Nobel Ödüllü Yazarlar ve Eserleri

Nobel Edebiyat Ödülleri

nobel ödüllü yazarlar

1901 yılından bu yana her yıl dağıtılan Nobel Edebiyat Ödülleri, Alfred Nobel’in sözleri ile “bir idealist eğilimi en farklı şekilde ifade eden yazara” verilmektedir. İsveç Akademisi her yıl bu ödüle layık kişileri seçiyor. Nobel Edebiyat Ödülünü en genç yaşta alan yazar Rudyard Kipling (42), en yaşlı yazar ise Doris Lessing (88)’dir. Nobel ödüllü yazarlar ve eserleri listemizde 10 yazar bulunuyor. Keyifli okumalar!

Nobel Ödüllü 10 Yazar ve Kitapları

peter handke

Peter Handke 2019

Avusturyalı yazar Peter Handke, “insan deneyiminin özgünlüğünü ve sınırlarını dilbilimsel ustalıkla araştıran etkili yapıtları” nedeniyle ödüle layık görüldü. Yetmişli yılların asi yazarlarından sayılan, bireysel görüşleri ve siyasi duruşuyla çok fazla eleştiri alan Handke’nin, 1990’lardaki Balkan savaşında Yugoslavya’yı desteklemesi ve 2006 yılında soykırım vb. savaş suçlarından yargılanan eski Sırp lider Slobodan Miloseviç’in cenazesinde konuşma yapması tepkilere yol açmıştı. Yazarın, Çocuğun Öyküsü ve Kısa Mektup Uzun Veda eserleri okunmalı. Diğer Peter Handke eserleri için tıklayın!

Kazuo Ishiguro Alıntı

Kazuo Ishiguro 2017

Japon asıllı, İngiliz yazar Kazuo Ishiguro “dünyayla bağların aldatıcılığının altındaki boşluğu ortaya çıkaran büyük duygusal gücü bulunan romanlar yazan yazar” nedeniyle Nobel ödülüne layık görüldü. Kazuo Ishiguro etkilendiği yazarlar arasında Fyodor Dostoyevsky ve Marcel Proust’u sayıyor. Beni Asla Bırakma ve Günden Kalanlar okunası kitaplar arasında.

Orhan Pamuk Eserleri

Orhan Pamuk 2006

İsveç Akademisi, 2006 Nobel Edebiyat Ödülü’nü, kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken kültürlerin birbirleriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulan Orhan Pamuk’a verdi. Pamuk ödülü alan en genç yazarlar arasında ve ilk Türk yazar. Kara Kitap ve Benim Adım Kırmızı yazarın en çok bilinen eserleri. Diğer Orhan Pamuk eserleri için tıklayın!

Günter Grass 1999

1959 yılında yayınlanan ve acılarla dolu bir dönemin sert bir eleştirisi olarak değerlendirilen Teneke Trampet, Nobel ödüllü Alman yazar Günter Grass’ın en bilinen romanı. Çağdaş dünya edebiyatının en büyük romancılarından sayılan yazarın eserleri arasında Kedi ve Fare, Teneke Trampet, Köpek Yılları, Lokal Anestezi, Pisi Balığı, Dişi Fare, Kafadan Doğumlar, Uzak Tarla, Yüzyılım ve Yengeç Yürüyüşü gibi yapıtlar bulunuyor.

Jose Saramago 1998

José Saramago, Portekiz edebiyatının en özgün seslerinden biri. Şaşırtıcı çalışmaları ona Nobel Edebiyat Ödülünü kazandırdı. Körlük, ürkütücü bir roman, aniden körlükten etkilenen, beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin öyküsü. nobel ödüllü yazarlar ve eserleri

nobel ödüllü yazarlar ve eserleri

Toni Morrison 1993

Morrison, bu ödülü kazanan ilk Afrika kökenli Amerikalı yazar. Nobel Edebiyat Ödülü verildiğinde İsveç Akademisi Toni Morrison’ı “Amerikan gerçekliğinin önemli bir yönüne hayat veren, görsel güç ve şiirsel aktarımla romanlarını karakterleştiren bir yazar” olarak tanımladı. Sevilen, yazarın en çok tanınan eseri. Diğer Toni Morrison eserleri için tıklayın!

nobel ödüllü yazarlar ve eserleri

Gabriel Garcia Marquez 1982

Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez “Fantastik ve gerçekçi olanın zengin bir hayal dünyasında bir araya geldiği, bir kıtanın yaşamını ve çatışmalarını yansıtan romanları ve kısa öyküleri için.” Nobel ödülüne layık görüldü. Yüzyıllık Yalnızlık eseriyle gönüllere taht kuran Gabriel Garcia Marquez eserleri için tıklayın!

nobel ödüllü yazarlar ve eserleri

Jean Paul Sartre 1964

Jean Paul Sartre, Nobel ödülünü reddeden ilk kişi unvanını taşıyor. 20. yüzyılı omuzlayan en büyük entelektüellerden sayılan Sartre bunun ötesinde tam bir filozoftu. Fransız yazar, kendine özgü olarak geliştirdiği Varoluşçu felsefesiyle 20. Yüzyıl’a damgasını vuran düşünürlerden biri. Bulantı romanı ve felsefi alandaki en ünlü eseri Varlık ve Hiçlik. Aklınızı çelecek Jean Paul Sartre alıntıları bu yazımızda!

nobel ödüllü yazarlar ve eserleri

Albert Camus 1957

Fransız roman, deneme ve oyun yazarı Albert Camus, kuşağının edebi sözcüsü olarak kabul gördü. Yaşamın anlamı ve insanın değer aramasıyla ilgili saplantıları onun okuyucular tarafından çok sevilmesini sağladı ve 44 yaşında Nobel Edebiyat Ödülü almaya taşıdı. Yabancı yazarın eserleri arasında belki de en çok okunanı, Albert Camus eserleri için bu yazımıza bakabilirsiniz.

nobel ödüllü yazarlar ve eserleri

Hermann Hesse 1946

Boncuk Oyunu adlı romanından sonra 1946’da Nobel Edebiyat Ödülünü alan Alman asıllı yazar Hermann Hesse’nin bireyin kendini keşfetme ve kişisel gelişime vurgu yapan çalışmaları, nesillere hem kişisel hem de politik olarak çalkantılı yıllar boyunca rehberlik etti. Hermann Hesse kimdir? Derseniz detayları yazımızda.


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)