Ağva Gezilecek Yerler

İstanbul Gezilecek Yerler

ağva

Bahar gelince şehrin karmaşasından, trafiğinden kaçmak isteyenler şehre yakın mekanlara atıyorlar kendini. Bu yerlerden biride Ağva. İstanbul’a 100 km uzaklıktaki bu şirin belde ziyaretçilerin en çok tercih ettiği yerlerden biri hele çocuklarınız da varsa ailecek geçirilecek güzel bir gün için eşsiz bir seçenek. Ağva gezilecek yerler ruhunuzu okşayacak cinsten.

Ağva, Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olmuş, Şile’ye bağlı bir belde. M.Ö. 7. yüzyıla uzanan tarihin kalıntılarına civar köylerde rastlamak mümkün. Ağva’ya 14. yüzyılın ikinci yarısında Konya, Karaman ve Balıkesir’den gelen Türkmen boyları yerleşmiş ve burayı yurt edinmiş. Bugünkü Ağvalılar bu Türkmen boylarının çocukları.

Ağva, Latince “iki dere arasına kurulmuş köy” anlamına geliyor. Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasına kurulan Ağva’ya gitmek için sabah erken saatleri seçmeli malum trafiğe takılmanın hiç lüzumu yok! Ardından güzel bir kahvaltı güne iyi başlamak için güzel bir seçenek. Çevrenize bakın gönlünüz nereye takılıyorsa oraya gidip kahvaltı yapın, biz öyle yapıyoruz genelde de çocukların dediği oluyor:))

Ağva’da Ne Yapılır?

Ağva gezilecek yerler

  • Göksu nehrinde kano veya deniz bisikleti ile gezinmek çocukların vazgeçilmezi.
  • Tekne turlarına katılıp muhteşem bir görsellikle buluşabilir ya da sandal tercih edip çocuklarla balık tutmanın keyfini çıkarabilirsiniz.
  • Yaz aylarında denize girmek isterseniz Göksu ve Yeşilçay’da yüzebilirsiniz.
  • Hem temiz hem de yeşile bürünmüş bir ortamda durgun suda yüzmek gerçekten harika ya da Karadeniz’de de yüzmeyi tercih edip, Kadırga veya Kilimli koyuna gidebilirsiniz.
  • Temiz hava almak, doğada yürüyüş yapmak, bisiklet turlarına katılmak veya kahvaltı etmek için Saklı Göl’e gidebilirsiniz.

Ağva gezilecek yerler

Ağva’nın Çevresindeki Köyleri Gezin!

Dönüş yolunda yakın köyleri keşfetmeyi unutmamalı! Sırasıyla, İsa köy, Kalem köy ve Hacıllı köyü ziyaret edebilir yerler arasında. Buralarda doğal ve tarihi değerler yanında doğal ürünlerde bulmak mümkün.

Ağva’ya 6 km mesafede ve kısa sürede ulaşabileceğiniz İsa köy beldesi tamamen yemyeşil bir doğaya sahip, sizi bambaşka bir dünyaya alıp götürüyor. Kalem köyde Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşları mevcut doğal güzelliklerin yanı sıra. Hacıllı köyündeki mağara ve şelaleler mutlaka görünmesi gereken yerler arasında. Ballıkayalar ve Gürlek mağaraları M.S. 2 ve 3. yüzyıllarda hapishane olarak kullanılmış.

Zamanınız varsa köylerin çevresinde yürüyün tertemiz havayı soluyun. Doğanın cömert bir şekilde sunulduğu bu coğrafyada yürümek insanı dünyanın geri kalanından koparıp alıyor, deneyin! Yürüyüşün sonunda Hacıllı köyünde  kiremitte pişen birbirinden leziz balıklarla damağınızı şenlendirerek gezinize güzel bir son verebilirsiniz.

Ağva konaklama seçeneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Ağva gezilecek yerler ilginizi çektiyse Polonezköy yazımızı da inceleyin.


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)