En İyi Gabriel Garcia Marquez Eserleri

Nobel Ödüllü Yazarlar

gabriel garcia marquez eserleri

1927’de Kolombiya Aracataca’da doğan Gabriel Garcia Marquez, diğer adıyla Gabo aile hikayeleri dinleyerek büyür ve bu hikayeler hayatını şekillendirmesinde önemli rol oynar. Okurunu “Büyülü gerçekçilik” ile tanıştıran Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık ve Kolera Günlerinde Aşk romanları dünya çapında ses getirir, 1982’de Nobel Ödülü kazanır. Gabriel Garcia Marquez Eserleri

17 Nisan 2014’de hayata veda eden yazarın veda mektubundan şu satırlar anımsanmaya değer; “Ey insanlar! Sizlerden ne kadar da çok şey öğrenmişim. Tüm insanların, mutluluğun gerçekleri görmekte saklı olduğunu bilmeden, dağların zirvesinde yaşamak istediğini öğrendim. Yeni doğan küçük bir bebeğin, babasının parmağını sıkarken aslında onu kendisine sonsuza dek kelepçeyle mahkum ettiğini öğrendim. Sizlerden çok şey öğrendim. Ama bu öğrendiklerim pek işe yaramayacak. Çünkü hepsini bir çantaya kilitledim. Mutsuz bir şekilde… Artık ölebilir miyim?

Gabriel Garcia Marquez Eserleri

Kırmızı Pazartesi

Kırmızı Pazartesi, işleneceğini herkesin bildiği bir namus cinayetinin öyküsünü anlatıyor. Herkes cinayetten haberdardır fakat kimse kurbanı uyarmaz, hepsinin kendince bir sebebi vardır. Hiçbiri kaçınılmazı değiştirmek için uğraşmaz, kılını kıpırdatmaz. Ayrıntı cinayetin işlenişinde saklıdır.

Hayatın en sonunda kötü bir romana bu kadar benzeyebileceğini kabul etmek gelmiyordu içimden.”

gabriel garcia marquez eserleri

Başkan Babamızın Sonbaharı

Kaç yaşında olduğu bilinmeyen, oldukça uzun yaşamış acımasız bir diktatörün hikayesi yer alır bu eserde. Bu diktatörün bir benzeri vardır, bir gün ölür. Herkes diktatör öldü sanır, bazıları yas tutarken bazıları sevincini gizleyemez. O bulunduğu yerden bunları gözler, halkın tepkisini ölçmeye çalışır ve ortaya çıkıp acımasızca katliamlar yapar, intikamını alır. Diktatörlük ve faşizmin eleştirisi yanında, korku ortamı yaratanların korku içinde yaşamaya mahkum olduğunun bir saptaması gibidir roman.

“En büyük düşmanın, insanın içinde,yüreğinin dibinde yattığına ilişkin inancı büsbütün pekişmişti.”

Şer Saati

İsimsiz bir kasabada bir gün evlerin kapısına evin sakinleri hakkında bilgiler içeren esrarengiz kağıtlar asılmaya başlanır. Ardından sırlar ortalığa dökülür, cinayetler işlenir. Bir kaos ortamı oluşur ve tabi bu ortamdan çıkar sağlamaya çalışanlar ön plana çıkar. Bu hikaye, 20. yüzyılın ortalarında yaklaşık çeyrek milyon Kolombiyalının öldüğü La Violencia olaylarının gerçek tarihini yansıtıyor.

“Utancın belleği zayıftır, çabuk unutur.”

gabriel garcia marquez eserleri

Yüzyıllık Yalnızlık

Roman bir yerleşim yeri olan Macondo’nun kuruluşunu, gelişimini, yok oluşunu ve bu yerleşim yerinin en önemli ailelerinden Buendia ailesinin yedi kuşağının hikayesini anlatıyor. Yedi nesil boyunca, roman kahramanları nasıl bir hayat sürerlerse sürsünler, vakti gelince mutlak bir yalnızlığa teslim olur ve yalnız ölürler.

“İnsanın oturduğu toprakların altında ölüleri yoksa, o adam o toprağın insanı değildir.”

Yüzyıllık Yalnızlık alıntıları burada!

Kolera Günlerinde Aşk

Aşk için bir ömür feda edilir mi? Florentino Ariza, ilk görüşte aşık olduğu Fermina Daza’yı 51 yıl, 9 ay, 4 gün bekler ve sonunda kavuşur büyük aşkına. Geçen yıllar içinde yaşadıkları bu aşka ihanet sayılabilir mi? Yoksa sadece hayatın devam ettiğine dair işaretler midir? Marquez’in eşsiz anlatımıyla yaşanası bir aşk hikayesi, mutlaka okunmalı.

“Hiçbir şey, ölümünden daha çok benzemez insana.”

gabriel garcia marquez eserleri

İyi Kalpli Erendira

Birkaç gün süren yağmur fırtınasının ardından Pelayo, avlusunda çok büyük kanatlara sahip olan evsiz, aklı karışmış yaşlı bir adam bulur. Yaşlı adamın üstü başı pistir, bunamış görünmekte ve söyledikleri anlaşılmamaktadır. Komşu bir kadına danıştıktan sonra Pelayo ve karısı Elisenda, yaşlı adamın hasta çocuklarını cennete götürmek için gelen bir melek olduğuna inanır. Komşu kadın, Pelayo’ya meleği ölüme terk etmesi gerektiğini söyler. Ancak çocukları hızla iyileşen Pelayo ve Elisenda bunu yapmaz. Kocaman Kanatlı İhtiyar Adam hikayesi burada başlar. Büyülü gerçekçiliğin ustasından okunası bir öykü kitabı.

“Kendini affettirmeyi bilen kimse cennetin yarısını kazanmış demektir.”

Yaprak Fırtınası, Albaya Mektup Yok, Hanım Ana’nın Cenaze Töreni, Şer Saati, Yüzyıllık Yalnızlık, İyi Kalpli Eréndira, Mavi Köpeğin Gözleri, Başkan Babamızın Sonbaharı, Kırmızı Pazartesi, Kolera Günlerinde Aşk, Labirentindeki General, Doğu Avrupa’da Yolculuk, Şili’de Gizlice, Anlatmak için Yaşamak, Benim Hüzünlü Orospularım Gabriel Garcia Marquez’in yayınlanan eserleri arasında yer alıyor.

Marquez’in Son Eseri Yayınlanmayı Bekliyor!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

1 Yorum

:)