Viana do Castelo, Portekiz

Portekiz Gezilecek Yerler

Viana do castelo

Costa Verde’nin mücevheri sayılan Viana do Castelo, iyi korunmuş tarihi şehir merkezi ve muhteşem manzarası ile görülmesi gereken yerlerden biri. Eski mahalleleri, 19. yüzyıl bulvarları, Manuelin malikaneleri ve Rokoko tarzı saraylarıyla büyüleyici güzellikteki bu kent az bilinen rotalardan biri. Şehrin hemen arkasında Portekiz’deki en uzun füniküler demiryolu ile ulaşılabilen Santa Luiza tepesi muhteşem manzarası ile dikkat çekiyor. Viana do Castelo, Braga’ya 60, Vila Real’le 162, Porto’ya 75 km uzaklıkta.

Viana do Castelo Gezilecek Yerler

Cumhuriyet Meydanı – Praça da República

Eski şehir merkezindeki tarihi yapılarla kuşatılmış bu uzun meydan, dönüp dolaşıp geleceğiniz noktalardan biri. 16. yüzyılda inşa edilen, dikdörtgen biçimli eski belediye binası (Antigos Paços do Concelho) en dikkat çekici yapı. Meydanın ortasında 1550’lerde granitten yapılmış harika bir Rönesans çeşmesi bulunuyor.

Merhamet Kilisesi ve Hastane – Santa Casa Da Misericórdia

Çeşmeyi yapan Rönesans sanatçısı João Lopes, kilisenin ve hemen yanındaki hastane kompleksini de tasarlamış.  16. Yüzyılda yapılan bu kompleks, İtalyan ve Flaman etkileri ile Rönesans mimarisinin örneğini sergiliyor. Kilisenin içi 1714 barok sitilini yansıtıyor, 18. yüzyılda yapılan İncil’den sahneler yansıtan duvar ve tavan azulejosları (mavi çiniler) muhteşem bir görsellik sunuyor.

Santa Luzia Tapınağı – Santuário de Santa Luzia

Eski şehrin hemen kuzeyinde yükselen Santa Luzia tepesinde yer alan 20. yüzyılın başında Paris’teki Sacré-Cœur’dan esinlenerek yapılan tapınak görülmeye değer. Neo-Gotik ve Bizans stillerini karışımı Eklektikçi tarzda tasarlanan binanın yapımı yıllarca sürmüş. Kubbeden görülen manzara insanı nefessiz bırakacak güzellikte. Viana do Castelo, Atlantik, Lima nehri ve çamlarla kaplı tepelerin görüntüsüne bayılacaksınız.

Füniküler – Funicular de Santa Luzia

Santa Luzia tepesine ulaşmanın en pratik yolu füniküler kullanmak. Bu füniküler, 1923’ten beri kullanımda ve 650 metre uzunlukla Portekiz’deki en uzun tren yolu. Zirveye yolculuk yedi dakika sürüyor ve yaz aylarında son yolculuk saat 20: 00’de.

Santa Luzia Kalıntıları – Citania de Santa Luzia

Monte de Santa Luzia’nın tepesindeki kutsal alanda MÖ 7.yüzyıl’dan Roma dönemlerine kadar uzanan bir demir çağı yerleşim yerinin kalıntılarını görebilirsiniz. Henüz alanın üçte biri ortaya çıkarılabilmiş.

Kostüm Müzesi – Museu do Traje

Bu müzede Norte bölgesinin geleneksel kıyafetlerinin hikayesine tanıklık edebilirsiniz. Odak dönemi 19. yüzyıl olmakla birlikte yüzlerce yıla yayılan öğeler mevcut. Kıyafetlerdeki nakışların inceliği göz dolduruyor.

Katedral – Sé Catedral de Viana do Castelo

Viana do Castelo

Viana do Castelo katedrali hem Gotik hem de Romanesk öğeler taşıyor. Ön cephe ve mazgallı siperlerle taçlandırılmış iki kare kule 15. yüzyıldan kalma. Antredeki kemerlerin üzerindeki oymalarda Galiçya mimarisinin etkileri görülüyor; kapı/kemerler sınırın hemen dışındaki Tui Katedrali’ndekilerle neredeyse aynı. İçindeki şapeller, Manueline ve Rönesans stilleri ile dekore edilmiş, ziyaretçilerini büyülüyor.

Belediye Müzesi – Museu Municipal

Viana do Castelo

Viana do Castelo’nun belediye müzesi, birbirine bağlı iki binada yer alıyor. Eski kısım Largo de São Domingos’un ön cephesinde olup güçlü Teixeira Barbosa Maciel ailesi için 18. yüzyılda yapılmış bir saray. İç mekandaki duvarları kaplayan azulejoslar keyif veriyor. Galeri kısmında Viana do Castelo’nun zamana meydan okuyan fayans endüstrisi ile tanışabilir ve Portekiz’deki en büyük seramik koleksiyonunu görme şansı elde edebilirsiniz.

Santiago da Barra Kalesi – Forte de Santiago da Barra

Viana do Castelo

Deniz kenarında, Lima nehrinin ağzına yerleştirilen ilk tahkimatın D. Afonso III (13. yüzyıl) döneminden kalma olacağı düşünülmekte. Ancak daha güvenilir bilgi kalenin Kral I. Manuel’in (15. yüzyıl) hükümdarlığı döneminde inşa edildiği yönündeymiş. 16. yüzyılın sonlarında, kale ardı ardına yapılan iyileştirme çalışmalarına konu olmuş. İspanyol egemenliği altında II. Philip’in hükümdarlığı döneminde, zamanın askeri binalarının en ünlü tasarımcısı Filippo de Terzi tarafından beşgen bir plan üzerinde trapezoid olarak tasarlanmış.

Nossa Senhora da Agonia

Viana do Castelo

Limana yakın 1674 yapım tarihli sevimli bir Barok şapeli olan Nossa Senhora da Agonia’da denize açılan balıkçıların koruyucu azizinin onuruna yapılmış bir anıt bulunuyor. Bu koruyucu aziz için her yıl 16- 20 Ağustos’ta festival düzenleniyor. Yüzyıllardır yapıla gelen bu kutlama, bugün sınırsız eğlenceye dönüşmüş durumda. Festival çerçevesinde geçit töreni, kostüm partisi, havai fişek gösterisi ve halk müziği resitalleri programı gibi birçok etkinlik mevcut.

Bu turistik mekanların dışında görülebilecek sayısız tarihi bina, dönemin ruhunu yansıtan ve iyi korunmuş ev mevcut, şehrin ara sokaklarında dolaşarak tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Viana do Castelo belediyesi sınırları içinde görülmeye değer iki kasaba mevcut; Ponte de Lima ve Ponte de Barca. Farklı yerler görmek, farklı deneyimler elde etmek isteyenler için iyi birer alternatif.


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)