Toni Morrison Eserleri Okuma Listesi

Amerikan Edebiyatı

Toni Morrison

Nobel ödüllü yazar Toni Morrison, 2019 yılında 88 yaşında öldü. Amerikan toplumundaki en yaralayıcı meselelerden bazılarını güçlü bir şekilde sorgulayan Morrison’un kitapları, köleliğin psikolojik etkileri ve baskının yıkıcı doğası gibi konuları kapsıyor. Fanteziyi kullanma şekli, kıvrımlı şiirsel tarzı ve efsanevi olanla iç içeliği hikayelerine büyük bir güç ve doku kazandırdı. Morrison, 1970 yılında En Mavi Göz’den başlayarak çocuk kitapları, oyunlar ve bir operanın yanı sıra 11 roman yazdı. Hayata veda etmeden önce 12. romanı üzerinde çalışıyordu. Toni Morrison eserleri okunmaya değer!

Toni Morrison Eserleri

En Mavi Göz (1970)

Morrison’un ilk romanı, yazarın karmaşık karakterleri aracılığıyla ırk ve cinsiyeti detaylı bir şekilde inceliyor. Yıl 1941 ve Pecola adında Ohio’da yaşayan 11 yaşındaki Afrikalı-Amerikalı kendini çirkin gören bir kız çocuğu. Bu çocuk “normal” hissetmeyi hayal eder ve her şeyden çok etrafındaki sarı saçlı, mavi gözlü çocuklara benzemek ister. Pecola’nın hayatı değişmeye başlarken (ve trajedi ortaya çıkarken) Morrison, okuyucuları yalnızlığın ve baskının ezici, iç içe geçmiş güçleri hakkında düşünmeye çağırıyor.

Toni Morrison

Sula (1973)

Morrison’ın ikinci kitabı olan Sula’da iki iyi arkadaş, hayatlarında yaptıkları farklı seçimlerle hesaplaşır. Nel Wright ve Sula Peace’in çocukken kurdukları sıkı arkadaşlık ilişkisi birçok ortak biçimlendirici ana ve her ikisinin de birlikte yaşamayı öğrenmesi gereken üzücü bir sırra yol açar. Büyüdükçe farklı yolları seçerler: Sula üniversiteye giderken Nel bir aile kurmak için evde kalır. Toplumsal normları kabullenişle, kendini bulma ve özgürleşme çabasının çelişkisi dönemin çetin atmosferinde gitgide çözümsüz bir hal alırken, farklı olana karşı duyulan korkunun birleştirici gücü Morrison’un usta kalemiyle gözler önüne seriliyor.

Toni Morrison

Süleyman’ın Şarkısı (1977)

Gerçekçilik, fantezi ve folklor unsurlarını birleştiren Süleyman’ın Şarkısı, Morrison’un en çok övülen eserlerinden biri. Roman, Milkman/Sütçü olarak da bilinen Macon Dead’in hayatını izlediği için onlarca yıla yayılıyor. Doğuştan başlayıp kültürel kimliğiyle ilişkisini sorgulayarak ilerleyen yıllara kadar devam eden hikayesinin izini sürerken Morrison, Amerika’daki yerini anlamaya çalışan bir adamın karmaşık bir portresini çizer. Süleyman’ın Şarkısı, Milkman’ın aile geçmişini ve birçok aile üyesinin derinliklerine gömülü gizemleri araştırıyor.

Sevilen (1987)

Sevilen, pek çok romanı arasında belki de Toni Morrison adıyla en çok anılanıdır. 1988 Pulitzer kurgu ödülü sahibi bu eser, Ohio’ya kaçan eski bir köle olan Sethe’nin hikayesini anlatıyor. Sethe kendini özgür hissedemez. Geçmişinin travması gittiği her yerde onu takip eder ve yaşadığı evin, ölmüş çocuğunun hayaleti tarafından avlandığına inanır. Sethe, sarılması imkansız görünen bir geçmişle hesaplaşırken Morrison, köleliğin psikolojik etkilerini aydınlatan sarsıcı bir anlatı yaratıyor.

İntihar eden yazarlar ya da 20.Yüzyılın En İyi Eserleri ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)