Okunası Latife Tekin Kitapları

Yazarlar ve Eserleri

latife tekin kitapları

Latife Tekin kitapları arasında mutlaka okunması gerekenler hangileridir? Latife Tekin, 1980 sonrası Türk edebiyatının önde gelen yazarları arasında yer alıyor. Yoksulluğu nedeniyle kendisini bir anda kitap yazarken bulmuş, 26 yaşında yayınladığı ilk kitabı Sevgili Arsız Ölüm ile edebiyat dünyasında adından söz ettirmeyi başarmış, Berci Kristin Çöp Masalları ile bu dünyada kalıcı bir yer edinmiştir.

Latife Tekin, Gabriel Garcia Marquez ile özdeşleşen büyülü gerçeklik akımını bizim halk edebiyatı geleneğimiz ile harmanlamış, üstelik bunu kendine özgün yepyeni bir dil yaratarak yapmıştır. Sıra dışı roman tekniği ile okuyucusunu romanlarına hapseder.

Latife Tekin Kitapları

Sevgili Arsız Ölüm

Roman, köyden büyük şehre göçen, tek odaya sıkışmış birbirini yiyen sekiz kişilik Aktaş ailesinin para sıkıntısı içinde geçen mutsuz yaşamını anlatır. Başlangıçta trajik bir hikayeymiş gibi algılanan bu eserin mizahi yönü ağır basar.

Berna Moran iki başlık altında toplar romanın bütününü; Aktaş ailesinin yaşam koşullarını, inançlarını, ideolojisini anlatan olaylar ve Dirmit’in aydınlanmasını ve ideolojik bakımdan aileden kopuşunu anlatan olaylar. Ve şöyle devam eder Berna Moran: “…Latife Tekin Sevgili Arsız Ölüm’ü eğlenceli ve komik bir romana dönüştürmeyi başarmış. Bunu sağlamak için kullandığı iki yöntem var bence. Birincisi olayları duygulardan arındırma yöntemi; ikincisi karikatürleştirme.”

Berci Kristin Çöp Masalları

Çiçektepe, kurulan gecekonduların zabıta tarafından yıkıldığı, tekrar tekrar yapılıp yeniden yıkılan, egemen otoritenin at oynattığı bir mekandır. Tıpkı bu mekan gibi buranın kadınları da tekrar tekrar başkaldırır, her defasında cezalandırılsalar da. Ancak, sonuç değişmez tıpkı Çiçektepe’nin bir fuhuş yuvasına dönüşmesi gibi onlarda bu savaşın kaybedeni olurlar. Kadın, erkek egemen dünyada bir özne değil, erkeğinin isteklerine ve kendisine biçilen toplumsal konuma tutunması gereken bir nesnedir.

Latife Tekin kitapları

Gece Dersleri

Gece Dersleri, bir kayboluşun hikayesini anlatıyor. Gülfidan, sol bir örgütte devrime hizmet etmeye çalışan, kod adı Sekreter Rüzgar olan genç bir kadındır. Gülfidan hayatının bir kesitini, kendisi ile Sekreter Rüzgar karakterinden beklenenler arasındaki çelişkilerle geçirir ve bu hayatının geri kalanının üstüne kabus gibi çöker. Gülfidan’ın şu cümlesi kitabın özeti gibidir: “Ah hayatım, hiç benim olmadın.”

Latife Tekin kitapları

Zamansız

Latife Tekin’in son kitabının Kitap Arkası tanıtımı: “Çağdaş edebiyatın büyük yazarlarından Latife Tekin karantina sürecinde yazmaya başladığı bu sürpriz kitabında zamansız, zeminsiz, tanımsız ve insan varoluşunun ötesinde her türden dönüşüme, başkalaşıma açık kadim bir aşk duygusunun izinden gidiyor. Beden, ten ve zihinde kayıtlı hafıza şiirle titreşip yeryüzünün hafızasıyla birleşirken gölün kalbinden yepyeni bir anlatı doğar: Gelincik ve Yılanbalığı suretinde açan sadece yeni bir hikâye değil kalp çarpıntısının kaydıdır. Göle ve oradan da okuruna akseden prizmatik savruluş.”

Latife Tekin’in Romanları

 • Sevgili Arsız Ölüm (1983)
 • Berci Kristin Çöp Masalları (1984)
 • Gece Dersleri (1986)
 • Buzdan Kılıçlar (1989)
 • Aşk İşaretleri (1995)
 • Ormanda Ölüm Yokmuş (2001)
 • Unutma Bahçesi (2004)
 • Muinar (2006)
 • Rüyalar ve Uyanışlar Defteri (2009)
 • Manves City (2018)
 • Sürüklenme (2018)
 • Altınçayır Vadisinin Çocukları (2020)
 • Zamansız (2022)

İlginizi çekebilir!

Yorum Yapın

:)