Ponte de Lima, Portekiz

Portekiz Gezilecek Yerler

Ponte de Lima, Portekiz’in kuzeyinde bulunan, ülkenin ruhunu yansıtan en karakteristik, en eski kasabalardan biri. Büyüleyici ve huzurlu ortamı, antik evleri, mor begonvillerle süslenmiş bahçeleri ve dini yapılarının yanı sıra ilginç müzeleri ve muhteşem doğa manzaraları burayı görülmeye değer kılıyor.

Ponte de Lima, Portekiz

Yavaş yavaş akan Lima Nehri’nin üstündeki ilki Romalılar tarafından yapılan, 14.yüzyılda tekrar inşa edilen Ponte Orta Çağ Köprüsü görülmeye değer. Efsaneye göre; Portekiz’in Roma egemenliğinde olduğu dönemlerde, Lima Nehri’nin Hades’in yeraltı nehirlerinden biri olan Lethe Nehri olduğuna ve sularına parmağını değdiren herkesin aklını kaybedeceğine inanılırmış. M.Ö. 138’de nehrin kıyısına dayanan roma ordusu, bu batıl inanışı sınamak zorunda kalmış. Komutanları sayesinde nehri geçmişler ve asırlarca Santiago de Compostela’ya hacılar için güvenli geçit sağlayan kemerli bir taş köprü inşa edilmiş. Bunun anısına nehrin her iki kıyısında roma asker heykelleri bulunuyor.

Tarihi merkezde şehrin uzun ve zengin tarihinin öğelerini tasvir eden çeşitli Azulejoslar (çinili paneller) bulunuyor. Belediye pazarı ve A Tulha restoranının dışındakiler oldukça güzel.

Ponte de Lima

Müzeler

Museu dos Terceiros (Dini Sanat Müzesi), orta çağ ve barok tarzı dini sanat ve altın koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Söylentiye göre bir zamanlar Brezilya’dan gelen sömürge altınların bir kısmı dini yapılar ve sanat eserlerine yatırılmış. Müze kompleksindeki yapılar 15. yüzyıldan kalma, eskiden manastır olarak kullanılıyormuş. Museu do Brinquedo (Oyuncak Müzesi) ise 20. yüzyıldan kalma Portekiz oyunlarına ilgi çekici bir bakış açısı sunuyor, çocuklar ve meraklısı için ilgi çekici.

Ponte de Lima

Gotik Igreja da Misericórdia (Misericórdia Kilisesi), Igreja de Santo António (Santo António Kilisesi) ve Capela de São João (São João Şapeli) görülmeye değer dini yapılar arasında.

Cadeia Velha ve S. Paulo kulelerini birleştiren duvarlar, 14. yüzyılda Pedro I zamanında inşa edilen Ponte de Lima’nın eski duvarlarından kalan tarihi kalıntılar. 16. yüzyılda hapishane olarak kullanılan Cadeia Velha kulesi şu anda Turist Ofisi olarak kullanılıyor ve birçok geçici sanat sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ponte de Lima

Ponte de Lima, Vinho Verde şaraplarının üretim bölgesinde ve çeşit çeşit üzümlerin yer aldığı üzüm bağlarıyla çevrili. Bölgedeki şarap tesislerini ziyaret etmek için zamanınız veya Haziran ayında yıllık Vinho Verde Festivaline katılma şansınız yoksa, tüm bilgileri Portekiz Şarapları Yorum Merkezinde (The Centro de Interpretação e Promoção do Vinho Verde) öğrenebilir ve şarap tadımına dahil olabilirsiniz. Şehrin merkezindeki görkemli bir binada yer alan tesis, Salı-Pazar günleri 10:00-18:00 saatleri arasında açık.

Ponte de Lima ayrıca macera tutkunları içinde bir cazibe merkezi. Kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşü, bisiklet, dağ sporları, su sporları v.b. aktiviteler için birçok parkur mevcut. Kısacası kamp, bisiklet ve bilimum dağ sporları için düşünülebilecek bir rota.

Ponte de Lima’da Ne Yemeli?

Ponte de Lima’nın yöresel yemeklerine gelince, en geleneksel yemekleri Sarrabulho Rice, marine edilmiş domuz eti ile servis edilen bir pirinç yemeği.  Lima nehrinden gelen Lamprey (bufa balığı) ile yapılan yemekler ve karamelize soğanlı morina balığı denenmesi gereken yerel lezzetler arasında.  Bölgeye özgün Crémè Brulée mutlaka tadılmalı. Şarap severler için burası adeta bir cennet, tadı çıkarılmalı.

Kuzey Portekiz’de görülebilecek diğer kasaba ve şehirler ile ilgili bilgiler burada!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)