Moda’da Ye İç Gez!

İstanbul'u Keşfet

Moda’da Ye İç Gez!

Moda’da Ye İç Gez! Moda’da Nerede Gezilir? Nerede Ne Yenir? 

Moda, İstanbul’un Anadolu yakasında, İstanbul Boğazı’nın güney ucunda yer alan dinamik bir semt ve Kadıköy’ün en eski yerleşim yerlerinden biri. Bölgedeki ilk medeniyetin 1350 yılında Fenikeliler tarafından kurulduğuna inanılıyor.

18.yüzyılda Türkler’in ve Rumlar’ın yaşadığı Kadıköy’de Ermeni yerleşimleri görülmeye başladı. 1813 tarihli Konstantin Kaminar Haritası’na göre Kadıköy İskelesi ve çarşı çevresinde mahaleler yer alırken Moda Burnu’nun Kalamış Koyu’na bakan yamaçları ile Söğütlüçeşme ve Kızıltoprak arası yeşillikler, sınırları belirtilmiş bağ ve bostanlarla kaplıydı. 19. yüzyılın sonlarına doğru Moda çevresinde Gayrimüslim ve Levantenler’in yerleşmeye başladı ve Fenerbahçe’ye doğru geniş araziler satın alarak sayfiye amaçlı köşkler inşa ettirdiler. Göztepe, Erenköy, Bostancı çevresi dönemin önde gelen devlet görevlilerinin geniş araziler içinde köşkler yaptırdıkları yerlerdi. Alıntı

Moda’da Nerede Gezelim!

Moda, doğası, yeşil alanları, ağaç ve çiçeklerle kaplı sokakları, tarihi konakları, şık restoran ve kafeleriyle ünlü bir semt. Moda, eklektik mimarisi, son moda mağazaları, ünlü dondurmacıları ve çay bahçeleriyle insanların uğrak yeri konumunda.

Moda’dayken sokaklarda gezinmenin, şirin kafelere takılmanın, küçük butikleri ziyaret etmenin ve en iyi dondurmalardan bazılarını tatmanın İstanbul’un kalabalığından uzak bir gün geçirmenin keyifli bir yolu olduğunu göreceksiniz.

Barış Manço Evi, All Saints Kilisesi ve Tarihi Moda İskelesi’ni ziyaret edin, Moda Sahil Parkı’nda yürüyün, Moda Çay Bahçesi’nde çay içip manzarayı izleyin!

Moda aynı zamanda kültür sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. Galerileri, küçük tiyatroları ve sanat atölyeleri ile Moda, sanatseverlere geniş bir yelpaze sunuyor. Semtte düzenlenen etkinliklere katılarak, sanat dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Moda Gidilesi Mekanlar

Alpha Burger

Caferağa, Neşe Sokağı No:1a, 34710 Kadıköy/İstanbul

Burası ailece sevdiğimiz mekanlardan biri. Tercihimiz Smash Burger. Çok burger tarzı şeyler sevmeyen biri olarak bu lezzete hayır diyemiyorum. Çocuklar ise bayılıyor.

Eywa Sebastian

Caferağa, Moda Cd. 114-A, 34710 Kadıköy/İstanbul

Neredeyse Moda’ya her geldiğimizde uğradığımız bir mekan. Benim tercihim Klasik Eywa Sebastian, çocuklar Milka Philadelphia Sebastian’ı tercih ediyor. Kahveler her dem taze!

Everything Bagel Moda

Caferağa, Keresteci Aziz Sk. No:29 1A D:1, 34710 Kadıköy/İstanbul

Çocuklarla ki çocuklar 20 yaşını aştı en sevdiğimiz mekanlardan biri. Benim tercihim Everything bagel, dana Frankfurter sosis, yumurta ve peynir. Çocuklarınki her geldiğimizde değişiyor, farklı lezzetleri denemeyi seviyorlar.

Munchies Crep & Pancake

Caferağa, Moda Cd., 34710 Kadıköy/İstanbul

Canımız pankek çektiğinde hiç düşünmeden geldiğimiz bir mekan burası. Her zaman aynı kalite, aynı lezzet, aynı nazik servis. İlk geldiğimizde çocuklar küçüktü 8-9 yıl oldu sanırım.

Rolls & Bowls

Caferağa, Nene Hatun Sk. No:3 D:B, 34744 Kadıköy/İstanbul

Türkiye’nin ilk Poke ve Bowl Restoranı olarak lanse edilen bu mekan gerçekten iyi. Şahsen bu tarz yemekleri çok sevmem ama denemek gerekiyormuş. Özellikle küçük kızımız buranın müdavimi.

Mama Bowl

Caferağa, Dr. İhsan Ünlüer Sk. 14/D, 34710 Kadıköy, 34710 Kadıköy/İstanbul

Buranın hikayesi 2020’de iki Fransız’ın Kadıköy’de kendi mutfaklarını açmaya karar vermesiyle başlamış ve aralarına şef Yağmur katılmış ve farklı bir mekana imza atmışlar. Evet benim tarzım değil ama çocuklar bayılıyor.

Beyaz Fırın Moda

Caferağa, Moda Cad, Yeni Fikir Sk. No: 4/2, 34710 Kadıköy/İstanbul

Galiba bu listenin en klasiği Beyaz Fırın. Genellikle kahvaltı için tercih ettiğimiz ama beyaz çikolatalı Brownie’sine ve dondurmalarına bayıldığımız bir restoran. Dondurmalarının kış aylarında servis edilmemesi üzücü! Moda’da Ye İç Gez!

İlginizi Çekebilir:

İstanbul’un Tatlı Mekanları

İstanbul’da Çocuklarla Gidilebilecek Kahvaltı Mekanları


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

1 Yorum

:)