İstanbul’u Keşfediyoruz: Karaköy

İstanbul Gezilecek Yerler

Her ne kadar uzun yıllardır İstanbul’da yaşıyor olsak da İstanbul’u iyi bildiğimiz söylenemez. Çocuklar büyüdükçe öğrenme arzuları da artıyor, doğup büyüdükleri şehri tanımak istiyorlar. Bizde ailecek İstanbul’u keşfetmeye karar verdik. İlk durağımız Karaköy. Karaköy gezilecek yerler, birbirinden güzel!

Karaköy, farklı mezhep ve dinler tarafından kullanılan kilise, cami, sinagog ve okullara ev sahipliği yapan, tarih boyunca kozmopolit yapısı, liman ve ticaretin merkezi olma özelliği ile ön plana çıkan bir semt. Bizanslılar zamanında Cenovalı tüccarlar bu bölgede yerleşme ve ticaret yapma imtiyazına sahip olmuş. 1500’lü yıllarda İspanyol engizisyonundan kaçan Museviler buraya yerleşmiş, ardından da Rum ve Ermeni azınlık bölgede nüfusunu artırmış. 19. Yüzyılda ise Karaköy Osmanlı’nın finans merkezi haline gelmiş. Şimdilerde ise yükselişi ile dikkat çeken bir yer, farklı konseptlerdeki kafe ve restoranları ile göz dolduruyor. Ara sokaklar ise tarihi değerlerle dolu ama bakımsızlıktan yok olmaya yüz tutmuş durumdalar; çeşmeler, evler, surlar vesaire.

Sabah erkenden yola çıkıyoruz, vapurla karşıya geçiyoruz. Güne zinde başlamak için kahvaltı ediyoruz. Yürüyüş rotamızı haritada çiziyoruz, başlıyoruz yürümeye, çocuklarla Karaköy’ü keşfetmeye!

Karaköy Gezilecek Yerler

1. Yeraltı Camisi

Yeraltı Camii, “Kurşunlu Mahzen” olarak da biliniyor. Yapım tarihi ise net değil, geçmişinin 6 yy. dayandığına dair rivayetler bulunmakta. Bir kulenin mahzeni olarak inşa edilen bina Sultan I. Mahmut ve Sultan III. Osman zamanında Sadrazam olan Çorlulu Köse Bahir Mustafa Paşa tarafından cami haline getirilmiş.

2. Arap Camisi

Sivri külahlı kare biçimli kulesi, kiremit rengi taş duvarları ile alıştığımız cami modelinden farklı görselliği ile ara sokaklara sıkışıp kalmış Arap Camisi. İstanbul’u fethetmek için gelen ve yedi yıl boyunca askerleriyle Galata bölgesinde kalan İslam ordusunun ünlü komutanı Mesleme bin Abdülmelik tarafından 717 yılında yaptırılmış. Daha sonra Galata bölgesine yerleşen Cenevizliler kiliseye çevirmişler. Caminin çan kulesi o dönemde ilave edilmiş. İstanbul’un fethinden sonra tekrar camiye çevrilmiş. 1999 depreminde hasar gören caminin sıvalarının altından 14. yüzyıla ait fresk ve mozaikler çıkmış.

3. Salt Galata

Osmanlı Bankası (Bank-ı Osmanî-i Şahane) için Fransız asıllı Levanten mimar Alexandre Vallaury tarafından tasarlanan bu bina 1892 yılında hizmete açılmış. Mimarisi ve estetiğiyle hayranlık uyandıran bu yapının içinde basılı ve dijital kaynakları erişime açan SALT Araştırma, 218 kişi kapasiteli Oditoryum, dijital sunumlarla katlara yayılan Osmanlı Bankası Müzesi, kurum ve kullanıcıların birlikte öğrenme imkanlarını geliştirmeye odaklı Yararlı Sanat Ofisi, çok sayıda katılımcıyla çalışmaya elverişli Atölyeler ile Neolokal, Robinson Crusoe 389 ve sergi alanları bulunmakta.

4. Kamondo Merdivenleri

Voyvoda caddesiyle Banker sokağını birleştiren ve 1850’li yıllarda bölgenin önemli banker ailelerinden biri olan Kamondo Ailesinden Abraham Salomon Kamondo adına yaptırılmış, ilginç mimarisi ile dikkat çeken merdivenler görülmeye değer.

5. Galata Kulesi

Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biri, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiş. 1204 yılındaki IV. Haçlı Seferi’nde geniş çapta tahrip edilen kule, daha sonra 1348 yılında “İsa Kulesi” adıyla yığma taşlar kullanılarak Cenevizliler tarafından Galata surlarına ek olarak yapılmış.

Karaköy gezilecek yerler

6. Kılıç Ali Paşa Camisi

Kılıç Ali Paşa Camisi, Kaptan-ı Derya Kılıç Ali’nin Mimar Sinan’a yaptırdığı bir cami. Camideki iki kitabeye göre, Hicri 988 (Miladi 1580) yılında yapılmış. Türbe, medrese ve hamamdan oluşan bir de külliyesi bulunmakta.

Karaköy gezilecek yerler

7. Kafeleri ile ünlü Kemankeş Kara Mustafa Paşa Mahallesi

Karaköy’ün kalbi sayılabilecek Kemankeş Kara Mustafa Paşa mahallesinde irili ufaklı birçok yeme-içme mekanı bulunuyor. Duvarları süsleyen grafitiler görülmeye değer.

8. Fransız Geçidi

Geçit İstanbul’da neo klasik üslupla yapılmış ilk binalardan, yapım tarihi 1860 olarak geçiyor. Fransız tüccarların mallarını gemilerden taşıdıkları yer olarak tanımlanıyor. Restore edilmiş haliyle bugün kafeler, tasarım ürünler ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar ile dolu.

9. Çatı Kiliseleri

Ruslar tarafından 19. yüzyılda Rusya’dan Kudüs ve Aynoros’a giden hacılar için konaklama amaçlı misafirhaneler inşa edilmiş, çatı katlarına da şapeller kurulmuş.  Aya Andrea, Aya Panteleymon, Aya İlia ve Triotskoye kiliseleri bu amaçla kurulan şapeller. Biz Aya Panteleymonu ziyaret ettik, kapısında kadınların açık başlı ve pantolonla giremeyecekleri yazıyor.

Karaköy gezilecek yerler

Karaköy gezilecek yerler

10. İlginizi Çekebilecek Diğer Yerler

Tarihi Karaköy Karakolu, Ceneviz Mahkeme Binası, Ceneviz Surları, I. Mahmud Han Çeşmesi, Verdizar Kadın Çeşmesi, II. Mahmut Çeşmesi ve Tophane Çeşmesi, Tophane Saat Kulesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, St. Benoit Kilisesi.

Karaköy gezilecek yerleri tavaf ettikten sonra bir sonraki rota olarak İstanbul’un birer hazine değerindeki kütüphanelerini ziyaret etmeyi planladık. İstanbul Kütüphaneleri


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın