Ribeira de Pena, Portekiz Seyahat Notları

Portekiz Gezilecek Yerler

Ribeira de Pena

Portekiz’in en heyecan verici manzaralarından birine sahip olan Ribeira de Pena, Vila Real bölgesinde yer alıyor. Doğal manzaralarıyla ünlü Trás-os-Montes bölgesinin özünü keşfetmek için mükemmel bir yer. Ribeira de Pena, yüzlerce yıllık geçmişi olan bir arazinin tüm dostluğunu ve misafirperverliğini sunuyor ziyaretçilerine. Portekiz’in doğa sporları ile ünlü bu bölgesi, 1331 yılında kurulmuş ve 7000 civarı nüfusa sahip bir belediye. Bu bölge neotik çağlardan beri farklı dönemlerde farklı topluluklara ev sahipliği yapmış. Eski dini yapıların görkemi ve tarihi kalıntılar ile günümüz çağdaş mimarisinin hakim olduğu yapıların basitliği arasında muhteşem bir kontrast var.

Ribeira de Pena Gezilecek Yerler

Ribeira de Pena

Ribeira de Pena’nın çeşitli tarih dönemlerini kapsayan miras öğeleri arasında: Lamelas’ın gravürleri, Romanesk köprüleri, Pelourinho de Cerva, Barok tarzı Sao Salvador Kilisesi, São Pedro’nun Gotik Şapeli, 18. Yüzyıla ait Nossa Senhora da Guia Şapeli ve Ponte de Wire (Tel Köprü) mevcut.

Ribeira de Pena

Ecomuseum, Ribeira de Pena topluluğunun kültürel mirasını korumayı ve yaymayı amaçlıyor. Bu yapılanma kapsamında Venda Nova Müzesi, Portekiz’in Balzac’ı olarak bilinen yazar Camilo Castelo Branco’nun Evi, Kültür Evi, 300 yıllık geleneği besleyen Keten Müzesi, Bölgesel Araştırmalar Merkezi, Ore-Wolfram Evi Müzesi, Yeşil Şarap Merkezi bulunuyor.

Ribeira de Pena

Ribeira de Pena merkeze 4 km uzaklıktaki sade ve modern bir dizayna sahip Pena Park Otel’de konaklıyoruz. 92 odalı, yeşilliğin ortasında, temiz, sakin, huzuru hissedebileceğiniz, sesliğin keyfini çıkarabileceğiniz bir mekan. Otelden bisiklet kiralayıp kendi haline bırakılmış doğada pedal çevirebilirsiniz. Paskalya zamanları, yeşillikler arasına bırakılan rengarenk paskalya yumurtalarını sayma arzusuna kapılmamak elde değil. Mezarlıklara gösterdikleri ilgi ve saygıda dikkate değer!

Ribeira de Pena

Pena Aventura Park, macera sporu tutkunlarının mutlaka uğraması gereken bir yer. Tüm yaş gruplarına hitap eden, açık havadaki en fazla aktivite çeşitliliğine sahip, özgürlük hissi ve saf adrenalin sağlayarak eşsiz bir deneyim yaşanmasını sağlayan alternatif seyahat rotası. Dünyanın en uzun kablosu olarak bilinen, yerden 150 metre yükseklikte 1530 metre uzunluğundaki kablodan kaymak muhteşem bir deneyim, kişide uçma hissi uyandırıyor. Tırmanma duvarı, rafting, macera rotaları, kart cross, Segway turu, kano, kayaking, roller koster, mini golf, paintball aktiviteleri sunulan diğer hizmetler arasında. “The Abbot’s Way”, “The Levada de Santo Aleixo” ve “Course at Rio Poio” gibi eşsiz yürüyüş rotaları doğa tutkunlarının vazgeçilmezi olabilir.

Ribeira de Pena

Ribeira de Pena’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Bölgenin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Bu özellik tarihsel ve kültürel değerlerle harmanlandığında gastronomi açısından zengin bir yapı çıkıyor ortaya. Lahana çorbası Caldo verde, kurutulmuş tuzlu morina balığı Bacalhau, fasulye güveci Feijoada à transmontana ve aromatik etli yahniler tadılması gereken lezzetler. Hem mideye hem göze hitap eden geleneksel tatlılar ise; Rabanadas, Papos-de-anjo, Barrigas-de-freiras ve Pastel de nata. Restoran olarak çok fazla seçenek olmamakla birlikte mevcut olanlar temizliği, dost canlısı çalışanları ve uygun fiyatları ile oldukça tatmin edici. Bölge şarapları ile ünlü, Vinhos Verdes, Porto, Douro bölgesi ve Tras-os-Montes şarapları denenmesi gerekenler arasında.

Ribeira de Pena

Nasıl Gidilir?

Ribeira de Pena, Vila Real’e 36, Porto’ya 70 dakika uzaklıkta. Vila Real veya Porto havalimanına gidip, oradan otobüs veya özel araçla buraya ulaşabilirsiniz.

Burası çocuklarla tatil için güzel bir seçenek; doğa, macera ve huzur iç içe.

Kuzey Portekiz Gezilecek Yerler


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Ahmet hakkında 12 makale
İki kız babası, mühendis, zoraki seyyah.

Yorum Yapın

:)