Arabayla Yunanistan: Halkidiki, Kavala, Dedeağaç

Yunanistan Gezilecek Yerler

Halkidiki, Kavala ve Dedeağaç

Arabayla Yunanistan Seyahati notlarımız, Gümülcine ve Selanik’ten sonra Halkidiki, Kavala ve Dedeağaç gezilecek yerler bilgileriyle devam ediyor…

Halkidiki Gezilecek Yerler

Halkidiki, yazın hayat bulan küçük küçük kasabaların bulunduğu 3 yarımadadan oluşuyor; Kassandra, Sithonia, Athos. Biz Kassandra’ya gittik. Athos ise Yunanlılar için kutsal bir bölge ve rahiplerin yeri olarak biliniyor.

Biz, Kassandra’nın en hareketli, gece hayatı için en popüler yeri olan Kallithea’da konakladık. Burada hem denize girmek için birçok tesis hem de yeme içme için birçok restoran/bar var. Fakat her yer aşırı kalabalık, çocuklu bir aile için yanlış bir tercih diyebiliriz. Bu nedenle denize girmek için hemen yakınındaki Afitos’u tercih ettik. Burası tarihi M.Ö. 3 binlere dayanan, taş döşeli daracık sokakları, taş evleri ve Agios Dimitriosile kilisesi ile meşhur bir kasaba. Deniz muhteşem güzel, plajlar temiz ve sakin. Nea Fokea belki de bölgenin en güzel kasabalarından biri. Kanal, antik kale ve kalıntıları, Taxiarches kilisesi görülmesi gereken tarihi ve turistik yerler. Sakin bir tatil geçirmek için ideal yer ise Nea Skioni, burası Kassandra’nın en eski yerleşim yeri. Bir balıkçı kasabası aslında, gün batımında balıkçı teknelerinin geri dönüşünü izlemek mümkün.

Kavala Gezilecek Yerler

M.Ö. 600’lü yıllara dayanan geçmişi ile bu liman kenti bir zamanlar tütün endüstrisinin başkentiymiş, şimdilerde geçimini turizmden sağlıyor. 65 km’lik bozulmamış sahili, Roma, Bizans ve Osmanlılardan kalan tarihi mirası ile çok hoş bir şehir.

Kanuni Sultan Süleyman tarafından şehrin su ihtiyacını karşılamak için yaptırılmış Su Kemeri, eski şehrin hemen girişinde sizi karşılıyor. Panagia, eski şehir merkezi. Bol yokuşlu bu bölgede sizi görsel bir ziyafet bekliyor; cumbalı rengarenk evler, daracık sokaklar, betonların arasından fırlamış gibi duran ağaçlar. 1530 yılında İbrahim Paşa adına Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan bir cami olup sonrasında dönüştürülen Aziz Nikolai Kilisesi, şimdilerde otel olarak kullanılan 18 kubbeli tipik bir Osmanlı yapısı olan İmaret,  Kavalalı Mehmet Ali Paşa‘nın evi, 1530 yılında inşa edilen Halil Bey Camii gezilesi yerler arasında. Muhteşem manzarası ile Kavala Kalesi ise mutlaka görülmeli.

Halkidiki Kavala ve Dedeağaç Gezilecek Yerler

Kavala’ya gelmişken Kavala kurabiyesi tatmadan ve hediyelik olarak birkaç paket almadan olmaz!

Dedeağaç (Alexandroupolis) Gezilecek Yerler

Dedeağaç 60 bin nüfuslu, bir zamanlar balıkçı kasabası olan küçük bir şehir. Şehrin denize paralel uzayan caddesi akşamları trafiğe kapatılıyor. Yol boyunca uzanan kafe, restoran ve tavernalar oldukça cezp edici.

Halkidiki Kavala ve Dedeağaç Gezilecek Yerler

Halkidiki Kavala ve Dedeağaç Gezilecek Yerler

Dimokratias Caddesi, buranın merkezi olarak nitelendirilebilir. Restoran, kafe ve mağazalarla dolu. Bu cadde üzerinde hala ibadete açık olan Osmanlı’dan kalan tek cami özelliğini taşıyan Dedeağaç Camisi bulunuyor. Sultan II. Abdülhamit Dönemi’nde yaptırılmış Deniz Feneri ise kentin sembolü durumunda. Kentte görülecek yerlerin arasında Ermeni Ortodoks Kilisesi, Trakya Etnoloji Müzesi, Dedeağaç Tarihi Müzesi yer alıyor. Burası plajları ile ünlü, Makri ve Agia Pareskevi Plajına gitmenizi tavsiye ederiz.

Yunanistan’da ne yenir, ne içilir?

Bugüne kadar gittiğimiz ülkelerdeki tek sıkıntı çekmediğimiz yer. Çocuklar Türk yemeklerine benzeyen lezzetlerle mest oldular, her yemekte birkaç porsiyon dolmadaki (yaprak sarma) yemeden geçemedik. Sanki buradaki yaprak sarmalar bizimkine göre daha zeytinyağlı gibi. DolmadakiCaciki (Tzatziki)Musakka (Moussaka), Taramasalata Türk kökenli yemekler desek yanlış olmaz herhalde. Kabak kızartması mükemmel, incecik dilimledikleri kabakları una bulayıp zeytinyağında kızartıyorlarmış. Patates kızartması zeytinyağı ile yapılıyor. Deniz mahsulleri mutlaka denenmeli, Yunan salatası (Greek salad) da öyle. Souvlaki Kalamaki bir tür tavuk şiş, Soutzoukakia (Sucukakia) ise bir tür salçalı köfte.

Selanik’te, The Greek ve Zithos bizim yerel lezzetler tatmaktan son derece memnun kaldığımız restoranlar. Εστια unlu mamüller satan bir yer, sabah kahvaltısı için hoş bir seçenek. Tatlıları mükemmel, biz Elmalı Tart’ta bayıldık.

Yunanistan’a gelmişken Frappe denemeyi unutmayın!

Halkidiki Kavala ve Dedeağaç Gezilecek Yerler

Halkidiki Kavala ve Dedeağaç Gezilecek Yerler birbirinden güzel ve özel… Arabayla Yunanistan seyahatimizdeki ilk duraklarımız Gümülcine ve Selanik için tıklayın!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)