Muscat, Umman Gezilecek Yerler

Umman Gezilecek Yerler

Muscat, Umman Sultanlığı’nın başkenti ve Arabistan yarımadasının güneydoğu sahilinde bir ticaret limanı. Bu şehir, komşu başkentlerden oldukça farklı bir karaktere sahip. Yüksek binalar yok denecek kadar az, inanılmaz temiz ve düzenli. Bir hafta sonu destinasyonu arıyorsanız, burası ideal bir seçenek. Türk Hava Yollarının aktarmasız uçuşları ile Cuma akşamı gidip, Pazar akşamı dönüş yapabilirsiniz. Kapıda vize ve e-vize olarak iki vize alma seçeneği var.  Soğuk kış günlerinde yüzünüzü güneşe dönmek ve sıcak havanın keyfini sürmek isterseniz hafta sonu tatili için Umman’ı tercih edebilirsiniz. Kış aylarında ortalama hava sıcaklığı 26°C. Muscat gezilecek yerler

Muscat Gezilecek Yerler

Sultan Kabus Camii /Sultan Qaboos Mosque

Muscat gezilecek yerler

Muscat gezilecek yerler listesinin ilk sırasında, Sultan Kabus Camisi yer alıyor. 1993 yılında inşa edilen ve modern İslam mimarisini yansıtan bu cami, özel musallada 750 bayan olmak üzere 20.000 kişiye ibadet etme imkanı veriyor. Dünyanın en büyük 2. el yapımı halısı olan 21 ton ağırlığındaki halı klasik Tabriz, Kashan ve İsfahan tasarımlarını birleştiriyor. Halı 600 kadın tarafından 4 yılda üretilmiş.

Eski şehir/Old Muscat

Muscat gezilecek yerler

Gidilen yerlerde en ilgi çekici mekanlar eski şehir alanları sanırım, başka bir ruhları ve kokuları var. Eski Muscat’ın tarihi mahallelerinde dolanırken şehrin ruhunu hissedebilirsiniz. Bu bölgede Sultanlık Sarayı ve Ulusal Müze ziyaret edilebilir yerler arasında. Eski Muscat’ın kalbinde yeni bir binada yer alan Ulusal Müze, Sultanlık Sarayı’nın tam karşısında yer alıyor. Teknolojik cihazlarla donatılmış bu müzede Umman mirasına tanıklık edebilirsiniz. Muscat Al Alam Umman Sultanlığı Sarayı ise sarı ve mavi renk işlemeli kapısıyla dikkat çekiyor. Orjinaline sadık kalınarak restore edilmiş bir binada geleneksel el sanatlarının, mobilyaların, pulların ve madeni paraların kısaca umman mirasının sergilendiği Bait Al Zubair Müzesi ziyaret edilebilir. Kafesini ziyaret ederseniz, modern klimanın icadından önce Muscat’taki eski binalarda sıcaklık ile başa çıkmak için kullanılan rüzgar kulelerini görebilirsiniz.

Al Jalali ve Al Mirani Kaleleri

Doğudan limana girişi engelleyen Al Jalali Kalesi, 1580’lerde Portekiz işgali sırasında inşa edilmiş, bir zamanlar hapishane olarak da kullanılan kale şimdilerde müze olarak hizmet veriyor. On altıncı yüzyıl tarihli Al Mirani Fort, Al-Jalali Fort ile aynı zamanda Portekizler tarafından yaptırılmış ve Muscat’ın ikonik görünümüyle bütünleşiyor. Al Mirani Fort, Portekiz’in çöküşüne katkıda bulunduğu içinde tarihte özel bir yere sahip.

Muscat Kordon / Corniche

Muscat kordon görülmesi gereken yerler arasında, mis gibi deniz havasını içinize çekerek bir baştan diğer başa yürüyebilir, yerel halkın günlük yaşamına dahil olabilirsiniz. Kordonun ortasındaki gözetleme kulesinden (The watchtower) muhteşem okyanusun manzarasını seyredebilir, akşam meltemini hissedebilirsiniz.

Muscat Pazarı/ Mutrah Souq 

Muscat gezilecek yerler

Şehre ruhunu veren insanları ve değerleri görüp halkın yaşantısına yakından tanıklık etmek için eski çarşı mutlaka ziyaret edilmeli. Envayi çeşit hediyelik eşya, otantik el işleri, kumaş, altın vesaire bulabileceğiniz Kapalıçarşı tarzındaki bu pazarda ne ararsanız var. Kredi kartı geçiyor olsa da nakit makbul, pazarlık yapmak ise şart. Girişindeki kahve daha çok yaşlı yerel halk tarafından kullanılan bir buluşma noktası. Buraya gelirseniz “Buhur”un ne olduğunu öğrenin. Umman’a özgü bir hediyelik eşya arıyorsanız, gümüşten yapılmış eğri ağızlı hançerleri tercih edebilirsiniz. Ülkenin sembolü olan bu hançerlerin her boyu var.

Qurum Bölgesi

Qurum, mağazalar, lüks otellerle bezeli, yemek yiyebileceğiniz en iyi restoranların olduğu ve şehrin en iyi halk plajı Shatti al Qurum’un bulunduğu modern Muscat’ın kalbi sayılacak bir bölge. Buranın kuzeyinde, ağaçlarla çevrili caddeleri ve begonvillerle dolu bahçeleriyle göze çarpan villaların bulunduğu Qurum Heights uzanıyor.

Ne Yenir Ne İçilir?

Majboos; basmati pirinci, sebze, et veya tavuk ve baharat karışımından oluşan geleneksel bir yemek. Shuwa ise toprak fırında baharatlarla yavaş yavaş pişirilen kuzu veya keçi etinden yapılan ve pilavla servis edilen bir lezzet. Meshkak, baharat ve köri ile harmanlanan şiş kebap. Halwa; şeker, bal, gül suyu, yumurta, baharat ve fıstık içeren kahverengi renkte bir tatlı. Genellikle qahwa ile servis ediliyor. Umman kahvesi (qahwa) neredeyse yeşil, hafif kavrulmuş ve kakule ile öğütülen, gül suyu ile servis edilen Türk kahvesinden farklı bir içecek.

Muscat gezilecek yerler arasına; Royal Opera Binası, Umman-Fransız Müzesi, Askeri Müze, Çocuk Müzesi, Ghalya Modern Sanatlar Müzesi, Mohammed Al Ameen Camii, Qurum plajı & doğa parkı eklenebilir.

Faysalabat gezilecek yerler, tıkla ve oku!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)