Teraslı Üzüm Bağlarıyla Ünlü Pinhao

Portekiz Gezilecek Yerler

pinhao

Portekiz‘deki her kasaba, doğanın insanoğluna sunduğu müthiş manzaraların keyfini sürmek için eşsiz fırsatlar sunuyor. Pinhao, bu kasabalardan biri. Porto kentine 120 km mesafede yer alan bu kasabaya araba, panoramik Douro hattı demiryolları veya nehir botlarıyla ulaşmak mümkün.

Pinhao, Portekiz Gezilecek Yerler

Douro Nehri kenarında, Porto şarabının üretildiği bölgenin kalbinde yer alan, inanılmaz manzarası, teraslı üzüm bağları, tarihi tren istasyonu ile ünlü pitoresk Pinhão kasabası, büyük şehirlerin karmaşasından uzak yerler keşfetmek isteyenler için alternatif bir rota. Özellikle de şarap severler için!

Yılın büyük bölümünde sessiz ve sakin olan bu kasaba, sonbahar hasadı ile birlikte kasabaya gelen işçi ve turistlerle canlanıyormuş, söylendiğine göre. Belki de buraya sonbaharda gelip üzüm hasadı, şarap tadımı ve nehir yolculukları gibi hasat etkinliklerine katılmak gerekiyor.

Burada yapılması gereken ilk şey, Douro Nehri’nde Rabelos adı verilen teknelerle bir tura çıkmak. Muhteşem yeşil tepeler, üzüm bağları ve aralara serpiştirilmiş gibi duran rüstik kır evleri ile kaplı kıyılar, muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca ünlü mimar Gustave Eiffel tarafından tasarlanan Pinhao’nun ünlü köprüsü de görülmesi gerekenler arasında.

Portekiz’in en sembolik tren istasyonlarından biri olarak kabul edilen Pinhão Tren İstasyonu, kasabanın merkezinde. 1937’den beri kullanılan istasyonun duvarları yerel yaşamı tasvir eden el yapımı Portekiz’e özgü azulejoslarla (mavi ve beyaz çini) dekore edilmiş. Tren istasyonu küçük bir şarap dükkanı ve müzeye ev sahipliği yapıyor.

Pinhao

Pinhao, Douro Nehri’ndeki doğal bir virajda yer alıyor ve vadinin porto şarap üretim bölgesinin merkez üssü olarak hizmet veriyor. Bu nedenle, burada yerel şarap üretiminin yapıldığı birçok çiftlik mevcut. Quinta do Bomfim bunlardan biri. Burada, şaraphaneyi gezebilir, tadım yapabilir, kolunuza bir sepet takıp üzüm bağlarında dolanabilir, lezzetli bir yemek eşliğinde şarap içebilir, teraslı üzüm bağlarının manzarasına dalıp gidebilirsiniz.  Pinhao’nun hemen dışında bulunan Quinta do Seixo ise 100 dönümlük araziye yayılmış, bölgedeki en geleneksel ve ünlü şarap üreticilerinden biri. Manzara ve şaraplar insanı suskun bırakacak türden!

Pinhao

Portekiz’e gitmişken Porto’yu görmeden olmaz, Porto Gezi Notları yazımıza göz atın!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın