Almanya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Üniversite

Almanya Üniversite Başvurusu

Almanya’da üniversite okumak mı istiyorsunuz? Danışmanlık hizmeti almadan bireysel olarak Almanya üniversite başvurusu nasıl yapılır, Almanya’da üniversite okuma şartları, fiyatları hakkında birebir tüm deneyimlerimiz bu yazıda!

Biz orta gelirli çalışan ebeveynler olarak çocuklarımız yurt dışında üniversite eğitimi alsın istedik. Bu nedenle de büyük kızımız lise çağına geldiğinde IB (International Baccalaureate) eğitimi veren bir eğitim kurumuna yazdırdık. Hangi ülke, hangi üniversite, hangi bölüm konusunda netleşmek uzun bir süreç oldu bizim için, 9 ve 10. sınıf böyle geçti. Kendi çapımızda yaptığımız araştırmalar sonucunda İngiltere, ABD, Kanada gibi ülkelerde üniversite eğitiminin oldukça maliyetli olduğunu gördük. Almanya’da devlet üniversitelerinde eğitim ücretsiz olduğu ve özellikle teknolojik alandaki üniversite eğitim kalitesi iyi olduğu için Almanya’da karar kıldık ve araştırmaya başladık. Almanya üniversite başvurusu deneyimimiz bu yazıda!

Bu arada kızımız Almanca öğrenmeye başladı. Öncelikle, Goethe Zertifikat B2 sınavına girdi ve geçti. Almanya’da üniversitelere direkt başvuru yapabilmeniz için en az B2 seviyesinde Almanca bilmeniz gerekiyor, İngilizce eğitim veren bölümler hariç. Kayıt aşamasında da öğrenciden Goethe Zertifikat C1 veya Testdaf 4×4 ile seviyesini belgelendirmesi isteniyor. İlk girdiği Testdaf sınavında başarılı olamasa da ikincide geçti.

Onun eğilimleri doğrultusunda üç üniversite, altı bölüm belirledik (Altısından da kabul aldı, en çok istediği yere kaydoldu!). Başvuru konusunda tıkandık, bir dönem danışmanlık firması arayışımız oldu. Fakat IB diploması ile Alman üniversitelerine başvuruda deneyimli bir danışman bulamadık, bizim şanssızlığımız belki de!

Sıra küçük kızımızda 1 Mayıs 2023 itibari ile onun başvuruları başlayacak!

Üniversite Türleri

Almanya’da araştırma ve uygulama ağırlıklı olmak üzere iki tip yüksekokul mevcut; Universität ve Fachhochschule (FH/HS/HAW- Uygulamalı Bilimler Üniversitesi- University for Applied Studies). FH’lerin tek farkı doktora programlarının bulunmaması. Ayrıca Kunsthochschule (Güzel Sanatlar Yüksekokulu), Pädagogische Hochschule (Eğitim Bilimleri Yüksekokulu) ve Theologische Hochschule (İlahiyat Yüksekokulu) bulunuyor.

Almanya’daki bölüm ve üniversitelerin sıralama/değerlendirmelerini ranking.zeit.de adresinden kontrol edebilirsiniz.

Almanya’daki Üniversitelerin Dünya Sıralaması

Almanya SıralamasıDünya SıralamasıÜniversite AdıÖğrenci Sayısı
130Technical University of Munich33,960
233LMU Munich35,003
343Universität Heidelberg19,347
473Charité – Universitätsmedizin Berlin8,429
586Humboldt University of Berlin34,399
686University of Tübingen20,620
789University of Bonn27,210
891Free University of Berlin26,497
999RWTH Aachen University39,738
10113University of Freiburg20,253
11119University of Göttingen30,221
12128University of Hamburg30,676
13139University of Würzburg23,754
14146University of Cologne33,341
15148Ulm University10,271

Almanya Üniversite Başvurusu

Üniversitelerin web sitelerini inceledik, kafamıza takılanları e-posta/telefon yoluyla sorup öğrendik. İstenen tüm evrakları hazırlayıp kendimiz başvuru yaptık. Kış dönemi için 15 Temmuz’a kadar başvuru yapmanız ve istenen tüm evrakları posta yoluyla ilgili üniversiteye göndermeniz gerekiyor. Bazı üniversitelere direkt kendi portalları üzerinden başvurulabilirken bazıları uni-assist üzerinden de başvuru yapılmasını istiyor. Uni-assist notlarınızı abitur’a çeviriyor. Üniversitelerin çok farklı kabul koşulları olabiliyor. Örneğin; Rwth Aachen Üniversitesi’ne başvuru yapmak için TestAS sınavına girmeniz gerekiyor, Friedrich-Alexander Üniversitesi Erlangen – Nürnberg, diplomanızın yerel makamlar tarafından onaylanmasını talep ediyor vs. Tüm bunları yapmak için Almanca bilmeniz gerekmiyor, İngilizce bilmek yeterli! Üniversitelerin web sitelerinde başvuru için gerekli tüm bilgiler bulunuyor, ayrıca DAAD ve study in germany sitesinde yararlı birçok bilgi mevcut. Kabul mektupları 26 Temmuz’da gelmeye başladı, en çok istediği bölümden 30 Temmuz’da geldi!

Nasıl Başvuru Yaptık?

 • İlgilendiğimiz üniversitelerin web sayfalarından başvuru koşullarını öğrendik.
 • İstediğimiz bölümler özelinde tüm detayları inceledik.
 • İstenen belgeleri hazırladık, gerekenleri Almanca/İngilizceye yeminli tercüme ettirdik.
 • Üniversitelerin başvuru portallarına ve uni-assist’e üye olduk, istediğimiz üniversite/bölümlere başvuru yaptık.
 • Alman Konsolosluğundan randevu alıp, belgelerin kopyalarını onaylattık.
 • Bir uluslararası kargo firması ile evrakları üniversitelere gönderdik.
 • Başvuru sürecinde üniversitelerden eksik belge vb. konusunda e-postalar geliyor, bu nedenle her zaman kullandığınız/ulaşabileceğiniz bir e-posta adresi kullanın.

Almanya Üniversite Başvurusu için Temel Şartlar

 • Türkiye’deki merkezi üniversite yerleştirme sınavında (YKS, TYT-AYT) dört yıllık örgün bir lisans programına yerleşmiş olmak gerekiyor.
 • Türkiye’de kayıt hakkı kazanılan bölümle Almanya’da aynı adı taşıyan veya benzeri lisans programlarına başvurulabiliyor.
 • IB, Matura, Abitur gibi bir uluslararası lise bitirme diplomasına sahip olanlardan YKS sonuç belgesi aranmıyor, direkt başvuru yapılabiliyor.
 • Almanca dil yeterliliği B2-C1 seviyesinde olması gerekiyor. Dil yeterliliğinizi belgeleyemezseniz bir yıl Almanca hazırlık okuma şansınız var fakat bütün üniversitelerin Almanca hazırlık sınıfı yok.

Üniversite Başvuru Tarihleri

Kış Dönemi için son başvuru tarihi: 15 Temmuz

Yaz Dönemi için son başvuru tarihi: 15 Ocak

Son başvuru tarihleri NC ve non-NC bölümler için farklılık gösterebiliyor.  Bölüm bazında mutlaka buna dikkat edin.

Üniversite Başvurusunda İstenen Belgeler

 • Başvuru formu (üniversitelerin web sitelerinde mevcut)
 • Almanca dil yeterlilik sertifikası (DSD2, Testdaf 4-5, Telc C1, Goethe-Zertifikat C2, DSH 2-3)
 • Lise diploması ve not dökümü (transkript)
 • Türkiye’deki merkezi üniversiteye yerleştirme sisteminde dört yıllık örgün bir lisans programına yerleştiğinizi gösteren belge veya IB, Abitur, Matura vb. uluslararası geçerliliği olan bir lise bitirme diploması
 • Güncel CV
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Üniversite ve Yaşam Maliyeti

Devlet üniversitelerinde dönem harçları 150 ila 2500 € arasında, üniversite ve bölüme göre değişiyor. Almanya’daki esas harcama kalemini konaklama ve yaşam giderleri oluşturuyor. Konaklama maliyeti 400 ila 1500 € arasında, yaşam maliyeti ise min. 450 €.

Sağlık sigortası yaptırmak zorunlu, ayda ortalama 118 € (Aileniz SGK’lı ise AT11 belgesi alıp bu maliyetten tasarruf edebilirsiniz). Münih gibi büyük bir şehirde okumak istiyorsanız ayda min. 1000 € üzerinden hesap yapmanız gerekiyor. Buda yılda ortalama 12.000 € demek. Buna Türkiye’ye geliş-gidiş uçak masraflarınız, kıyafet vb. giderler dahil değil tabii ki!

Öğrenci vizesi alabilmek için bloke hesap açma zorunluluğu var, 2022 yılı için 11.200 €. Ev, yurt, paylaşımlı daire vesaire konaklama için 3 aylık depozito ödemeniz gerekiyor. İlk gidişte, anmeldung, oturma izni vesaire içinde ödemeler sizi bekliyor. 3 yıllık üniversite eğitimi için ortalama 40.000-45.000 € harcama söz konusu.

üniversite okuak

İlginizi çekebilir:


Almanya Üniversite Kabulü Sonrası Yapmanız Gerekenler

IB Diploması ile Almanya Üniversite Başvurusu

Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri

AT 11 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Anmeldung Nedir? Nasıl Alınır?

Yorumlar

 1. Almanyada üniversite suresi genel olarak 3 yıl olsa da ortalama 4 yılda bitiyor. Mezuniyet oranı % 65 civarı. Giriş bir nebze kolay ama mezun olmak zor. Özellikle de almancaniz çok iyi degilse

 2. Almanya’daki devlet üniversitelerine IB diploması ile başvuru yapacak danışmanlık firması bulamadık. Bildiğiniz varsa paylaşabilir misiniz? Okulun bile bir fikri yok!!!

 3. Almanya’daki üniversitelerin büyük çoğunluğunda IB diploması kabul ediliyor. İlgilendiğiniz üniversitelerin web sitelerinden detayları öğrenebilirsiniz.

 4. Yukarıdaki üniversitelerin hangilerinde ibdp programı geçerli bilenler söyleyebilir mi ?

 5. Almanya’da öğrencilerin yılda 120 tam gün çalışma izni mevcut. Üniversiteye kayıt olup çalışmaya başladıktan sonra iş bulup çalışmaları bu bağlamda mümkün.

 6. Öğrencilerin çalışma olanakları nedir? Bilgi verebilirmisiniz?

 7. Minik bir bilgi. B2 dil sertifikası ile başvuru yapabilirsiniz. Kayıt esnasında C1 belgesi isteniyor. Buda benim deneyimim.

 8. Aslında prosedürler basit. Başvurmak istediğiniz üniversitenin web sitesindeki başvuru adımlarını izlemeniz yeterli.

 9. Biz kendimiz yapsak mı emin olamadık. Bu konuda uzman danışman arıyoruz. Başvuru aşamaları biraz karışık gözüküyor, hata da yapıp sene kaybetmek istemiyoruz. Siz nasıl cesaret ettiniz?

:)