Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri

Almanya Üniversite Eğitimi

Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri

Almanya’da üniversite okuyacakları bekleyen temel konulardan biri yaşayacak bir yer bulmak. Bu oldukça zorlayıcı bir konu ve biz en çok bu konuda zorlandık. Burada dikkat edeceğiniz en önemli konu, üniversite başvurunuz ile birlikte yer aramaya başlamak. Öğrenci yurtlarında yer bulmak çok zor, özel ya da kamu fark etmiyor. Münih, Berlin gibi büyük şehirlerdeki yurt sayısı az, en az 2 sömestre sıra beklemeniz gerekiyor. Tek başınıza ya da ortaklaşa daire tutmak, aileler yanında oda kiralamak gibi birçok seçenek mevcut. Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri yazımız umarız yol gösterici olur!

Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri

  1. Studentenwerk Halls of Residence
  2. Student Apartments
  3. Daire Kiralama
  4. Studio Apartments
  5. Hostel

Studentenwerk Halls of Residence

Yurt arayışınızda öncelikle, başvurduğunuz üniversitenin web sitesindeki konaklama bilgilerini incelemeli ve Studentenwerk’e başvurmalısınız, bunlar kamu yararına işletilen 250-450 € arası aylık ücretli, genellikle ortak banyo, mutfak vb. oda seçenekleri. İçinde özel banyo ve mutfak alanı olanlarda mevcut. Temmuz ayında yeni öğrenciler için kura var, başvurmayı unutmayın!

Student Apartments

Almanya’da birçok özel yurt mevcut. Student Apartments olarak geçen bu seçeneklerde ücretler 500 – 1500 € arasında, çoğunlukla özel banyo ve mutfak alanına sahip 17 m2 ile 40 m2 arası studio tarzı yaşam alanları. Seçeneklere buradan ulaşabilirsiniz, tabi ki bunlar seçeneklerden bazıları. Yurt seçerken, ücrete neler dahil dikkat edin: mobilyalı, mobilyasız, elektrik, su, ısınma, internet vesaire…

Daire Kiralama

Tek başınıza ya da ortaklaşa daire/oda kiralamak istiyorsanız şu linklerden ilanlara ulaşabilirsiniz. Genellikle daire fiyatları 650 €, oda fiyatları 350 €’dan başlıyor. Kısa süreli konaklama seçenekleri için Airbnb’de değerlendirilebilir.

http://www.wg-gesucht.de/en/

https://www.immobilienscout24.de/

www.studenten-wg.de

Studio Apartments

Bir de bizdeki site mantığıyla yönetilen bloklar mevcut, Studio Apartments olarak geçiyor. Buralardaki daire fiyatları aylık her şey dahil 1000 €’dan başlıyor, minimum 6 aylık kiralama yapmanız gerekiyor.

Studio Apartments http://www.studio-aps.de/homepage.html

The Stay.residence http://www.thestayresidence.de/en/home/

Hostel

Belli bir süre konaklamak için hostel’da bir seçenek, özellikle bir-iki ay kalayım sonra arkadaş bulup daire tutarız diyenler için. Burada da şöyle bir sıkıntı var, her 10 günde bir rezervasyonunuzu yenilemeniz gerekiyor.

A&O City E-Mail: reception@aohostels.com Website: www.aohostel.com

CVJM Jugendgästehaus E-Mail: info@cvjm-muenchen.org Website: www.cvjm-muenchen.org

Easy Palace City Hostel Website: www.easypalace.com

Euro Youth Hotel E-Mail: info@euro-youth-hotel.de Website: www.euro-youth-hotel.de

Gasthaus und Pension Jagerhof E-Mail: info@jagerhof.de Website: www.jagerhof.de

Haus International E-Mail: info@haus-international.de Website: www.haus-international.de

Hostel Munich E-Mail: office@wombats-munich.de Website: www.wombats-hostels.com

Biz Nasıl Yer Bulduk?

Biz yurt başvurusu yapmakta geç kaldık. Kabul mektubu geldikten sonra yer aramaya başladık, siz asla böyle yapmayın! Özel yurtlarda yer bulamadık, tanıdığımız herhangi biri olmadığı için ortaklaşa bir daire tutmakta mümkün değildi. O nedenle bir studio daire tuttuk 6 aylığına. Münih’te Studentenwerk yurtlarında sıra gelmesi 4. semestreyi buluyor.

Her nerede kalacaksa mutlaka kira kontratı olmak zorunda, Almanya’ya giriş yaptıktan sonra 2 hafta içinde Bürgerburo’ya ikametgah kaydı yaptırması, 2 ay içerisinde de oturma iznine başvurması gerekiyor.

Bizim kızımız Münih’te okuduğu için deneyimlerimizin çoğu Münih ile ilgili ama bilgiler genel olarak Almanya için geçerli. İstediğiniz zaman soru sorabilirsiniz!

İlginizi çekebilir:


Almanya Üniversite Kabulü Sonrası Yapmanız Gerekenler

IB Diploması ile Almanya Üniversite Başvurusu

AT 11 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Anmeldung Nedir? Nasıl Alınır?

Almanya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yorum Yapın

:)