İlkbaharda Okunası 4 Kitap

Kitap Önerileri

İlkbaharda Okunası 4 Kitap

Soğuk hava bir kenara çekilip, güneş sıcak yüzünü göstermeye başladığında tabiatta kendini yenilemeye başlar. Bu mevsimde insanı canlandıran, yenileyen bir şeyler vardır her zaman; huzur, umut, samimiyet ve saflığa dair. Ne güzel söylemiş şair: İlkbaharda Okunası 4 Kitap

Hayatta kalabilmek için bir ömür veriyoruz.
Bir ömür karşılığı, bir ömür yani.
Ne saçma…
Bahar mıdır bizi bu hale getiren? Galiba.
Ben her bahar aşık olmam ama
Her bahar gitmek isterim.
Gittiğim olmadı hiç,
Ama olsun… İstemek de güzel…” Can Yücel

Kendinize bir iyilik yapın bu bahar, yeni kitaplar alın ve okuyun! İlkbaharda okunası 4 kitap önerisi aklınızı çelsin mesela:)

İlkbaharda Ne Okunur?

Manzaralı Bir Oda * E.M Forster

Bahar sanki bir karakterdir İtalya ve İngiltere’de geçen bu romantik komedide. Edward devri İngiltere’sinde büyüyen Lucy Honeychurch büyük umutlarla Toskana’ya gelir. İlk anda büyük bir hayal kırıklığına dönüşüverir gezisi, odasının manzarası hayal ettiği gibi değildir. Sorun manzara mıdır yoksa o manzaranın içinde olamamak mı? Aile-Toplum-Kilise kıskacında bir genç kadının hayatın içinde olma, hayatı kendi için yaşama çabası…

Bayan Stone’un Roma Baharı * Tennessee Williams

Bu romanda, şaşalı günlerin geride kalması, eşinin ölümü ve menopoza girmesi ile bunalıma giren ve yitirdiğini düşündüğü saygınlığı geri kazanabilmek için Roma’ya yeni bir başlangıç için gelen ünlü oyuncu Bayan Stone’nun hikayesine tanıklık ederiz. Mücadele içinde geçen hayatlar, ince hesaplar, kaçırılan mutluluklar ve yeni arayışlar. Bayan Stone ömrünün sonbaharına gelmiş gibi görünse de aslında bahar yeni gelmiştir hayatına.

Masumiyet Müzesi * Orhan Pamuk

Bir bahar günü kendi statüsünde bir kadınla evlenmek üzereyken fakir akrabası Füsun’a aşık oluverir Kemal. Nişanlısından ayrılır ve hayatının geri kalanını saplantılı bir şekilde Füsun‘un peşinde, onun eşyalarını ve onu anımsatan her şeyi toplayarak geçirir. Bu eşyalardan oluşan bir müze açmak gibi bir hayali vardır. Toplumsal norm ve tabuların insanın hayatını nasıl etkilediğine, dönemin İstanbul’unun sınıfsal temsiline ve mutsuz sonla biten bir aşk hikayesine dair bu roman okurunu şaşırtıcı bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

İlkbaharda Okunası 4 Kitap

Huzur * Ahmet Hamdi Tanpınar

Huzur, arka fonda müthiş bir İstanbul manzarası ve romanı sürükleyen üç ana karakter sunar okuyucusuna. Sevgilisi Nuran’a kavuşma ihtimalinin azlığı karşısında bocalayan, II. Dünya Savaşı’nın her an patlayacak olması korkusuyla tedirgin bekleyen, Cumhuriyet ile gelen yeni hayata ayak uydurmaya çalışan sorunlu bir kuşağın temsilcisi; Mümtaz. Mümtaz’a aşık ama toplum baskısı ve dedikodulardan bunalarak aşkından vazgeçmeyi tercih eden dul bir kadın; Nuran. Ve karakteri Mümtaz’a zıt olarak yaratılmış, intihar ederek hayatına son veren Suat. Huzur arayarak bulunur mu? İlkbaharda Okunası 4 Kitap

BONUS!

Motosiklet Günlükleri * Ernesto Che Guevara

1952 yılında Ernesto Che Guevara henüz 23 yaşında bir tıp öğrencisidir. Eğitimini bitirmek üzereyken arkadaşı Alberto Granado ile Buenos Aires’teki yaşamını ve sevdiklerini geride bırakarak beş parasız, külüstür bir motosikletle hayallerini gerçekleştirmek üzere Latin Amerika’yı keşfe çıkarlar. Bu bir daha geri dönüşü olmayan bir dönüşümün başlangıcıdır. Guevara’nın siyasi görüşüne katılırsınız veya katılmazsınız bu ayrı bir konu, bu günlükleri okunası kılansa insani yönü. 2004 yılında sinemaya uyarlanan kitap seyahat etme arzunuza taklalar attırabilir!

İlkbaharı yaz izler, Yaz İçin 6 Kitap Önerisi aşk kokulu…


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)