Vila Real, Portekiz’de Yapılacak 10 Şey

Portekiz Gezilecek Yerler

Vila Real, Portekiz'de Yapılacak 10 Şey

Tras-o-Montes eyaletinin başkenti Vila Real, 50 bin nüfuslu bir üniversite şehri. Şehir, Cabril ve Corgo nehirlerinin birleştiği noktanın üzerinde yer alıyor. Corgo, Douro’nun bir kolu ve teraslı üzüm bağlarının epik manzarası eşliğinde kıvrılıp gidiyor. Burası bereketli yemyeşil ovaları, yüksek dağları, teraslı vadileri, zeytin ve badem bahçeleri, muhteşem üzüm bağları, derin ormanları, görkemli nehirleri ile doğal güzellikleri sevenler için bir cazibe merkezi.

Vila Real’de Tras-Os-Montes ve Alto Douro Üniversitesi bulunuyor. Her yıl 7 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversitede 5 fakülte mevcut; Tarım ve Veterinerlik Bilimleri, İnsan ve Sosyal Bilimler, Bilim ve Teknoloji, Yaşam Bilimleri ve Çevre ve Hemşirelik Yüksek Okulu.

Vila Real Gezilecek Yerler

1. Mateus Sarayı

On altı ve on yedinci yüzyıllarda Portekiz kraliyet ailesinin tatil evi olarak kullandığı Palacio do Mateus görülmeye değer. Ünlü Mateus gül şarabının şişelerinde yer alan Palacio do Mateus, İtalyan mimar Nicola Nasoni’nin tasarımıyla 1745 yılında yaptırılmış. Çarpıcı bir Barok cephe, granit kanatlar, çatı heykelleri ve etkileyici sedir tona sahip olan bir bahçe ile Mateus Sarayı birçok kişi tarafından Avrupa’nın en iyi kır evlerinden biri olarak kabul ediliyor. Saray, Vila Real’in yaklaşık dört kilometre doğusunda.

2. Capela Nova

Vila Real

Capela Nova ya da Rahibe Şapeli olarak bilinen, 1639 yapım tarihli Barok tarzı bu kilise zengin ön cephe dekorasyonu ile dikkat çekiyor. İç kısımdaki São Pedro ve Sao Paulo’nun hayatının bölümlerini anlatan el boyaması mavi ve beyaz çini panelleri ve yaldızlı ahşap oymalarla bezeli ana sunak muazzam bir görüntü oluşturuyor.

3. Igreja de São Domingos

Vila Real

1424 yılında yapılan Dominik manastırının bir parçası olan şapel, Trás-os-Montes bölgesindeki en iyi Gotik mimari örneği. Avrupa’nın diğer yerlerinde Gotik kiliselerin lüks süslemelerin aksine sade ve özgün bir tasarıma sahip. Org dinletisinin kilise içinde yarattığı ahenk dinlenmeye değer.

4. Santuário de Panóias

Vila Real

Fragas de Panóias olarak da adlandırılan Panóias Kutsal Alanı, en gizemli Portekiz kaya anıtlarından biri. MS 2. ve 3. yüzyıllar arasında üst düzey yetkililerin emriyle yaptırılan tapınak, özellikle Sérapis’e ya da Lapites tanrılarına adanan kült ritüellerin yer aldığı bir alan. Bu bölgede eski putperest tapınakların çoğunun üstüne Katolik kiliseleri inşa edildiği için tarihe gömülmüş durumdalar. Alanda, yazıtların anlamını ve kutsal alanın her bir unsurunun rolünü açıklayan bir tercüme merkezi mevcut.

5. Igreja de São Pedro

Vila Real

Vila Real’deki olağanüstü Barok dini yapılardan biri de Sao Pedro Kilisesi. Bu kilisenin inşasına 1528’de başlanmış ve 18. yüzyılda Barok tarzda restore edilmiş. İç kısmı kesinlikle muhteşem, tavan tamamen desenli yaldızlı ahşap işleri ile kaplanmış. Yuvarlak ahşap çerçeveli çok renkli kiremit panel ise nefes kesici.

6. Casa de Diogo Cão

1400’lü yıllardan kalma bu evin, Kongo Nehri’ni keşfeden ilk Avrupalı olan 15. yüzyıl kaşifi Diogo Cão’nun doğum yeri olduğu iddia ediliyor.

7. Alvão Natural Park

Şehrin kuzey batısında, en yüksek noktası 1.000 metreyi aşan, meşe, fındık ve kestane ağaçlarıyla kaplı bir alan. Bu alanda şelaleleri, bölgeye özgün köyleri görebilir ve yabani hayvanlara rastlayabilirsiniz.

8. Bisalhães

Vila Real gezilecek yerler listemizin 8. sırasında Bisalhaes köyü var. Vila Real’in batısındaki bu köy odun isiyle renklendirilen siyah ve koyu gri renkte seramikleriyle ünlü. Yavaş yavaş kaybolmaya yüz tutmuş sanatın birkaç ustasından olağan dışı güzellikteki mutfak eşyaları almanız mümkün.

9. Üzüm Bağları ve Şarap Tadımı

Üzüm bağları ve şarapları ünlü bu şehirde mutlaka yapılması gereken şeylerden biride şarap tadımı. Bunun için birçok tur mevcut, muhteşem üzüm bağlarında şarap tadımına içeren turlardan birine katılarak eşsiz bir manzara dahilinde bölgeye özgün şarapları yudumlayın.

10. Yerel Lezzetler

Vila Real’in yerel gastronomisi balık, deniz ürünleri ve domuz etine dayanıyor. Cataplanas denilen bakır kapaklı tavalarda yapılan yemekleri çok meşhur mutlaka denenmeli, yerel restoranlarda sonsuz varyasyonları mevcut. Papas de milho, bir tür mısır lapası ve sıklıkla küçük istiridyeler (conquilhas), chouriço veya toucinho (füme pastırma) ile birlikte servis ediliyor. Sıcak bir yaz gününde serin bir başlangıç olarak soğuk Gaspacho çorbası tercih edilebilirsiniz. Bolos de amêndoai bademli bir çeşit kek diyebileceğimiz bu tatlı çok leziz, deneyin!

Vila Real, Portekiz‘de Yapılacak 10 Şey ilginizi çektiyse  Ribeira de Pena, Porto ve Guimares ve Braga yazılarımıza bir göz atın!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Ahmet hakkında 12 makale
İki kız babası, mühendis, zoraki seyyah.

1 Yorum

  1. Gerçekten çok şirin bir şehir. İnsanları çok sıcakkanlı. Görülmeye değer bir yer,

:)