasabası

Lindau Gezilecek Yerler

Almanya Konstanz Gölü Çevresinde Görülesi Yerler


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)