Almanya Öğrenci Oturum İzni Nasıl Alınır?

Almanya Üniversite

Almanya Öğrenci Oturum İzni

Bir AB ülkesinden, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn veya İsviçre’den değilsiniz ve Almanya’da okumak mı istiyorsunuz? O zaman Almanya öğrenci oturum izni almanız gerekli. Sizden sorumlu yabancılar dairesini bulmak için bamf.de adresine bakabilirsiniz.

Eğitim amaçlı oturma izni, bir devlet üniversitesinde, devlet tarafından tanınan bir üniversitede veya eşdeğer bir eğitim kurumunda tam zamanlı eğitim almaya kabul edilmiş olmanızı gerektirir.

Özel bir üniversitede okumak istiyorsanız, üniversitenin/eğitim alanınızın devlet tarafından tanınıp tanınmadığını öğrenmek için lütfen üniversiteyle iletişime geçin.

Öğrenim amaçlı oturma izni aynı zamanda hazırlık dil kursuna veya hazırlık okuluna gitmek ve zorunlu stajı tamamlamak gibi hazırlık konularını da kapsar. Ancak hazırlık önlemlerinin ön koşulu, ilgili eğitim kurumunda tam zamanlı eğitim için bir yerin garanti edilmesidir.

Diğer eğitim hazırlığı, eğitime şartlı kabul veya yarı zamanlı eğitim durumlarında, eğitim amaçlı oturma izni verilmesinin göçmenlik makamlarının takdirinde olduğunu lütfen unutmayın.

Geçerlilik süresi:

Eğitim amaçlı oturma izni genellikle iki yıl süreyle verilir ve uzatılabilir. Öğrenim süresi iki yıldan az sürerse, oturma izni yalnızca öğrenim süresi boyunca verilecektir.

İstihdam olanakları:

Eğitim amaçlı oturma izni ile yılda toplam 120 gün veya 240 yarım gün çalışabilirsiniz. Bu aynı zamanda öğrencilerin yarı zamanlı işleri için de geçerlidir.

Almanya Öğrenci Oturum İzni Nasıl Alınır?

Ülkeye giriş yapmadan önce Alman Konsolosluğundan ulusal vize almanız gerekmektedir.

Andorra, Avustralya, Brezilya, El Salvador, Honduras, İsrail, Japonya, Kanada, Monako, Kore Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, San Marino, Birleşik Krallık veya ABD vatandaşları da öğrenimlerine başlamadan önce vizesiz olarak Almanya’ya girebilirler.

Giriş yaptıktan sonra iki hafta içinde bulunduğunuz bölgenin yerel makamında ikametgah kaydı yaptırmanız gerekiyor.

Vizenizin süresi dolmadan oturma izni başvurusunda bulunmalısınız. Bu uzun bir süreç bu nedenle ne kadar erken başvurursanız o kadar iyi.

Başvurular genellikle online yapılıyor. Gerekli belgeleri yükleyip size daha sonra e.posta yoluyla randevu tarihi verilmesini beklemeniz gerekiyor. Bu 2 ila 8 hafta arası sürüyor.

Gerekli belgeler:

  • Başvuru Formu
  • Geçerli pasaport ve vize
  • Biyometrik pasaport fotoğrafı
  • Sağlık sigortası
  • Geçiminizi güvence altına aldığınıza dair kanıt: Bloke hesap, garantör belgesi vb.
  • Bireysel durumlarda ek belgeler gerekebilir.
  • Ücret 100 €

Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)