Almanya İkamet Kaydı / Anmeldung Nedir? Nasıl Alınır?

Almanya Üniversite

ikamet kaydı anmeldung

Almanya’ya geldiğinizde yapmanız gereken ilk şeylerden biri, yerel vatandaşlık ofisinde “Anmeldung / İkamet Kaydı” yaptırmaktır. Vergi numarası, banka hesabı, sağlık sigortası, yerel mobil hat, internet bağlantısı ve diğer şeyleri açarken ikamet kaydınızı göstermeniz istenecektir. Kaydolduğunuz adres aynı zamanda yetkililerin size posta göndermek için kullanacakları adrestir. Kısaca, ona sahip olmak çok önemlidir. Anmeldung Nedir? Nasıl Alınır?

Almanya İkamet Kaydı (Anmeldung)

Almanya’da ikamet kaydı (Anmeldung), her şehirde bulunan “Einwohnermeldeamt” ya da “Bürgeramt” adındaki devlet dairelerinde yapılıyor. Özellikle büyük şehirlerde bu kurumların birkaç şubesi bulunuyor. Bu nedenle, ikamet ettiğiniz adresten sorumlu olan “Einwohnermeldeamt” ya da “Bürgeramt” tespit etmeniz gerekli. melderegister-auskunft.de web sitesi üzerinden şehrinizdeki yetkili devlet dairelerinin adreslerine ulaşabilirsiniz. Yine bu sayfadaki posta kodları sayesinde, ikamet ettiğiniz adresten hangi devlet dairesinin sorumlu olduğunu da bulabilirsiniz. İkamet kayıt işlemi için bizzat bu kurumlara gitmek durumundasınız.

Önemli: Anmeldung’unuzu alabilmek için kayıt yaptırabileceğiniz ve mektup alabileceğiniz bir ev adresinizin olması gerekiyor. Almanya’da yeni bir daireye taşındığınızda, taşındıktan sonra iki hafta içinde yerel vatandaşlık bürosuna kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bu süreye uymazsanız, idari para cezası ile yükümlü olabilirsiniz. Bununla birlikte, ofisler genellikle aşırı yoğun olduğundan ve genellikle bir randevu için uzun süre beklemeniz gerektiğinden, sorumlu memurlar genellikle küçük gecikmelere göz yumma eğilimindedir.

Yeni gelen biri olarak henüz bir daireniz yoksa aşağıdakilerden birini yapabilirsiniz:

 • Yerleşmek için birkaç aylığına geçici bir daire kiralayın ve ardından uzun süreli bir daire arayın.
 • En azından bir süreliğine bir WG (paylaşımlı daire)’de yaşayın.
 • Bir arkadaşınızın adresi altında kaydolun.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, bu adresi Anmeldung’unuz için kullanabileceğinizden önceden emin olmanız önemli. Bu ancak arkadaşınız, ev arkadaşlarınız veya ev sahibiniz size gerekli belgeleri sağlayabilirse mümkündür!

Anmeldung Nasıl Alınır?

Yerel vatandaş ofisinden online randevu alın. Taşınır taşınmaz, birkaç gün sonrasına randevu almayı deneyin. Bazı şehirlerde iş yükü oldukça fazladır, bu nedenle randevu almak biraz zaman alabilir. Her zaman müsait randevuları yayınladıklarından denemeye devam edin. Özellikle sabahları! Ayrıca oraya gidip bir süre bekleyebilirsiniz.

 • Randevunuzu oluşturduktan sonra bir e-posta onayı alacaksınız.
 • Randevu günü 15 dakika önce gidin, yanınıza şu belgeleri alın:
  • Pasaport, vize veya oturma izni
  • Anmeldung başvuru formu (Anmeldeformular)
  • Ev sahibinden alacağınız onay yazısı (Wohnungsgeberbestätigung)
 • Gider gitmez sıra numarası alın. Bekleme odasında bir ekran olacak, numaranız görünene kadar bekleyin. Numaranız göründüğünde sıra sizde: Randevu numaranızın yanında belirtilen masaya veya ofise gidin.
 • Personelin çoğu İngilizce konuşmuyor, bu yüzden Almanca konuşan biriyle gelmeye çalışın.
 • İşlem toplamda yaklaşık 5-10 dakika sürüyor, sonunda ikamet kayıt belgesini almış olacaksınız.

Farklı bir daireye taşındığınızda tüm süreci tekrar yapmanız gerekecek!

Almanya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)