Almanya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Üniversite

Almanya Üniversite Başvurusu

Türkiye’de lise bitirip Almanya’da üniversite okumak için ne yapmak gerekiyor? Almanya üniversite başvurusu nasıl yapılır? Almanya’da üniversite okuma şartları, fiyatları hakkında birebir tüm deneyimlerimiz!

Biz orta gelirli çalışan ebeveynler olarak çocuklarımız yurt dışında üniversite eğitimi alsın istedik. Bu nedenle de büyük kızımız lise çağına geldiğinde IB (International Baccalaureate) eğitimi veren bir eğitim kurumuna yazdırdık. Hangi ülke, hangi üniversite, hangi bölüm konusunda netleşmek uzun bir süreç oldu bizim için, 9 ve 10. sınıf böyle geçti. Kendi çapımızda yaptığımız araştırmalar sonucunda İngiltere, ABD, Kanada gibi ülkelerde üniversite eğitiminin oldukça maliyetli olduğunu gördük. Almanya’da devlet üniversitelerinde eğitim ücretsiz olduğu ve özellikle teknolojik alandaki üniversite eğitim kalitesi iyi olduğu için Almanya’da karar kıldık ve araştırmaya başladık. Almanya üniversite başvurusu deneyimimiz bu yazıda!

Bu arada kızımız Almanca öğrenmeye başladı. Öncelikle Goethe Zertifikat B2 sınavına girdi ve geçti. Almanya’da üniversitelere direkt başvuru yapabilmeniz için en az B2 seviyesinde Almanca bilmeniz gerekiyor. Kayıt aşamasında da öğrenciden Goethe Zertifikat C1 veya Testdaf 4 ile seviyesini belgelendirmesi isteniyor. İlk girdiği Testdaf sınavında başarılı olamasa da ikincide geçti.

Onun eğilimleri doğrultusunda üç üniversite, altı bölüm belirledik (Altısından da kabul aldı, en çok istediği yere kaydoldu!). Başvuru konusunda tıkandık, bir dönem danışmanlık firması arayışımız oldu. Fakat IB diploması ile Alman üniversitelerine başvuruda deneyimli bir danışman bulamadık, bizim şanssızlığımız belki de! Almanya’daki bölüm ve üniversitelerin sıralama/değerlendirmelerini ranking.zeit.de adresinden kontrol edebilirsiniz.

Almanya’daki Üniversite Türleri

Almanya’da araştırma ve uygulama ağırlıklı olmak üzere iki tip yüksekokul, Universität ve Fachhochschule (FH/HS/HAW- Uygulamalı Bilimler Üniversitesi- University for Applied Studies) bulunuyor. FH’lerin tek farkı doktora programlarının bulunmaması. Ayrıca Kunsthochschule (Güzel Sanatlar Yüksekokulu), Pädagogische Hochschule (Eğitim Bilimleri Yüksekokulu) ve Theologische Hochschule (İlahiyat Yüksekokulu) mevcut.

Almanya’nın Dünya Sıralaması İlk 15’de Olan Üniversiteleri

Almanya’da Üniversite Okumak için Başvuru Nasıl Yapılır?

Üniversitelerin web sitelerini inceledik, kafamıza takılanları e-posta/telefon yoluyla sorup öğrendik. İstenen tüm evrakları hazırlayıp kendimiz başvuru yaptık. Kış dönemi için 15 Temmuz’a kadar başvuru yapmanız ve istenen tüm evrakları posta yoluyla ilgili üniversiteye göndermeniz gerekiyor. Bazı üniversitelere direkt kendi portalları üzerinden başvurabilirken bazıları uni-assist üzerinden başvuru kabul ediyor. Üniversitelerin çok farklı kabul koşulları olabiliyor. Örneğin; Rwth Aachen Üniversitesi’ne başvuru yapmak için TestAS sınavına girmeniz gerekiyor, Friedrich-Alexander Üniversitesi Erlangen – Nürnberg, diplomanızın yerel makamlar tarafından onaylanmasını talep ediyor vs. Tüm bunları yapmak için Almanca bilmeniz gerekmiyor, İngilizce bilmek yeterli! Üniversitelerin web sitelerinde başvuru için gerekli tüm bilgiler bulunuyor, ayrıca DAAD ve study in germany sitesinde yararlı birçok bilgi mevcut. Kabul mektupları 26 Temmuz’da gelmeye başladı, en çok istediği bölümden 30 Temmuz’da geldi!

Alman Üniversitelerine Nasıl Başvuru Yaptık?

 • İlgilendiğimiz üniversitelerin web sayfalarından başvuru koşullarını öğrendik.
 • İstenen belgeleri hazırladık, gerekenleri Almanca/İngilizceye yeminli tercüme ettirdik.
 • Üniversitelerin başvuru portallarına ve uni-assist’e üye olduk, istediğimiz bölümlere başvuru yaptık.
 • Alman Konsolosluğundan randevu alıp, belgelerin kopyalarını onaylattık.
 • Bir uluslararası kargo firması ile evrakları üniversitelere gönderdik.
 • Başvuru sürecinde üniversitelerden eksik belge vb. konusunda e-postalar geliyor, bu nedenle her zaman kullandığınız/ulaşabileceğiniz bir e-posta adresi kullanın.

Almanya Üniversite Başvurusu için Temel Şartlar

 • Türkiye’deki merkezi üniversite yerleştirme sınavında (YKS, TYT-AYT) dört yıllık örgün bir lisans programına yerleşmiş olmak gerekiyor.
 • Türkiye’de kayıt hakkı kazanılan bölümle Almanya’da aynı adı taşıyan veya benzeri lisans programlarına başvurulabiliyor.
 • IB, Matura, Abitur gibi bir uluslararası lise bitirme diplomasına sahip olanlardan YKS sonuç belgesi aranmıyor, direkt başvuru yapılabiliyor.
 • Almanca dil yeterliliği B2-C1 seviyesinde olması gerekiyor. Dil yeterliliğinizi belgeleyemezseniz bir yıl Almanca hazırlık okuma şansınız var fakat bütün üniversitelerin Almanca hazırlık sınıfı yok.

Almanya Üniversite Başvuru Tarihleri

Kış Dönemi için son başvuru tarihi: 15 Temmuz

Yaz Dönemi için son başvuru tarihi: 15 Ocak

Almanya Üniversite Başvurusunda İstenen Belgeler

 • Başvuru formu (üniversitelerin web sitelerinde mevcut)
 • Almanca dil yeterlilik sertifikası (DSD2, Testdaf 4-5, Telc C1, Goethe-Zertifikat C2, DSH 2-3)
 • Lise diploması ve not dökümü (transkript)
 • Türkiye’deki merkezi üniversiteye yerleştirme sisteminde dört yıllık örgün bir lisans programına yerleştiğinizi gösteren belge veya IB, Abitur, Matura vb. uluslararası geçerliliği olan bir lise bitirme diploması
 • CV
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Almanya Üniversite Maliyeti

Devlet üniversitelerinde dönem harçları 150 ila 2500 € arasında, üniversite ve bölüme göre değişiyor. Almanya’daki esas harcama kalemi konaklama ve yaşam giderleri. Konaklama maliyeti 400 ila 1500 € arasında, yaşam maliyeti ise min. 350 €. Sağlık sigortası yaptırmak zorunlu ayda ortalama 110 € (Aileniz SGK’lı ise AT11 belgesi alıp bu maliyetten tasarruf edebilirsiniz). Münih gibi büyük şehirde okumak istiyorsanız ayda min. 1000 € üzerinden hesap yapmanız gerekiyor. Buda yılda ortalama 12.000 € demek. Buna Türkiye’ye geliş-gidiş uçak masraflarınız, kıyafet vb. giderler dahil değil tabii ki. Almanya’da üniversite okumak

İlginizi çekebilir:


Almanya Üniversite Kabulü Sonrası Yapmanız Gerekenler

IB Diploması ile Almanya Üniversite Başvurusu

Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri

AT 11 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Anmeldung Nedir? Nasıl Alınır?

Yorumlar

 1. Almanya’daki üniversitelerin büyük çoğunluğunda IB diploması kabul ediliyor. İlgilendiğiniz üniversitelerin web sitelerinden detayları öğrenebilirsiniz.

 2. Yukarıdaki üniversitelerin hangilerinde ibdp programı geçerli bilenler söyleyebilir mi ?

 3. Almanya’da öğrencilerin yılda 120 tam gün çalışma izni mevcut. Üniversiteye kayıt olup çalışmaya başladıktan sonra iş bulup çalışmaları bu bağlamda mümkün.

 4. Minik bir bilgi. B2 dil sertifikası ile başvuru yapabilirsiniz. Kayıt esnasında C1 belgesi isteniyor. Buda benim deneyimim.

 5. Biz kendimiz yapsak mı emin olamadık. Bu konuda uzman danışman arıyoruz. Başvuru aşamaları biraz karışık gözüküyor, hata da yapıp sene kaybetmek istemiyoruz. Siz nasıl cesaret ettiniz?

:)