Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri

Almanya Üniversite Eğitimi

Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri

Almanya’da üniversite okuyacakları bekleyen temel konulardan biri yaşayacak bir yer bulmak. Bu oldukça can sıkıcı bir konu olabiliyor. Biz en çok bu konuda zorlandık. Burada dikkat edeceğiniz en önemli konu, üniversite başvurunuz ile birlikte yer aramaya başlamak. Öğrenci yurtlarında yer bulmak çok zor, özel ya da kamu fark etmiyor. Münih, Berlin gibi büyük şehirlerdeki yurt sayısı az, en az 2 sömestre sıra beklemeniz gerekiyor. Tek başınıza ya da ortaklaşa daire tutmak, aileler yanında oda kiralamak gibi birçok seçenek mevcut olsa da uzun bir süreç sizi bekliyor. Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri yazımız umarız yol gösterici olur!

Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri

  1. Studentenwerk Halls of Residence
  2. Student Apartments
  3. Daire Kiralama
  4. Studio Apartments
  5. Airbnb
  6. Hostel

Studentenwerk Halls of Residence

Yurt arayışınızda öncelikle, başvurduğunuz üniversitenin web sitesindeki konaklama bilgilerini incelemeli ve Studentenwerk’e başvurmalısınız. Studentwerk kamu yararına işletilen 250-500 € arası aylık ücretli, genellikle ortak banyo, mutfak vb. oda seçenekleri. İçinde özel banyo ve mutfak alanı olanlarda mevcut. Temmuz ayında yeni öğrenciler için kura var, başvurmayı unutmayın!

Student Apartments

Almanya’da birçok özel yurt mevcut. Student Apartments olarak geçen bu seçeneklerde ücretler 500 – 1500 € arasında, çoğunlukla özel banyo ve mutfak alanına sahip 17 m2 ile 40 m2 arası studio tarzı yaşam alanları. Seçeneklere buradan ulaşabilirsiniz, tabi ki bunlar seçeneklerden bazıları. Yurt seçerken, ücrete neler dahil dikkat edin: mobilyalı, mobilyasız, elektrik, su, ısınma, internet vesaire…

Daire Kiralama

Tek başınıza ya da ortaklaşa daire/oda kiralamak istiyorsanız aşağıdaki linklerden ilanlara ulaşabilirsiniz. Genellikle daire fiyatları 850 €, oda fiyatları 350 €’dan başlıyor.

http://www.wg-gesucht.de/en/

https://www.immobilienscout24.de/

www.studenten-wg.de

Studio Apartments

Bir de bizdeki site mantığıyla yönetilen bloklar mevcut, Studio Apartments olarak geçiyor. Buralardaki daire fiyatları aylık her şey dahil 1000 €’dan başlıyor, minimum 6 aylık kiralama yapmanız gerekiyor.

Studio Apartments http://www.studio-aps.de/homepage.html

The Stay residence http://www.thestayresidence.de/en/home/

Airbnb

Kalacak yer bulmak konusunda sıkıntı çekerseniz başlangıçta belli süreli airbnb kiralamak en pratik çözüm.

Hostel

Belli bir süre konaklamak için hostel’da bir seçenek, özellikle bir-iki ay kalayım sonra arkadaş bulup daire tutarız diyenler için. Burada da şöyle bir sıkıntı var, her 10 günde bir rezervasyonunuzu yenilemeniz gerekiyor.

A&O City  reception@aohostels.com,  www.aohostel.com

CVJM Jugendgästehaus  info@cvjm-muenchen.org, www.cvjm-muenchen.org

Euro Youth Hotel  info@euro-youth-hotel.de, www.euro-youth-hotel.de

Haus International  info@haus-international.de, www.haus-international.de

Hostel Munich  office@wombats-munich.de, www.wombats-hostels.com

Biz Nasıl Yer Bulduk?

Biz yurt başvurusu yapmakta geç kaldık. Kabul mektubu geldikten sonra yer aramaya başladık, siz asla böyle yapmayın! Özel yurtlarda yer bulamadık, tanıdığımız herhangi biri olmadığı için ortaklaşa bir daire tutmakta mümkün değildi. O nedenle başlangıçta bir aylığına airbnb kiraladık. Bu süreçte bir studio daire bulduk, oraya taşındı. Studentenwerk yurtlarında sıra gelmesi 5. sömestreyi buldu.

Kira kontratı yapmadan önce koşulları mutlaka iyi okuyun. Kontratı imzalamadan önce Almanya’daki kira kontratı yükümlülüklerini mutlaka araştırın!

Bizim kızımız Münih’te okuduğu için deneyimlerimizin çoğu Münih ile ilgili ama bilgiler genel olarak Almanya için geçerli. İstediğiniz zaman soru sorabilirsiniz!

İlginizi çekebilir:


Almanya Üniversite Kabulü Sonrası Yapmanız Gerekenler

IB Diploması ile Almanya Üniversite Başvurusu

AT 11 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Anmeldung Nedir? Nasıl Alınır?

Almanya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vpd Nedir? Nasıl Alınır?

Yorumlar

:)