Braga ve Guimaraes, Portekiz’in Tarih Kokan Şehirleri

Portekiz Gezilecek Yerler

Braga ve Guimarães

İş gezisi için Portekiz’e gelmişken tatil günlerinde konakladığımız Riberia de Pena’ya yakın mesafedeki şehirleri keşfediyoruz, bu sefer ki duraklarımız Braga ve Guimarães. İnsan ve doğanın el ele vererek yarattığı inanılmaz birer sahne gibi bu iki kent. Bu iki şehir arası otobüsle 30 dakika. Braga’nın Porto’yo uzaklığı ise sadece 50 km. Porto’yu ziyaret etmeyi düşünüyorsanız mutlaka bir gün daha ayırıp Braga ve Guimaraes de ziyaret etmeyi düşünmelisiniz.

Portekiz’in Tarih Kokan Şehirleri

Braga Gezilecek Yerler

Ülkenin en eski kentlerinden biri olan Braga, Portekiz’in en büyük üçüncü şehri ve genç nüfusuyla cıvıl cıvıl bir yer. Burası ülkenin dinsel merkezi olarak kabul ediliyor. Bracari adında bir Kelt kabilesi tarafından kurulan ve daha sonra Romalılar tarafından işgal edilen bu bölge, 11. yüzyılda ülkenin dini başkenti ve büyük bir başpiskoposluğun merkezi haline gelmiş. Muhteşem barok tarzı yapılarla bezenmiş bu şehrin sokaklarında dolaşırken kaybolmayı isteyebilirsiniz.

Braga’nın ana meydanı olan Praça da Republica çeşmeler ve haçlı yapılarla eski ve yeni şehri birbirine bağlıyor. Kentin birçok kilisesi ve görkemli katedrali de dahil olmak üzere çoğu turistik mekan yürüme mesafesinde. Tarihi 13. yüzyıla dayanan kentin en eski katedrali Se Katedrali, Igreja da Misericórdia (Misericordia Kilisesi), Igreja de Santa Cruz (Kutsal Haç Kilisesi), Igreja dos Terceiros (Üçüncüler Kilisesi), Cathedral of Santa Maria de Braga (Santa Maria Katedrali) ziyaret etmeye değer sayısız Braga kilisesinden birkaçı.

Farklı mimari tarzlarda üç kanattan oluşan Başpiskopos Sarayı (Jardim da Casa dos Biscainhos) ve önündeki Santa Barbara Bahçeleri, şehrin tarihi merkezine giriş niteliğindeki kemer Arco de Porta Nova görülmeye değer yerler arasında.

Bom Jesus do Monte (Bom Jesus Katedrali), Braga’nın en önemli yapısı hiç kuşkusuz, süslü barok yapısı ile dikkat çekiyor. Şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıktaki bu yapı hala önemli bir haç yeri.

Guimaraes Gezilecek Yerler

Guimarães, Braga bölgesinde bulunan bir şehir. Tarihi kent merkezi, bir orta çağ yerleşiminin son derece iyi korunmuş ve otantik bir örneği olduğu için 2001 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

52.000 nüfuslu Guimarães, Portekiz’in kuruluşunda oynadığı rol nedeniyle tarihi bir önem taşıyor. Portekiz’in ilk Kralı Afonso Henriques’in burada doğduğuna yaygın olarak inanıldığı için kent genellikle “Portekiz uyruğunun doğduğu yer” veya “beşik kent” olarak anılıyor.

Braga ve Guimarães

10. yüzyılda yapılmış Guimarães Kalesi ve hemen yanında yer alan Bragança Dükleri Sarayı (Paço dos Duques de Bragança),15-19. yüzyıla ait heykellerle bezeli cephesiyle Nossa Senhora da Oliveira Kilisesi ve Santa Clara Kilisesi ilk ziyaret edilmesi gereken tarihi yapılar.

Braga ve Guimarães

Braga ve Guimarães

Eski şehrin kalbindeki hoş bir meydan olan Largo da Oliveira (Zeytin Ağacı Meydanı)’da mutlaka bir mola verilmeli ve etrafı seyretmeli.16. yüzyıldan kalma çeşmesi ile Largo do Toural başka bir meydan. Orta Çağ’da Porto’ya giden yol olarak bilinen Rua D. João I, ahşap korkulukları ve 17. yüzyıl mimarisini yansıtan cepheli evleri ile görülesi bir yer.

Şehri yukarıdan seyredebileceğiniz, Portekiz’in kuzeyindeki en güzel manzaralardan biri olarak kabul edilen ve The Shrine of Our Lady of Penha Tapınağı’nın bulunduğu Monte da Penha‘ya teleferikle çıkıp, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Braga ve Guimarães

Bu şehirlerde ne yenir derseniz; geleneksel damak zevklerini yansıttıkları yerel yemeklerini, kent merkezine serpiştirilmiş restoranlarda denemenizi öneririm. Portekiz kahvesi veya Vinho Verde şarabı yemek sonrası mutlaka tadılmalı.

Braga ve Guimaraes bulunduğu Portekiz’in kuzey bölgesinde görülesi bir çok şehir, kasaba mevcut detaylara Portekiz  Gezilecek Yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz.


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)