Selanik Gezilecek Yerler

Yunanistan Gezilecek Yerler

Selanik, Yunanistan’ın ikinci büyük şehri ve 1 milyondan fazla nüfusa sahip. İpsala sınır kapısından 340 km, İstanbul Boğaziçi Köprüsünden 602 km uzaklıkta. Selanik gezilecek yerler süprizlerle dolu!

Şehir, M.Ö. 315 yılında, Makedonyalı II. Philip’in kızı ve Büyük İskender’in kız kardeşi olan eşi Selanik’in adını taşıyan Makedon Cassander tarafından kurulmuştur. Makedonya Krallığı’nın başkenti Pella’nın 40 km güneydoğusunda inşa edilmiştir. Roma döneminde önemli bir metropol olan Selanik, Bizans İmparatorluğu’nun ikinci büyük ve zengin şehriydi. 1430 yılında Osmanlılar tarafından fethedildi ve yaklaşık beş yüzyıllık Türk yönetimi boyunca önemli bir liman ve çok etnikli bir metropol olarak kaldı. 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Avrupa’da Yahudi çoğunluğun yaşadığı tek şehirdi. 8 Kasım 1912’de Osmanlı İmparatorluğu’ndan Yunanistan Krallığı’na geçmiştir. Selanik, çok sayıda Paleochristian ve Bizans anıtı, bir Dünya Mirası Alanı ve çeşitli Roma, Osmanlı ve Sefarad Yahudi yapıları da dahil olmak üzere Bizans mimarisini sergilemektedir.

Burada cadde ve sokaklara arabanızı park ettiğinizde para ödemiyorsunuz, tabii bulabilirseniz! Cadde üzerindeki kapalı otopark alanları pahalı, ara sokaklardaki otoparkları tercih edin, daha ucuz. Arabayla gezmek bir işkence! Yürüyün ya da toplu taşımayı kullanın. Şehirde gezilecek çok yer var, o nedenle bir Selanik haritası edinip iyi bir plan yapmakta fayda var, görülecek her yer yürüme mesafesinde.

Arabayla Yunanistan seyahatimizin 2.durağı Selanik’te gezilip görülmesi gereken yerler!

Birebir Deneyimimizle Selanik Gezilecek Yerler

Beyaz Kule (White Tower)

12. yüzyıl Bizans yapımı kulenin yerine 15. yüzyılda yeni kule inşa edilmiş. Birkaç kez Osmanlılar tarafından yenilenmiş. 1891’de beyaza boyanan kule, Beyaz Kule olarak anılmaya başlamış. Müze olarak kullanılan 7 katlı kulenin giriş ücreti yetişkinler için 4€, çocuklar için ücretsiz. Kulenin tepesinde sizi müthiş bir Selanik manzarası bekliyor, kaçırmayın!

 

Galerius Kemeri ve Rotonda (The Arch of Galerius (Kamara)- Rotonda of Galerius)

Galerius Kemeri (Kamara) Selanik’in en meşhur noktalarından biri. Kemer 298’de Abbasi Perslerine karşı kazanılan zaferi ve başkentleri Ctesiphon’unun ele geçirilmesini kutlamak için İmparator Galerius tarafından zafer anıtı olarak yaptırılmış. Burası yerel halk ve öğrenciler için bir buluşma noktası. Rotonda ise Romalılar tarafından M.Ö. 306’da yapılan, şehrin en eski dini yerlerinden biri.

Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi, mutlaka görülmesi gerekenler listemizin başında yer alıyor. Müzeye giriş ücretsiz. Bina bakımlı ve detaylı bilgiyle donatılmış. Fakat bir zamanlar evin içinde yer alan eşyaların Türkiye’deki diğer Atatürk evlerine dağıtılmış olması üzücü.

Byzantine Walls – Trigoniou Tower – Heptapirgion

Duvarlar, şehrin M.Ö. 4. yüzyılda kuruluşundan hemen sonra örülmüş. Bugüne ulaşan duvarların ise, M.S. 390 civarında İmparator Theodosius döneminde eski yapıların bir bölümünün korunarak oluşturulduğu tahmin ediliyor. 7 km uzunluğundaki duvarlar, yer yer 10 m yüksekliğe ve 5 m genişliğe ulaşıyormuş. 14. yüzyılda Paleolog Hanedanlığı döneminde yapılan Yedi Kule (Heptapirgion) ve Akropolis yakınlarındaki 15. yüzyılda inşa edilen Trigoniou Kulesi gibi farklı tarih dönemlerinde bir takım kale ve savunma kuleleri eklenmiş. Ayrıca, tüm çevre boyunca birçok kare, daire veya çokgen şeklinde kuleler yapılmış.

Alaca İmaret

Alaca İmaret, bu şehrin gizlediği sayısız hazinenin küçük bir örneği. Osmanlı döneminden kalan benzersiz bir mimari miras. Bu çok kültürlü kent merkezinin her köşesinde Osmanlıdan kalma camiler, hamamlar ve çeşitli binalar görebilirsiniz.

Roman Forum (Ancient Agora)

Aristoteles meydanına kısa bir yürüme mesafesindeki 1. yüzyılın sonlarına doğru Romalılar tarafından inşa edilen Roman Forum’u, “Antik Agora” olarak da biliniyor. O dönemlerde Saray Kompleksi ile birlikte Selanik’teki siyasi ve kamusal yaşamın merkeziymiş.

selanik gezilecek yerler

Agia Sofia Kilisesi

Agia Sophia, Selanik’teki en etkileyici “Domed Basilica” tarzı Bizans kiliselerinden biri. Yapıyla ilgili en erken yazılı referans, 8. yüzyılın sonlarına dayanıyor. Osmanlı döneminde cami olarak da kullanılan kilise UNESCO kültür mirasları listesinde yer alıyor. selanik gezilecek yerler

selanik gezilecek yerler

Panagia Chalkeon Kilisesi

Kilisedeki bir yazıta göre, 1028 yılında Protospatario ve Logovardias Komutanı Hıristoforo, eşi Maria, çocukları Nikiforos, Anna ve Katakali tarafından kabir kilisesi olarak yaptırılmış. Osmanlı döneminde ise Kazancılar Camisi olarak Müslüman halka hizmet vermiş. Kilise UNESCO kültür mirasları listesinde yer alıyor.

Saint Gregory Palamas Metropolitan Kilisesi (Metropolitan Orthodox Temple of Saint Gregory Palamas)

Bizans mimarisinin farklı evrelerini tasvir eden bu kilise, ilk olarak 13. yüzyılın sonlarında Bazilika tarzı bir bina olarak inşa edilmiş. 16. yüzyılın sonunda Selanik’in Büyükşehir tapınağı olarak yeniden yapılandırılan kilise, 1890’da büyük bir yangında oldukça hasar görmüş. Ernst Ziller ve meslektaşı Xenofon Paionidis’in sayesinde kilise 1914’te onarılarak bugünkü haline kavuşmuş.

selanik gezilecek yerler

Ladadika ♥ Aristotle Meydanı ♥ Tsimiski Caddesi ♥ Modiano Market ♥ Kapani Çarşısı

Aristotle Meydanı, mimari yapısı ile göz dolduran, restoran, kafe ve sanat galerileri ile cıvıl cıvıl bir yer. Hemen üstündeki Tsimiski Caddesi, alışveriş yapabileceğiniz bir cadde. Ladadika, trafiğe kapalı bir cadde. Özellikle akşamları renklenen, restoran, taverna ve barların bulunduğu bir yer. Yunanistan’ın meşhur içkisi Ouzo’yu yudumlamak, Yunan mezelerinin lezzetine varmak ve buzukinin sesiyle mest olmak isterseniz, bir akşam buraya mutlaka uğrayın.

selanik gezilecek yerler

Modiano, Selanik’in en geleneksel pazarlarından biri ve yaklaşık 90 yıldır Selanik’te hayatın bir parçası. Bu açık pazarın inşaatı 1922 yılında başlayıp, mimar Eli Modiano tarafından 1930 yılında tamamlanmış. Atmosfer, insanlar ve yerel lezzetler insanı kendine çekiyor. Çeşit çeşit balıkların bulunduğu tezgahlar, etlerin sarkıtıldığı kancalı reyonlar ve salaş tavernalar Modiano Market’te eşsiz bir ahenk yaratıyor. Kapani Çarşısı ise, içerisinde sebze, meyve, hediyelik eşya, şarküteri gibi birçok dükkânın bulunduğu bir diğer açık pazar.

Selanik’te gezebileceğiniz diğer yerler; Ano Poli (Eski Şehir Merkezi)-Selanik’in kuzeyinde şehrin 1917’deki büyük yangınından kurtulan tek kesimi, Bey Hamam, Arkeoloji Müzesi, Bizans Kültür Müzesi, Agios Dimitrios Kilisesi, Vlatadon Tapınağı. selanik gezilecek yerler

selanik gezilecek yerler

Selanik’te Nerede Ne Yenir?

Selanik’te, The Greek ve Zithos bizim yerel lezzetler tatmaktan son derece memnun kaldığımız restoranlar. Εστια unlu mamüller satan bir yer, sabah kahvaltısı için hoş bir seçenek. Tatlıları mükemmel, biz Elmalı Tart’ta bayıldık.


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)