IB Diploması ile Almanya Üniversite Başvurusu

Almanya Üniversite Eğitimi

IB Diploması ile Almanya Üniversite Başvurusu

IB Diploması ile Almanya üniversite başvurusu nasıl yapılır? Uluslararası Bakalorya Diploması ile Almanya Üniversitelerine başvurmak zor değil. İlgilendiğiniz üniversite-bölümün web sitesinde yazan adımları takip etmeniz yeterli. Eğer IB Mayıs ayı sınavlarına giriyorsanız, sonuçların hızla IBO tarafından üniversiteye ulaştırıldığından emin olmanız gerekiyor. Çünkü sınav sonuçları Temmuz’un ilk haftası açıklanıyor, Alman üniversitelerine başvuru ise 15 Temmuz’da kapanıyor.

IB diplomanız varsa Türkiye’de üniversite sınavına girip, 4 yıllık bir fakülteye yerleşmeniz gerekmiyor.

IB’de Alınan Derslerin Önemi

IB’de 3 HL, 3 SL ders almakla yükümlüsünüz. Üniversitede hangi bölümde okumak istiyorsanız ona göre seçim yapmanız gerekiyor. Üniversitelerin web sitelerinde IB ile kabul koşulları yer alıyor. İlgilendiğiniz üniversitelerin öğrenci işlerine mail atıp detayları da öğrenebilirsiniz.

IB Diploması ile Almanya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Alman üniversitelerine başvurular Nisan ayında başlıyor, 15 Temmuz’da bitiyor. Bazı üniversiteler kendi sitelerinden başvuru alırken bazıları uni-assist üzerinden başvuru alıyor. Uni-assist IB diploma notunuzun Alman not sistemindeki karşılığını belirliyor.

Online platformlardan başvurular kolay, belirlenen adımları takip etmeniz yeterli. Sonrasında istenen belgeleri bir kargo firması ile iletmeniz gerekiyor. Eğer eksik belge/bilgi varsa e.posta gönderiyorlar.

Bu aşamada ibo.org sitesinden hangi üniversitelere IB sonuç belgenizin gönderilmesini istediğinizi kayıt etmeniz gerekiyor (IB koordinatörü tarafından). IB sonuçları açıklanır açıklanmaz IBO otomatik olarak üniversitelere sınav notlarınızı gönderiyor.

Bazı üniversiteler ise bağlı bulunduğu eyaletin eğitim birimi tarafından IB notunuzun dönüştürülmesini istiyor. Bu konuda üniversite size bilgi veriyor.

Sonrası beklemeye kalıyor. Biz ilk sonuçları 26 Temmuz’da en istediğimiz bölümden ise kabul e.postasını 30 Temmuz’da aldık.

Dikkat edin!

Alman üniversitelerinde her bölümün kendi koşulları mevcut. Bazı bölümler bireysel görüşme ile alıyor, bu biraz sizin not ortalamanıza bağlı. Bazı bölümlerde de NC ve non-NC koşulu var. NC kısıtlı öğrenci alımı anlamına geliyor burada notunuz önemli bir faktör. Non-NC ise kısıt yok anlamına geliyor ama yine de bir kota var.

Almanya’da üniversitelerin %80’i devlet üniversitesi, dönem harçları 130 ile 1500 € arasında. Özel üniversitelerde ise yıllık ücretler 2.000 ile 20.000 € arasında değişiyor.

Almanya’da Üniversite Okumak İçin Bilmeniz Gerekenler yazımızı okuyun!

Yorumlar

  1. Benimn için gerçekten inanılmaz yararlı bir yazıydı çok çok teşekkürler. Bu sene 10. sınıfa pre ib öğrencisi olarak başlıyorum okulum ib programıyla ilgili bir tanıtım yaptı ancak özellikle üniversitelere giriş konusunda çok fazla bilgi alamamıştım ama bgüaptığım araştırmalarla her şey biraz daha kafama oturdu tekrar teşekkürler.

:)