Ribeira de Pena, Portekiz Seyahat Notları

Portekiz Gezilecek Yerler

Ribeira de Pena

Yine bir iş seyahati ve bu sefer yolumuz Portekiz’in doğa sporları ile ünlü bölgesine düştü, Ribeira de Pena. Burası Vila Real iline bağlı, 1331 yılında kurulmuş ve 7000 civarı nüfusa sahip bir belediye. Bu bölge neotik çağlardan beri farklı dönemlerde farklı topluluklara ev sahipliği yapmış. Eski dini yapıların görkemi ve tarihi kalıntılar ile günümüz çağdaş mimarisinin hakim olduğu yapıların basitliği arasında muhteşem bir kontrast var.

Ribeira de Pena, Portekiz

Divino Salvador Kilisesi, şehir merkezindeki Cerva Pillory, 18. yüzyıla ait Nossa Senhora da Guia tapınağı, Barok tarzı Sao Salvador Kilisesi ve São Pedro’nun Gotik Şapeli görülmeye değer.

Ribeira de Pena

Ribeira de Pena merkeze 4 km uzaklıktaki sade ve modern bir dizayna sahip Pena Park Otel’de konaklıyoruz. 92 odalı, yeşilliğin ortasında, temiz, sakin, huzuru hissedebileceğiniz, sesliğin keyfini çıkarabileceğiniz bir mekan. Otelden bisiklet kiralayıp kendi haline bırakılmış doğada pedal çevirebilirsiniz. Paskalya zamanları, yeşillikler arasına bırakılan rengarenk paskalya yumurtalarını sayma arzusuna kapılmamak elde değil.

Ribeira de Pena

Pena Aventura Park, macera sporu tutkunlarının mutlaka uğraması gereken bir yer. Tüm yaş gruplarına hitap eden, açık havadaki en fazla aktivite çeşitliliğine sahip, özgürlük hissi ve saf adrenalin sağlayarak eşsiz bir deneyim yaşanmasını sağlayan alternatif seyahat rotası. Dünyanın en uzun kablosu olarak bilinen, yerden 150 metre yükseklikte 1530 metre uzunluğundaki kablodan kaymak muhteşem bir deneyim, kişide uçma hissi uyandırıyor. Tırmanma duvarı, rafting, macera rotaları, kart cross, Segway turu, kano, kayaking, roller koster, mini golf, paintball aktiviteleri sunulan diğer hizmetler arasında. “The Abbot’s Way”, “The Levada de Santo Aleixo” ve “Course at Rio Poio” gibi eşsiz yürüyüş rotaları doğa tutkunlarının vazgeçilmezi olabilir.

Ribeira de Pena’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Bölgenin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık, bu özellik tarihsel ve kültürel değerlerle harmanlandığında gastronomi açısından zengin bir yapı çıkıyor ortaya. Lahana çorbası Caldo verde, kurutulmuş tuzlu morina balığı Bacalhau, fasulye güveci Feijoada à transmontana ve aromatik etli yahniler tadılması gereken lezzetler. Hem mideye hem göze hitap eden geleneksel tatlılar ise; Rabanadas, Papos-de-anjo, Barrigas-de-freiras ve Pastel de nata. Restoran olarak çok fazla seçenek olmamakla birlikte mevcut olanlar temizliği, dost canlısı çalışanları ve uygun fiyatları ile oldukça tatmin edici. Bölge şarapları ile ünlü, Vinhos Verdes, Porto, Douro bölgesi ve Tras-os-Montes şarapları denenmesi gerekenler arasında.

Burası çocuklarla tatil için güzel bir seçenek; doğa, macera ve huzur iç içe.

Portekiz’de gezilebilecek diğer yerler için aşağıdaki linkleri tıklayın!

Vila Real, Portekiz’de Yapılacak 10 Şey

Portekiz’in Tarih Kokan Şehirleri: Braga ve Guimarães

Yorum Yapın

:)