Yaz İçin 6 Kitap Önerisi

Kitap Önerileri

Bu Yaz İçin 6 Kitap Önerisi

Yaz mevsimi geliyor! Bir başkadır yaz, düşüncesi bile içimizi ısıtır ve tatili çağrıştırır her defasında. Ruhumuz özgürleşiverir sanki masmavi deniz, kıyıya vuran dalgalar ve insanı alıp uzaklara götüren serin esintiler arasında. Okumakta başka güzeldir bu mevsimde hele de içinde aşk varsa! Bu yaz için 6 kitap önerisi aşk dolu…

Bu yaz nerede olursanız olun; evde, işte, tatilde kitap okumaktan vazgeçmeyin!

Yaz İçin 6 Kitap Önerisi

Yalnız Seni Arıyorum * Orhan Veli

Yalnız Seni Arıyorum, Orhan Veli ve Nahit Hanım arasında yaşanan aşkın belgelerine dayanıyor. Garip akımının temsilcisi ve geleneklere başkaldıran bir şairin sefaletle boğuşurken yaşadığı, yaşatmaya çalıştığı gizli bir aşkın birinci ağızdan hikayesi. Nahit Hanım’ın kaprisleri ise göz ardı edilmeyecek türden:))

Milena’ya Mektuplar * Franz Kafka

Milena’ya Mektuplar, bir aşkın mektuplara yansımasını aktarıyor okuyucusuna. Kafka, Prag’da bir dost meclisinde tanıştığı gazeteci Milena Jesenská’dan, öykülerini Çek diline çevirmesini ister. Kafka ile Milena’nın sonu gelmeyecek umutsuz aşkı da böyle başlar. Milena evli, Kafka ise nişanlıdır. Aşklarının sonunu bu bağlar mı yoksa Kafka’nın giderek kötüleşen hastalığı mı getirir? Okuyup öğrenmeli.

Kafka’nın Mektuplarda Yaşanan Aşkları için tıklayın!

Bu Yaz İçin 6 Kitap Önerisi

Romantika * Turgut Özakman

İnandıkları uğruna öğretim üyeliğinden vazgeçen, hayatı başka ucundan yakalamaya çalışan, öğrencisi ile gizli aşk yaşayan bir adamın hikayesini anlatıyor Romantika. Bu hikaye, ilk bakışta genel ahlaki değerleri ve gelenekleri alt üst edecek bir konuyu anlatıyor; evli iki insanın yasak aşkı. 1960 -1987 dönemine özgü çalkantılar, dibe vuruşlar, arayışlar, kuşaklar arası çatışmalar ve farklı bakış açıları arasında yaşanan hayatlar.

Bu Yaz İçin 6 Kitap Önerisi

İçimizdeki Şeytan * Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin 1940’ta yayınlanan, o dönemin aydınlarını eleştirdiği ve muhteşem insan portreleri ile bezediği, tesadüflerle başlayan bir aşk hikayesi ile renklendirdiği zamana sığmayan eseri, İçimizdeki Şeytan.

Sabahattin Ali eserleri için tıklayın!

Bu Yaz İçin 6 Kitap Önerisi

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu * Stefan Zweig

Platonik bir aşk mı yoksa saplantı derecesinde bir takıntı mı? Bunun kararını vermek okuyucuya düşüyor. Bir kadının kendisinden haberi bile olmayan bir adama karşı duyduğu aşkın, karşılıksız aşkın belki de en iyi anlatımı bir erkeğin kaleminden hayat buluyor. Bir erkek, kadın ruhunun tüm kıvrımlarına nasıl bu kadar hakim olabilir?

Kolera Günlerinde Aşk * Gabriel Garcia Marquez

Aşk için bir ömür feda edilir mi? Florentino Ariza, ilk görüşte aşık olduğu Fermina Daza’yı 51 yıl, 9 ay, 4 gün bekler ve sonunda kavuşur büyük aşkına. Geçen yıllar içinde yaşadıkları bu aşka ihanet sayılabilir mi yoksa sadece hayatın devam ettiğine dair işaretler midir? Marquez’in eşsiz anlatımıyla yaşanası bir aşk hikayesi, mutlaka okunmalı.

Gabriel GarciaMarquez eserleri için tıklayın!

Bonus!

Doktor Jivago * Boris Pasternak

Boris Pasternak, ülkemizde romancı olarak bilinse de aslında Rus edebiyatının büyük şairlerinden biri, Rusya’nın yakın tarihiyle ilgili gerçekleri aktarmaya cesaret eden Sovyet rejiminin ilk yazarı. İlk ve tek romanı olan Doktor Jivago, Rus tarihi, devrimi ve bununla birleşen bir aşk hikayesinin etrafında bir insanın arayışını aktarıyor okuyucusuna. Bu roman 1965’te İngiliz yönetmen David Lean tarafından sinemaya uyarlanmış ve baş rolünde dünyaca ünlü aktör Ömer Şerif yer almış.

İlkbaharda Okunası 4 Kitap yazımıza da göz atın!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)