Porto Gezi Notları

Portekiz Gezilecek Yerler

Porto Gezi Notları

İş için geldiğimiz Portekiz’de gezme fırsatı bulduğumuz şehirlerden biride Porto. Porto, Portekiz’in ikinci büyük şehri, Douro nehri ağzında görkemli coğrafi konumu ile son dönemlerde popülaritesi hayli artmış durumda. İyi korunmuş tarihi mimari mirası ile Porto eski şehir merkezi (Riberia bölgesi) 1996’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olmuş. Burası bir hafta sonu tatili için mükemmel sayılacak seçenekler arasında. Bizimse burayı keşfetmek için bir günümüz vardı, bu nedenle hızlı bir güne imza attık ve Porto gezi notları arasına şunları sığdırdık!

Porto Gezi Notları

Eski şehir merkezi, Duoro nehrinin muhteşem manzarası, mükemmel şarap barları ile Porto gezginler için bir cazibe merkezi. Burası uzun soluklu deniz ürünleri ile bezeli yemeklerin, uykulu sokaklarda yavaş yavaş yapılacak gezintilerin ve gün batımında tonikle seyreltilmiş bir kadeh Porto şarabı “Porto Tonica” ile manzaraya dalıp gitmenin yeri. Kalbinizi çalacak eski şehir merkezi, kendine has rengarenk ve çinili evler arasından kıvrılıp giden eğimli, Arnavut kaldırımlı sokaklarla bezeli.

Porto Tarihi ve Turistik Yerler

Şehrin tam kalbinde yer alan Aliados Meydanı, Portekiz’in tarihini anlatan mavi çinilerle bezenmiş Sao Bento Tren İstasyonu, 1763’te inşa edilmiş Clerigos Kulesi ve Kilisesi, 1737 yılında yeniden inşa edilen muhteşem teras manzarasıyla Porto Katedrali, 1886 yılında Paris’te bulunan Eyfel Kulesini yapan firma Gustave Eiffel şirketi tarafından demirden yapılan Dom Luis I Köprüsü, altın işlemeleri ile dikkat çeken tarihi 14. yüzyıla dayanan São Francisco Kilisesi görülmesi gereken tarihi ve turistik yerler. Neoklasik tarzda 19. yüzyılda inşa edilmiş görkemli Borsa Sarayı (Palacio da Bolsa) ve Azulejo (seramik) kaplı St. Ildefonso Kilisesi görülmeli. 1670 yılından kalma Manastır Mosteiro da Serra do Pilar’a çıkıp eski şehir Riberia’nın manzarasının keyfini çıkarmak ve fotoğraf çekmekte unutulmamalı!

Günübirlik Porto Gezi Notları

Günübirlik Porto Gezi Notları

Kitap Severler için Livraria Lello Bookstore

Kitap evlerinden hoşlanıyor ve sıra dışı bir kitap evinin havasını solumak istiyorsanız şehrin merkezinde bulunan 1906’da açılmış neo-gotik tarzı ile dikkat çeken Livraria Lello Bookstore’a mutlaka uğramalısınız. Burası, J.K Rowling’e Harry Potter ve Felsefe Taşı’nı yazarken ilham verdiği söylenen mekan.

National Museum Soares dos Reis (Ulusal Müze), Tram Museum (Tramvay Müzesi), Serralves Museum of Contemporary Art (Modern Sanatlar Müzesi), Casa Museu Fernando de Castro (Fernando de Castro Müzesi), The Military Museum (Askeri Müze) ziyaret edilebilecek müzeler arasında, bizim gezme fırsatımız olmadı.

Trafiğe kapalı alışveriş sokağı Santa Caterina’ya uğrayarak günün yorgunluğunu şirin kafelerinde atabilir, lüks mağazalardan alışveriş yapabilir ve hediyelik eşya alabilirsiniz. Dünyanın en eski ve en meşhur kafelerinden biri olan Majestic Cafe bu cadde üzerinde, tabii ününe layık olarak diğerlerinden biraz pahalı.

Porto’ya gelmişken Gaia Teleferiği’ne binmeden, Douro Nehri’ndeki tekne turlarına katılmadan, Duoro Vadisi’nde dünyaca ünlü Porto şarabını tatmadan, Luis I Köprüsü’nden günbatımını izlemeden ve Fado gösterilerine tanıklık etmeden dönmemek gerek.

Porto Yerel Lezzetler

Günübirlik Porto Gezi Notları arasına ne yenilir ne içilir bilgisi eklemeden olmaz. Öncelikle dünyaca ünlü Porto Şarabı tadılmalı! Douro Nehrinin diğer tarafındaki Gaia’da şarap gezisine çıkabileceğiniz ve tadım yapabileceğiniz, geçmişi 18. yüzyıla dayanan mahzenler mevcut. Okyanus kıyısındaki Portekiz’de deniz ürünleri mutlaka denenmeli, Morina en meşhur Portekiz balığı. Bir tür tost olarak tanımlayabileceğimiz jambon, sosis, biftek, peynir, domates, ekmek ve yumurtadan yapılan Francesinha’da denenmesi gereken yerel tatlar arasında. Tabii ki Pasta de nada’da unutulmamalı. İçi kremalı, dışı çıtır milföylü bu tatlı çok lezzetli, turistlerin gösterdiği yoğun ilgiyi hak ediyor.

Porto, Portekiz’in kuzey bölgesinde bulunuyor ve bu coğrafya birbirinden güzel görülesi kasabalar, şehirler içeriyor. Kuzey Portekiz Gezi Rehberi için burayı tıklayın!

Yorumlar

:)