Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri

Almanya Üniversite

Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri

Almanya’da üniversite okuyacakları bekleyen temel konulardan biri yaşayacak bir yer bulmak. Bu oldukça can sıkıcı bir konu olabiliyor. Biz en çok bu konuda zorlandık. Burada dikkat edeceğiniz en önemli konu, üniversite başvurunuz ile birlikte yer aramaya başlamak. Öğrenci yurtlarında yer bulmak çok zor, özel ya da kamu fark etmiyor. Münih, Berlin gibi büyük şehirlerdeki yurt sayısı az, en az 2 sömestre sıra beklemeniz gerekiyor. Tek başınıza ya da ortaklaşa daire tutmak, aileler yanında oda kiralamak gibi birçok seçenek mevcut olsa da uzun bir süreç sizi bekliyor. Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri yazımız umarız yol gösterici olur!

Facebook’taki ilgilendiğiniz bölgeye ait ‘Ev Arama/ Wohnung’ gruplarına üye olun, düzenli olarak gruptaki paylaşımları takip edin.

Bölgenizdeki yabancı öğrencilerin katıldığı Facebook/instagram gruplarını bulup katılın.

Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri

  1. Studentenwerk Halls of Residence
  2. Student Apartments
  3. Daire Kiralama
  4. Studio Apartments
  5. Airbnb
  6. Hostel

Studentenwerk Yurtları

Konaklama arayışınızda öncelikle, başvurduğunuz üniversitenin web sitesindeki konaklama bilgilerini incelemeli ve bölgenizdeki Studentenwerk’e başvurmalısınız. Her il/ilçe için farklı bir stuwerk web sitesi mevcut, internetten kolaylıkla bulabilirsiniz.

Stuwerk kamu yararına işletilen 250-500 € arası aylık ücretli, genellikle ortak banyo, mutfak vb. oda seçenekleri. İçinde özel banyo ve mutfak alanı olanlarda mevcut. Başvuru yapmak için bir üniversiteden kabul almış olmanız gerekmiyor. Sadece bekleme listesinde kalabilmek için her dönem başlangıçı belli bir tarihe kadar kayıt belgenizi yüklemeniz gerekiyor.

Studentenwohnungen / Özel Öğrenci Yurtları

Almanya’da birçok özel yurt mevcut. Student Apartments olarak geçen bu seçeneklerde ücretler 650 – 1800 € arasında, çoğunlukla özel banyo ve mutfak alanına sahip 17 m2 ile 40 m2 arası studio tarzı yaşam alanları.

Başvurduğunuz/kaydolduğunuz üniversitenin bulunduğu yerdeki yurtları internetten detaylı olarak araştırın. Bu yurtlarda da yer bulmak sıkıntı o nedenle mümkün olduğu kadar önce başvuru yapın. Yurt seçerken, ücrete neler dahil dikkat edin: mobilyalı, mobilyasız, elektrik, su, ısınma, internet vesaire…

Münih’te Yurt ve Ev Bulma Rehberi

Daire Kiralama

Tek başınıza ya da ortaklaşa daire/oda kiralamak istiyorsanız aşağıdaki linklerden ilanlara ulaşabilirsiniz. Genellikle daire fiyatları 850 €, oda fiyatları 350 €’dan başlıyor. 3 kira bedeli depozito ödeniyor.

http://www.wg-gesucht.de/en/

https://www.immobilienscout24.de/

www.studenten-wg.de

Studio Apartments

Bir de bizdeki site mantığıyla yönetilen bloklar mevcut, Studio Apartments olarak geçiyor. Buralardaki daire fiyatları aylık her şey dahil 1000 €’dan başlıyor, minimum 6 aylık kiralama yapılması isteniyor. Yine bu konuda ilgilendiğiniz bölge için detaylı internet taraması yapmanız gerekiyor.

Airbnb

Kalacak yer bulmak konusunda sıkıntı çekerseniz başlangıçta belli süreli airbnb kiralamak en pratik çözüm.

Hostel

Belli bir süre konaklamak için hostel’da bir seçenek, özellikle bir-iki ay kalayım sonra arkadaş bulup daire tutarız diyenler için. Burada da şöyle bir sıkıntı var, her 10 günde bir rezervasyonunuzu yenilemeniz gerekiyor.

A&O City  reception@aohostels.com,  www.aohostel.com

Euro Youth Hotel  info@euro-youth-hotel.de, www.euro-youth-hotel.de

Haus International  info@haus-international.de, www.haus-international.de

Hostel Munich  office@wombats-munich.de, www.wombats-hostels.com

Biz Nasıl Yer Bulduk?

Biz yurt başvurusu yapmakta geç kaldık. Kabul mektubu geldikten sonra yer aramaya başladık, siz asla böyle yapmayın! Özel yurtlarda yer bulamadık, tanıdığımız herhangi biri olmadığı için ortaklaşa bir daire tutmakta mümkün değildi. O nedenle başlangıçta bir aylığına airbnb kiraladık. Bu süreçte bir studio daire bulduk, oraya taşındı. Studentenwerk yurtlarında sıra gelmesi 5. sömestreyi buldu. Münih’te yer bulmak kabus gibiydi.

Kira kontratı yapmadan önce koşulları mutlaka iyi okuyun. Kontratı imzalamadan önce Almanya’daki kira kontratı yükümlülüklerini mutlaka araştırın!

Almanya Öğrenci Oturum İzni Nasıl Alınır?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorumlar

  1. aachenda kalıcam ya biliyor musunuz hangisi mantıklı heeelp