Zeytinyağlı Brokoli Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

Yemek Tarifleri

brokoli salatası

Zeytinyağlı Brokoli Salatası Tarifi Nasıl Yapılır? Brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası ve lahananın bulunduğu Brassicaceae familyasına ait bir sebze. Brokolinin ana vatanının Akdeniz olduğuna inanıla gelmekte; Eski Yunanlılar ve Romalılar düzenli olarak Brokoli tüketimi yaparlarmış. Avrupa’nın geri kalanına brokolinin tanıtımı 16. yüzyılda İtalyanlar tarafından yapılmaya başlanmış. 20.yy başlarında İtalyan göçmenler aracılığıyla getirildiği Amerika’da popüler olmuş.

Teksas Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Victoria Jarzabkowski, brokolinin yüksek lif, C vitamini ve potasyum içerdiğini aynı zamanda B6 ve A vitamini açısından zengin olduğunu vurguluyor. Ayrıca içerisinde karbonhidrat bulunmayan brokoli bol protein de içeriyor. Sonuç olarak; brokoli, yüksek besin değeri nedeniyle oldukça tercih edilen bir sebze konumunda.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlıklı kişiler için belirlenen günlük A ve C vitamini ihtiyacının tamamını, potasyum ihtiyacının dörtte birini, kalsiyum ve demir ihtiyacının % 15’ini ve fosfor ihtiyacının % 5’ini günde 100 gr. brokoli yiyerek karşılayabilirsiniz😊

Brokoli salatası tarifi için alternatifler

Kendi salata tarifinizi yaratırken, haşlanmış mısır (1 çay bardağı), ince ince dilimlenmiş kornişon turşusu (4-5 adet) veya küp küp doğranmış kırmızı soğan (1 adet) kullanabilirsiniz. Bunun yanında, nar ekşisi yerine balzamik sirke kullanmak ya da sadece zeytinyağı-limon tercih etmek sizin damak zevkinize kalmış. Yeni çekilmiş tane karabiberde sosa çok yakışıyor.

Brokoli sevenlerdenseniz Kremalı Brokoli Çorbası tarifini mutlaka deneyin!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın