Almanya Bloke Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

Almanya Üniversite

almanya bloke hesap

Almanya Bloke hesap, öğrenci vizesi için başvuracak kişilerin Almanya’da üniversite öğreniminin ilk yılı boyunca geçimlerini sağlayabilecek maddi yeterliliğe sahip olduklarına dair bir teminattır. 2023 yılı için geçerli minimum tutar 11.208 Euro’dur. Bu tutar, öğrencinin Almanya’ya gelişine kadar bankada bloke edilir. Almanya’ya giriş yaptıktan sonra 12 ay boyunca ayda 934 Euro olarak Almanya’da açılacak hesaba aktarılır. Sadece bloke hesaplarına 11.208 Euro’dan daha yüksek bir meblağ transfer eden öğrencilerin daha fazla para çekmesine izin verilir.

Almanya Bloke Hesap Nasıl Açılır?

Bir Alman Üniversitesine kabul edildikten sonra Bloke Hesap açabilirsiniz. Önemli miktarda para söz konusu olduğu için tüm prosedürlerde çok dikkatli olmanızda fayda var. Tüm sağlayıcıların böyle bir hesap açma konusunda farklı kuralları olduğundan, hizmetler ve prosedürler hakkında kendinizi iyi bilgilendirmeye özen gösterin.

Almanya’daki tüm bankalar, yasa gereği böyle bir zorunluluk bulunmadığından, yabancı öğrenciler için bloke hesap açma imkânı sunmamaktadır. Bu hizmeti vermek isteyip istememek tamamen bankanın inisiyatifindedir.

İşbank (https://www.isbank.de/tr), Türkiye`de ikamet eden başvuru sahipleri için vize başvuru koşuluyla uyumlu bir bloke hesap hizmeti sunmaktadır.

Deutsche Bank’ta bloke edilmiş bir banka hesabı açmak isterseniz, bunu Alman büyükelçiliği aracılığıyla yapmanız gerekiyor. Çünkü bu bankanın çevrimiçi bir kayıt sistemi yok.

Almanya bloke hesap açtırmak için diğer seçenekler; Expatrio, Fintiba, Coracle

Bloke hesap açmak için yapılacaklar,

  • Bloke hesabın açılacağı kuruma e-posta atıp gerekli belge listesini istemek
  • Belgeleri hazırlayıp Alman Konsolosluğu’na onaylatıp posta yoluyla yollamak
  • Adınıza hesap açıldığına dair onay beklemek
  • Bloke edilecek tutar ve komisyon bedeli toplamını bloke hesaba havale etmek
  • Bloke hesap onay belgesinin tarafına ulaşmasını beklemek
  • Belgeyi vize başvurusunda konsolosluğa sunmak

Almanya bloke hesap komisyon bedeli 150 €, ilgili tutarı Türkiye’den Almanya’ya transfer etmek içinse ortalama 40 € ücret ödemeniz gerekiyor.

Okuyun!  Almanya’da Üniversite Okumak için 6 Neden

Bloke Hesabın Alternatifi Var mı?

Aslında, mali durumunuzu kanıtlamanın bloke hesap dışında başka yolları da var. Bunun için mutlaka Alman Konsolosluğuna danışın!

  • Başvuru sahibinin anne ve babasının gelir ve mal varlığını gösteren belgeler
  • Almanya’da kaldığınız süre boyunca tüm masraflarınızı karşılamaya istekli, Almanya’da yaşayan birinden sponsorluk mektubu
  • Daha önce açmış olduğunuz bloke edilmiş bir hesap
  • Kazanılmış bir burs

Almanya’ya vardığınızda yapmanız gerekenler listesini incelemeyi unutmayın!

Yorum Yapın

:)