VPD Nedir? Nasıl Alınır?

vpd nedir

Vorprüfungsdokumentation-VPD, Almanya üniversite başvurusunda gerekli olan, notunuzu Alman not sistemine çeviren ve uni-assist tarafından verilen bir sertifikadır. Uni-assist, Alman üniversitelerine uluslararası öğrenciler tarafından yapılan lisans ve yüksek lisans başvurularını incelemek ve değerlendirmek üzere kurulmuş bir vakıftır. VPD nedir?

Uni-assist, başvuranın üniversiteye giriş yeterliliği (lisans için) veya yüksek lisans yeterlilik materyallerinin (yüksek lisans için) ön işlemesini ve değerlendirmesini gerçekleştirir ve başvuranların Alman derecelendirme sisteminde hangi notlara sahip olduklarını belirlemek için sertifikaları kontrol eder. Bu ön belgeleme (VPD), başvuru sahiplerine tüm dersleri (genel yeterlilik), yalnızca belirli konuları (konu-sınırlı yeterlilik) veya lisansüstü çalışmaları (yüksek lisans) okumaya hak kazanıp kazanmadıklarını bildirir.

VPD Nedir?

Uni-Assist’in temel sorumluluğu, yabancı okul bitirme sertifikalarını değerlendirmek ve bunların Alman eğitim standartlarına eşdeğerliğini belirlemektir. Bu değerlendirme ile ilgili kurallar “Anabin” sitesinde yer almaktadır.

Uni-Assist’in hizmetleri kısaca şöyledir;

  • Lise veya lisans diplomalarının Almanya’daki lisans ve yüksek lisans eğitimi için genel gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını değerlendirir. – HZB
  • Lisans ve yüksek lisans eğitimine başvuran adayların transkriptlerini Almanya not sistemine dönüştürür. – VPD
  • Üye Alman üniversitelerin kabul kriterlerine öğrencinin uygunluğunu değerlendirir.
  • Alman üniversitelerinin kabul kriterlerine göre aday öğrencilere üniversite seçeneklerini sunar.
  • Öğrencileri başvuru değerlendirme sonuçları hakkında bilgilendirir.
  • Uni-assist üzerinden birden fazla Alman üniversitesine başvuru imkânı vardır.

İşlem ne kadar sürer?

VPD başvurunuzun işlenmesi, başvurunuzun alınmasından ve işlem ücretinin ödenmesinden sonra genellikle 4 ila 6 hafta sürer.

İstediğiniz zaman bir VPD’ye başvurabilirsiniz. My Assist’te hangi dönemi seçerseniz seçin, veriliş tarihinden itibaren bir yıl süreyle geçerlidir.

IB öğrencileri için VPD başvurusu Nasıl Yapılır?

IB sınavlarına girdikten sonra IB Koordinatörü aracılığıyla IBO sitesi üzerinden IB sonucunuzun uni-assistle paylaşılması için talepte bulunmanız gereklidir. Sonuçlar açıklandıktan sonra talepte bulunursanız ekstradan 17 $ ödeme yapmanız gerekmektedir.

Sizin tarafınızdan IB sonuçlarının sisteme yüklenmesi kabul görmemektedir.

Hızlı şekilde VPD alabilmek için, Mayıs ayında myassist üzerinden bir üyelik oluşturmalı ve üniversite başvurusu yapılmalı, gerekli ödemeyi transfer etmeli ve sonuçlar açıklanmadan bir hafta önce sistem üzerinden bilgilendirme mesajı gönderilmelidir.


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)