İtalyan Caprese Salata Tarifi ve Püf Noktaları

İtalyan Mutfağı

Caprese Salata Tarifi

Caprese Salata Tarifi Nasıl Yapılır? Caprese Salata yapmanın püf noktaları nelerdir?

Basit görünebilir, ancak İtalya’da servis edilen kadar lezzetli bir Caprese salata yapmanın sırları var. Sırlar, Caprese salatasının kökeniyle başlıyor. Bu tarifin nereden geldiğini bilmek önemli, çünkü bu, onu otantik ve lezzetli bir yemek haline getirmenin sırlarını açığa çıkarıyor. İtalya’daki tüm menülerde bulacak olsanız da adından da anlaşılacağı gibi, Napoli Körfezi’nin güney tarafında, güzel Capri Adası’ndan geliyor. Bunu bir an düşünün. Capri sana ne diyor? Güneş ışığı, taze ürünler, tutku, yıl boyu güneşin sıcaklığında olgunlaşan domatesler. Caprese salata tarifi

Standart bir Caprese salata; domates, mozzarella peyniri, fesleğen ve sızma zeytinyağıyla yapılır. Bu kadar! Avokado yok, çilek yok, zeytin yok. Yine de o kadar basit değil. Bunu en iyi hale getirmek için gerçek bir İtalyan Caprese tarifinin sırlarını öğrenmeniz gerekebilir.

Caprese Salata Tarifinin Sırları

Domates: Çoğu insan- hatta en büyük aşçılardan bazıları- domatesleri buzdolabından alır, onları oldukça kalın halkalara böler ve eşit kalınlıkta mozzarella dilimlerinin bulunduğu bir tabağa sıra sıra dizer. Fakat bu çok da doğru değil. Domatesler asla soğutulmamalıdır. Bu, onları sulu yapar ve gerçek lezzetli tatlarından mahrum bırakır. En iyi lezzet için onları oda sıcaklığında tutun.

Aldığınız domatesler sulu görünüyor ve pek de bir tadı yoksa, salatada kullanmadan önce onları fırınlamayı deneyin. 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı, biraz tuz ve 2 adet ezilmiş sarımsak karışımını fırın tepsisine dizdiğiniz dilimlenmiş domateslerin üzerine gezdirin ve 180 derecede 20-25 dakika fırınlayın. Ya da alternatif olarak, dilimleyin ve tuz serpin ve daha yoğun bir tada sahip olması için 30 dakika kadar bekletin.

Mozzarella: Tabii ki, bir Caprese salatası için peynir mutlaka mozzarella olmalı. Gerçek bir Caprese’nin sahip olduğu inci beyazı dokunuşunu ekleyebilen tek peynir. Ancak tüm mozzarella peynirleri aynı lezzette değildir. Salatanıza en güzel tadı ve dokuyu katanı seçmek önemlidir. Peki neye bakmalı?

Mozzarella üretimi zaman alan bir süreç. İyi mozzarella peyniri sadece süt, tuz, peynir mayası ve enzimler içerir. Ürün paketindeki açıklamalarda “Lor” veya “sitrik asit” gibi maddeler görürseniz, bu işlemin hızlandırıldığı anlamına gelir. Buda daha düşük kaliteli ve çok daha tuzlu bir mozzarella demektir.

Fesleğen: Küçük yapraklı fesleğende lezzet çok daha yoğundur. Fesleğenin taze ve diri olması da diğer önemli bir etken. Yemeklerinizde sıklıkla fesleğen kullanmayı tercih edenlerdenseniz balkon, bahçe ya da camınızın içinde fesleğen yetiştirmeyi deneyin.

Caprese Salata Tarifi: Otantik bir İtalyan Lezzeti

Caprese salatayı hazırlayıp sandviç ekmeği arasına koyarsanız doyurucu ve lezzetli bir alternatif yaratmış olursunuz. Öğrenciler için kolay hem de ekonomik ve lezzetli bir seçenek.

Salata seviyorsanız Zeytinyağlı Brokoli Salatası Tarifini deneyin!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)