Marquez’in Son Eseri Yayınlanmayı Bekliyor!

Latin Amerika Edebiyatı

Marquez’in Son Eseri

2014 yılında yaşama veda eden Kolombiyalı ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez’in son eseri  “Ağustos’ta Birbirimizi Göreceğiz” (Agosto Nos Vemos) 2024 yılında okuyucusu ile buluşmaya hazırlanıyor.

Halk tarafından hiç görülmemiş bir edebi şaheserin merhum yazarın ailesine ait bir kasada veya Texas Üniversitesi’nin arşivinde kilit altında olabileceğine dair söylentiler uzun süredir ortalıkta dolaşıyordu. Ailesinin yarım kalmış bir eseri yayınlamaktan rahatsız olacağı düşünülüyordu.

Gabriel Garcia Marquez’in Son Eseri 2024’te Yayınlanacak

28 Nisan 2023 Cuma günü yaptıkları yazılı açıklama ile Penguin Random House, En Agosto Nos Vemos (Ağustos’ta Birbirimizi Göreceğiz) adlı yayınlanmamış bir Gabriel García Márquez romanının sadece var olmakla kalmayıp 2024’te Latin Amerika’da raflarda olacağını doğruladı.

Gabriel García Márquez’in çocukları Rodrigo ve Gonzalo García Barcha’nın, eserin, dünyadan saklanamayacak kadar değerli olduğunu düşündüklerini belirttikleri açıklamada, “Birbirimizi Ağustos’ta Göreceğiz, rüzgâra ve akıntıya karşı yaratmaya devam etmek için son bir çabanın ürünü. Ölümünden neredeyse 10 yıl sonra bir kez daha okuduğumuzda, metnin çok sayıda ve çok keyifli değerleri olduğunu ve Gabo’nun eserlerinin en seçkinlerinin tadını çıkarmayı engelleyecek hiçbir şey olmadığını keşfettik: icat etme kapasitesi, dilin şiirselliği, büyüleyici anlatımı, insan anlayışı, insanın yaşadıklarına ve talihsizliklerine olan sevgisi, özellikle de aşk, muhtemelen tüm çalışmalarının ana teması” dediler.

Kamuya açıklanan birkaç ayrıntı arasında, kitabın Ana Magdalena merkezli beş ayrı bölüm içereceği ve toplamda yaklaşık 150 sayfa olacağı yer alıyor. İngilizce baskısı henüz duyurulmadı.

Beklenmedik duyuru heyecan uyandırsa da bitmemiş eserin ölümünden sonra yayınlanıp yayınlanmaması konusu eleştirel tartışmalara da yol açtı.

Blanco, “Márquez her zaman kendisine yakın olan insanlara güvenir ve herhangi bir şey yayınlamadan önce dikkatlice tartışırdı, bu yüzden sorunlu bir bölgedeyiz” dedi.

Kolombiyalı yazar Juan Gabriel Vásquez ise, “Benim için harika bir haber. Nasıl okuyacağınızı bilmelisiniz: bu bitmiş bir eser değil ve García Márquez çok dikkatli bir zanaatkardı. Ama olduğu gibi tadını çıkarabiliriz: büyük bir sanatçının bitmemiş bir eseri. Bizi bu zevkten mahrum bırakmak için hiçbir sebep yok.” diyor.

En İyi Gabriel Garcia Marquez Eserleri için tıklayın!

Kaynak: The Guardian


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın