Okunası Latife Tekin Kitapları

Yazarlar ve Eserleri

latife tekin kitapları

Latife Tekin, 1980 sonrası Türk edebiyatının önde gelen yazarları arasında yer alıyor. Yoksulluğu nedeniyle kendisini bir anda kitap yazarken bulmuş, 26 yaşında yayınladığı ilk kitabı Sevgili Arsız Ölüm ile edebiyat dünyasında adından söz ettirmeyi başarmış, Berci Kristin Çöp Masalları ile bu dünyada kalıcı bir yer edinmiştir. Latife Tekin Kitapları

Latife Tekin, Gabriel Garcia Marquez ile özdeşleşen büyülü gerçeklik akımını bizim halk edebiyatı geleneğimiz ile harmanlamış, üstelik bunu kendine özgün yepyeni bir dil yaratarak yapmıştır. Sıra dışı roman tekniği ile okuyucusunu romanlarına hapseder.

Latife Tekin Kitapları

Sevgili Arsız Ölüm

Roman, köyden büyük şehre göçen, tek odaya sıkışmış birbirini yiyen sekiz kişilik Aktaş ailesinin para sıkıntısı içinde geçen mutsuz yaşamını anlatır. Başlangıçta trajik bir hikayeymiş gibi algılanan bu eserin mizahi yönü ağır basar.

Berna Moran iki başlık altında toplar romanın bütününü; Aktaş ailesinin yaşam koşullarını, inançlarını, ideolojisini anlatan olaylar ve Dirmit’in aydınlanmasını ve ideolojik bakımdan aileden kopuşunu anlatan olaylar. Ve şöyle devam eder Berna Moran: “…Latife Tekin Sevgili Arsız Ölüm’ü eğlenceli ve komik bir romana dönüştürmeyi başarmış. Bunu sağlamak için kullandığı iki yöntem var bence. Birincisi olayları duygulardan arındırma yöntemi; ikincisi karikatürleştirme.”

Berci Kristin Çöp Masalları

Berci Kristin Çöp Masalları çocukların çöp topladığı, çöp kokusunun yaşama dolandığı, rüzgârdan çatısı uçan, yağmurda su basan konduları ile Türkiye’nin değişmeyen yüzünü gösteren bir yoksulluk hikâyesi. Yoksulluğa yol arkadaşlığı eden cehalet, hastalık, batıl inanç da insani yoksunluğu gözler önüne seriyor. Latife Tekin’in masalsı bir dille anlattığı gecekondu mahallesi Çiçektepe, batıl inançların şekillendirdiği eylemler, büyüler, masalla gerçeğin iç içe geçtiği hayatlar ve olaylarla dolu gerçek bir mekân. Belki her gün önünden geçtiğimiz varoluşları üzerine kafa yormadığımız insanlarla dolu bir vatan, yoksulluğun ve yoksunluğun vatanı. Bu romanda bir yandan yoksulluk, gecekondu yaşamının zorluklarını anlatan, öte yandan kadınların sonuçsuz varoluş çabalarını gözler önüne seren bir düşüşün hikayesini buluruz.

Latife Tekin kitapları

Gece Dersleri

Gece Dersleri, bir kayboluşun hikayesini anlatıyor. Gülfidan, sol bir örgütte devrime hizmet etmeye çalışan, kod adı Sekreter Rüzgar olan genç bir kadındır. Gülfidan hayatının bir kesitini, kendisi ile Sekreter Rüzgar karakterinden beklenenler arasındaki çelişkilerle geçirir ve bu hayatının geri kalanının üstüne kabus gibi çöker. Gülfidan’ın şu cümlesi kitabın özeti gibidir: “Ah hayatım, hiç benim olmadın.”

Latife Tekin kitapları

Zamansız

Latife Tekin’in son kitabının Kitap Arkası tanıtımı: “Çağdaş edebiyatın büyük yazarlarından Latife Tekin karantina sürecinde yazmaya başladığı bu sürpriz kitabında zamansız, zeminsiz, tanımsız ve insan varoluşunun ötesinde her türden dönüşüme, başkalaşıma açık kadim bir aşk duygusunun izinden gidiyor. Beden, ten ve zihinde kayıtlı hafıza şiirle titreşip yeryüzünün hafızasıyla birleşirken gölün kalbinden yepyeni bir anlatı doğar: Gelincik ve Yılanbalığı suretinde açan sadece yeni bir hikâye değil kalp çarpıntısının kaydıdır. Göle ve oradan da okuruna akseden prizmatik savruluş.”

Latife Tekin’in Romanları

 • Sevgili Arsız Ölüm (1983)
 • Berci Kristin Çöp Masalları (1984)
 • Gece Dersleri (1986)
 • Buzdan Kılıçlar (1989)
 • Aşk İşaretleri (1995)
 • Ormanda Ölüm Yokmuş (2001)
 • Unutma Bahçesi (2004)
 • Muinar (2006)
 • Rüyalar ve Uyanışlar Defteri (2009)
 • Manves City (2018)
 • Sürüklenme (2018)
 • Altınçayır Vadisinin Çocukları (2020)
 • Zamansız (2022)

İlginizi çekebilir!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın