Sirkeli ve Sarımsaklı Mercimek Çorbası

Yemek Tarihleri

mercimek çorbası

Sirkeli ve Sarımsaklı Kırmızı Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır? Türk mutfağının önemli zenginliklerinden biri soğuk günlerde içimizi ısıtan, şifa deposu çorbalar. Anadolu’nun her köşesinde farklı malzemelerle hazırlanan çorbalar, yöreden yöreye bazen başka şekillere girse de değişmeyen tek şey sofralardaki yeridir. Bu tarif babaannemden anneme geçen farklı bir mercimek çorbası tarifi.

Mercimeğin tarihçesi insanlık kadar eski. MÖ 8000 yıllarına tarihlenen evcilleştirilmiş mercimek kanıtı, şu anda kuzey Suriye’de bulunan Fırat Nehri kıyısında bulundu. MÖ 6000 yılına gelindiğinde mercimek, baklagillerin fakir insanların yiyeceği olarak görüldüğü Yunanistan’a ulaştı. MÖ 2400’e tarihlenen Thebes’teki kraliyet mezarlarında mercimek kalıntılarının bulundu. İkinci yüzyıldan kalma bir fresk, mercimek çorbasının hazırlanışını gösteriyor.

Mercimek, iyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra vitaminler ve mineral maddeler bakımından da zengin olması, tahıllarla beraber tüketildiğinde amino asit dengesini iyileştirmesi, lif içeriğinin zengin olması, böylece açlığın giderilmesine ve iştahın dengelenmesine yardımcı olması nedenleriyle beslenmemizde önemli yer tutan bir baklagil.

Sirkeli ve Sarımsaklı Kırmızı Mercimek Çorbası nasıl yapılır? İşte kolay, sağlıklı, sütsüz ve son derece besleyici mercimek çorbası tarifi…

Lezzetli ve pratik domates çorbası tarifini denemeye ne dersiniz?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)