Çocuklarla Almanya Seyahati: Münih

Almanya Gezilecek Yerler

münih gezilecek yerler

Almanya, Türklerin en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında 4. sırada yer alıyor, özellikle de çocuklarla seyahat için vazgeçilmez duraklardan biri. Çocuklar her seyahatte olduğu gibi çok eğlendiler, bunda Almanların çocuklarına düşkünlüğünün de etkisi var, çocukları hep yanlarında! Haziran ayında yağmurlu bir havayla başlayan 6 günlük Almanya gezimizin 3 durağı vardı; Münih, Stuttgart ve Mannheim. Burada Münih gezilecek yerler yazımızın detaylarını bulabilirsiniz!

Münih Gezilecek Yerler

1158 yılında kurulan Münih, 1,4 milyon nüfusuyla Almanya’nın üçüncü büyük şehri. Her şehrin görülmesi gereken belli başlı yerleri mevcut ama şehrin ruhunu solumak istiyorsanız toplu taşıma araçlarına binerek şehrin içinde turlayın, ara sokaklarında gezinin, küçük yerel işletmelerinde bir şeyler atıştırın. Şehrin merkezinden farklı havası hissedilmeye değer! Münih’te insan kendini yabancı hissetmiyor; yabancıların çokluğundan mı yoksa şehrin rahatlığından mı bilinmez!

Eski kentin sınırlarını belirleyen 3 kapı mevcut; Isartor, Karlstor, Sendlinger Tor ve görülecek çoğu yer bu alanın içinde. Bu üçgenin içerisinde; Münih’in ana meydanı Marienplatz ve sizi bambaşka bir dünyaya alıp götüren tarihi yapılar mevcut, görsel ziyafet çekebileceğiniz bir alan. Altes Rathaus (Eski Belediye Sarayı) Jörg von Halspach’ın 15. yüzyılda yaptırdığı, birinci dünya savaşı sırasında yıkılan yapı orijinal tasarımının aynısı olmasa bile ruhunu yansıtıyor. Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı), neo-gotik tarzı ve 85 metre yükseklikteki kulesi ile muhteşem bir görselliğe sahip. Kule üzerine 1908’de monte edilen 43 çan ve 32 figürden oluşan Glockenspiel’in müzikli gösterisi görülmeye değer. Bölgenin en eski kilisesi olan St. Peter Kilisesi (Alter Peter)’nin tarihi 11.yüzyıla dayanıyor. 1468-1488 yılları arasında inşa edilen Gotik tarzdaki Frauenkirche, şehrin önemli ve tarihi kiliselerinden. Gotik pencereleri, birbirinden güzel heykelleri ile görülmesi gereken mekanlar arasında.

Residenz Münih (Rezidens München), Ulusal Tiyatro (National Theater), Julia Statüsü (Julia Statue), St. Michael Kilisesi (St. Michael’s Church), Asam Kilisesi (Asam’s Church), Kunsthalle München, Kutsal Ruh Kilisesi (Heiliggeistkirche), Alman Avcılık ve Balıkçılık Müzesi (Deutsches Jigde- Und Fischereimuseum), Bira ve Oktoberfest Müzesi (Beer and Oktoberfest Museum), Theatine Kilisesi (Theatinerkirche) bu bölgede ziyaret edilebilecek diğer yapılar.

Çocuklar için Münih Gezilecek Yerler:))

Alman Müzesi- Deutsches Museum

Dünyanın en büyük teknoloji ve bilim müzesi olarak biliniyor. Giriş ücreti yetişkinler için €11, çocuk ve öğrenciler için €4. Gezmek için bir gününüzü ayırmanız gereken bir hayal dünyası. Öğretici, eğitici, gezilip görülmeli.

Münih Hayvanat Bahçesi- Hellabrunn der Müncher Tierpark

Hayvanat bahçesinin büyülü ortamını görme isteğini sağanak yağış bile engelleyemiyor. Yağmura rağmen park yoğun bir ziyaretçi kitlesine ev sahipliği yapıyordu. Hayvanat Bahçesi Hellabrunn, 1911’de dünya çapında ilk geo-hayvanat bahçesi olarak kurulmuş. Hayvanlar karmaşık topluluklarda coğrafi dağılımlarına göre yaşıyor. Simgeleri takip ederek dünyayı dolaşıyormuş gibi farklı yaşam alanlarını deneyimleyebilirsiniz. Detaylar burada!

İngiliz Bahçesi- Englische Garten

Münih gezilecek yerler

Münih gezilecek yerler

İngiliz Bahçesi dünyadaki en büyük şehir parklarından biri. 1789’da Carl Theodor’un Isar Nehri boyunca halka açık bir parkın kurulması emriyle yapılmaya başlamış. Park, İngiliz kırsal park tarzında dizayn edildiği için Englische Garten adı verilmiş. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin akın ettiği parkta; Chinese Tower adında bir bira bahçesi, Monopteros adında bir tapınak ve Japanese Tea House adında bir bölüm yer alıyor. İsar nehrinde yüzenleri, sörf yapanları görmek mümkün. Hellabrunn Zoo’dan sonra çocukların en beğendiği yer😊

Oyuncak Müzesi- Spielzeugmuseum

Münih gezilecek yerlerOyuncak Müzesi, 1983’ten beri Marienplatz’daki Altes Rathaus’un gotik kulesinin dört katında benzersiz tarihi oyuncak koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Avrupa ve Amerika’dan toplanmış sayısız tarihi oyuncak arasında dolaşmak çocuklar için çok ilgi çekici. Her gün 10.00 – 17.30 arası açık olan müzeye giriş ücreti yetişkinler için 4€, çocuklar için 1 €.

Münih Alışveriş

Münih gezilecek yerlerSchwabing çeşitli butikler, vintage mağazaları, kitapçı ve plakçıların mevcut olduğu bir alan. Bölgesel ürünlerin satıldığı rüstik Elisabethmarkt’da burada. 1807 yılından bu yana kurulan; her tür peynir, baharat ve et ürününün satıldığı gıda pazarı ‘’Victualienmarkt’’ bir şeyler atıştırmak için oldukça hoş bir mekan.

Stachus Passagen, Karlplatz’da bulunan Avrupa’nın en büyük yer altı alışveriş merkezi, görülmeye değer. Theatinerstraße’deki Fünf Höfe, seçkin mağazaları, restoran, kafe ve sanat galerisi ile göz dolduruyor. Sendlinger Straße, Hackenstraße ve Färbergraben arasındaki Hofstatt mimari açıdan benzersiz, modaya uygun dekorasyon ve giyim mağazaları ile şık bir ortam sunuyor.

Tal sokakta geleneksel barlar, aperatif stantları ve bistrolar mevcut. Kostüm ve Bavyera’ya özgün kostüm ve hediyelik eşya almak için burası çok uygun. Sendlinger Straße’de ise tarz butikler, mücevherden sabuna birçok mağazayı bulmak mümkün. Maximilianstraße’de lüks mağazalar 19. yüzyıldan kalma muhteşem binalarda müşterileriyle buluşuyor. Uluslararası markalar, kafeler ve sayısız ayakkabı mağazası Hohenzollernstraße’ye her gün yeni bir renk katıyor. Daha uygun seçenekler içinse Kaufingerstrasse, Fraunenstrasse, Marienplatz ve onları kesen sokaklarda dolaşmalı.

Münih gezilecek yerler yazımız burada bitiyor,  Almanya’da gezilip görülecek yerleri merak ediyorsanız şu yazılarımıza da bir göz atın: Stuttgart , Mannheim, Kempten, Lindau, Konstanz

Yorum Yapın