Almanya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Üniversite

Almanya Üniversite Başvurusu

Danışmanlık hizmeti almadan Almanya Üniversite Başvurusu nasıl yapılır? İki çocuğunu da Münih Teknik Üniversitesi’ne göndermiş bir anne olarak edindiğim deneyimler, araştırıp okuyup öğrendiklerim tüm detayları ile bu yazıda.

Almanya Üniversite Türleri

Almanya’da araştırma ve uygulama ağırlıklı olmak üzere iki tip yüksekokul mevcut; Universität ve Fachhochschule (FH/HS/HAW- Uygulamalı Bilimler Üniversitesi- University for Applied Studies). FH’lerin tek farkı doktora programlarının bulunmaması. Ayrıca Kunsthochschule (Güzel Sanatlar Yüksekokulu), Pädagogische Hochschule (Eğitim Bilimleri Yüksekokulu) ve Theologische Hochschule (İlahiyat Yüksekokulu) bulunuyor.

Adım Adım Almanya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle hangi bölüm ve/veya bölümde okumak istiyorsunuz buna karar verin (Almanya üniversite listesini inceleyin),
 • Bu bölümler Almanya’daki hangi üniversitelerde var araştırın, üniversite ve bölüm seçimi için DAAD ve study in germany sitesinde yararlı birçok bilgi mevcut,
 • Almanya’daki bölüm ve üniversitelerin sıralama / değerlendirmelerini ranking.zeit.de adresinden kontrol edebilirsiniz,
 • Başvurmak istediğiniz üniversitelerin web sitesindeki başvuru ve kabul şartlarını inceleyin,
 • Diploma denkliği konusundaki şartları karşıladığınızdan emin olun,
 • Başvurduğunuz bölümün hangi kategoride olduğuna dikkat edin (NC, Non-NC, Apptitude test vs.),
 • Almancanız yeterli değilse hangi üniversitelerin şartlı kabul verdiğini araştırın, Almanya Üniversite Şartlı Kabul Nedir? inceleyin!
 • İngilizce eğitim veren bölümler için hangi dil seviyesini kabul ediyorlar dikkatlice inceleyin,
 • Bazı üniversitelere direkt kendi portalları üzerinden başvurulurken bazıları uni-assist üzerinden başvuru alıyor. Uni-assist ile Alman Üniversitelerine nasıl başvuru yapılır? inceleyin,
 • İstenen belgeleri hazırlayın, gerekenleri Almanca/İngilizceye yeminli tercüme ettirin,
 • Üniversitelerin başvuru portallarına ve/veya uni-assist ’e üye olun,
 • İlgilendiğiniz her bölüm için ayrı ayrı başvuru oluşturun. Başvuru adımlarını atlamadan takip etmeniz ve istenen belgeleri yüklemeniz yeterli. Başvurunuzu tamamladığınızdan emin olun.
 • Genelde üniversiteler başvuru esnasında belgelerin orijinallerini istemiyorlar, emin olun! (Kayıt esnasında orijinal belgelerin onaylanmış kopyalarının kargo yoluyla gönderilmesi gerekiyor),
 • Başvuru sürecinde üniversitelerden eksik belge vb. konusunda e-postalar geliyor, bu nedenle her zaman kullandığınız, kolay ulaşabileceğiniz bir e-posta adresi kullanın.
 • Sık sık başvuru portalındaki başvuru durumunuzu kontrol edin.
 • Kış dönemi için başvurular genellikle 20 Temmuz – 30 Eylül arası sonuçlanıyor. Kabul veya ret mektubu gönderiyorlar.
 • Kabul aldıysanız bunu kabul etme veya reddetme hakkınız var. Bunu başvuru portalı üzerinden yapabilirsiniz.

Almanya Üniversite Başvurusu için Temel Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye’deki merkezi üniversite yerleştirme sınavında (YKS, TYT-AYT) dört yıllık örgün bir lisans programına yerleşmiş olmak gerekiyor. Türkiye’de kayıt hakkı kazanılan bölümle Almanya’da aynı adı taşıyan veya benzeri lisans programlarına başvurulabiliyor.
 • IB, Matura, Abitur gibi bir uluslararası lise bitirme diplomasına sahip olanlardan YKS sonuç belgesi aranmıyor, direkt başvuru yapılabiliyor.
 • Almanca dil yeterliliği B2-C1 seviyesinde olması gerekiyor. Dil yeterliliğinizi belgeleyemezseniz bir yıl Almanca hazırlık okuma şansınız var fakat bütün üniversiteler şartlı kabul opsiyonu sunmuyor.

Almanya Üniversite Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Kış Dönemi için son başvuru tarihi: 15 Temmuz

Yaz Dönemi için son başvuru tarihi: 15 Ocak

Son başvuru tarihleri genel olarak üniversitelere ve seçilen bölümün NC veya non-NC olması durumuna göre farklılık gösterebiliyor. Üniversite/ Bölüm bazında mutlaka buna dikkat edin! Özel üniversiteler ve küçük şehirlerdeki üniversitelerin başvuru tarihleri daha erken başlayıp daha geç bitebiliyor.

Üniversite Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

 • Başvuru formu (üniversitelerin web sitelerinde mevcut)
 • Almanca dil yeterlilik sertifikası (DSD2, Testdaf 4-5, Telc C1, Goethe-Zertifikat C2, DSH 2-3)
 • Lise diploması ve not dökümü (transkript)
 • Türkiye’deki merkezi üniversiteye yerleştirme sisteminde dört yıllık örgün bir lisans programına yerleştiğinizi gösteren belge veya IB, Abitur, Matura vb. uluslararası geçerliliği olan bir lise bitirme diploması
 • Güncel CV
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu
 • İş deneyimlerinize ait belgeler

Üniversite ve Yaşam Maliyeti Ne Kadar?

Devlet üniversitelerinde dönem harçları 150 ila 4000 € arasında, üniversite ve bölüme göre değişiyor. Almanya’daki esas harcama kalemini konaklama ve yaşam giderleri oluşturuyor. Konaklama maliyeti 300 ila 1500 € arasında, yaşam maliyeti ise min. 300 €.

Sağlık sigortası yaptırmak zorunlu, ayda ortalama 130 € (Aileniz SGK’lı ise AT11 Belgesi alıp bu maliyetten tasarruf edebilirsiniz). Münih gibi büyük bir şehirde okumak istiyorsanız ayda min. 1000 € üzerinden hesap yapmanız gerekiyor. Buda yılda ortalama 12.000 € demek. Buna Türkiye’ye geliş-gidiş uçak masraflarınız, kıyafet vb. giderler dahil değil tabii ki!

Öğrenci vizesi alabilmek için bloke hesap açma zorunluluğu var, 2024 yılı için 11.208 €. Ev, yurt, paylaşımlı daire vesaire konaklama için 3 aylık depozito ödemeniz gerekiyor. İlk gidişte, ikametgâh kaydı, oturma izni vesaire içinde ödemeler sizi bekliyor. 3 yıllık üniversite eğitimi için ortalama 36.000-45.000 € harcama söz konusu.

İlgili Yazılar:

Almanya Üniversite Kabulü Sonrası Yapmanız Gerekenler

IB Diploması ile Almanya Üniversite Başvurusu

Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri

Anmeldung (İkamet Kaydı) Nedir? Nasıl Alınır?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorumlar

 1. Almanya’daki devlet üniversitelerine IB diploması ile başvuru yapacak danışmanlık firması bulamadık. Bildiğiniz varsa paylaşabilir misiniz? Okulun bile bir fikri yok!!!

 2. Almanya’daki üniversitelerin büyük çoğunluğunda IB diploması kabul ediliyor. İlgilendiğiniz üniversitelerin web sitelerinden detayları öğrenebilirsiniz.

 3. Yukarıdaki üniversitelerin hangilerinde ibdp programı geçerli bilenler söyleyebilir mi ?

 4. Almanya’da öğrencilerin yılda 120 tam gün çalışma izni mevcut. Üniversiteye kayıt olup çalışmaya başladıktan sonra iş bulup çalışmaları bu bağlamda mümkün.

 5. Öğrencilerin çalışma olanakları nedir? Bilgi verebilirmisiniz?

 6. Minik bir bilgi. B2 dil sertifikası ile başvuru yapabilirsiniz. Kayıt esnasında C1 belgesi isteniyor. Buda benim deneyimim.

 7. Aslında prosedürler basit. Başvurmak istediğiniz üniversitenin web sitesindeki başvuru adımlarını izlemeniz yeterli.

 8. Biz kendimiz yapsak mı emin olamadık. Bu konuda uzman danışman arıyoruz. Başvuru aşamaları biraz karışık gözüküyor, hata da yapıp sene kaybetmek istemiyoruz. Siz nasıl cesaret ettiniz?

:)