Hasselback Fırında Patates Tarifi

Yemek Tarifleri

Hasselback Fırında Patates Tarifi

Hasselback Fırında Patates Tarifi İsveç’ten sofralarımıza geliyor. Bu lezzetin adını Stockholm’de bulunan, ilk yapıldığı ve 1700’lerden bu yana menüsünde yer aldığı söylenen Hasselback Restoran’dan aldığı varsayılmakta. Fakat 1700’lü yıllarda patatesin Avrupa’da zehirli ve insan sağlığı için zararlı olduğu inanışının yaygın olduğu düşünülürse konu biraz muğlaklaşıyor.

İsveç’in ekonomi tarihine baktığımızda da patates yetiştiriciliğinin ancak 19. yüzyıla gelindiğinde yaygınlaştığını görüyoruz. Bu durumda Stockholm’deki rüstik bir tavernanın 1760’larda patates servis etmesi pek olası görünmüyor. Restaurang Hasselbacken 1853 yılında yeni ve görkemli bir binada hizmet vermeye başlar. Stockholm’ün zengin üst sınıfının zevk aldığı görkemli kutlamalarla ün kazanır. Hasselback patates /Hasselbackspotatis ilk olarak 1950’lerde müşterilere servis edilmeye başlanır ve hemen popüler olur, çünkü sadece tadı güzel değil aynı zamanda görünüşü de çok şıktır.

Hasselback Fırında Patates Tarifi

Tarihçesi ne olursa olsun dışı çıtır çıtır altın sarısı, içi yumuşacık kremsi Hasselback Fırında Patates Tarifi çocukların favorisi. İster akşam sofranıza çocuklarınızı sevindirmek için ister misafir sofranızda göz doldurmak için yapın, emin olun herkes bayılacak!

Sarımsak ve biberiye tadından hoşlanıyorsanız zeytinyağı karışımına ekleyebilirsiniz. Patateslerin daha çıtır olmasını istiyorsanız kaşar rendesinin içine 1 yemek kaşığı kuru ekmek kırıntısı ekleyebilirsiniz. Tarifi damak tadınıza göre değiştirip kendi lezzetinizi yaratmak size kalmış:)

Bu tarif ızgara tavuk veya et ile müthiş bir ikili oluşturuyor, deneyin!

Klasik bir lezzet olan Fırında Köfte Patates Tarifi ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)