Kurgu Kitap Okumanın Ruh Sağlığına Faydaları

Okumak Güzeldir!

kitap okumanın faydası

Egzersizin zihinsel sağlığımız için ne kadar iyi olduğu hakkında çok şey duyuyoruz. Fakat okuma ve zihinsel sağlık konularına odaklanırken sorunlarla baş etme mekanizmalarını öğreten ve kendi kendine yardım kitaplarını düşünmeye meyilliyiz. Ancak bilim, ne okuduğunuzun önemli olmadığını ve aslında kurgu okumanın zihinsel sağlığınızı günden güne iyileştirmenin harika bir yolu olabileceğini gösteriyor. kitap okumanın faydaları

Tabii ki Açlık Oyunları ile klinik depresyonu tedavi etmeyi kesinlikle önermiyoruz. Aranızda kendini aşırı derecede depresif, endişeli hisseden ve hatta intihara meyilli olan biri varsa, lütfen doktorunuzdan randevu alın veya bir arkadaşınızla konuşmayı deneyin. Ancak sadece genel refahınızı iyileştirmenin yollarını arıyorsanız, her günü birkaç sayfa okuyarak bitirmek, başlamak için harika bir seçenek.

Kurgu okumak yapabileceğiniz en iyi beyin egzersizlerinden biri ve işte nedenleri;

Kitap Okumanın Faydaları

Okumak Stresi Azaltmanıza Yardımcı Olur

Kurgu okumak, kendi dünyanızdan çıkıp başka yaşamları keşfetmenizi sağlar. Rahatlatıcı ve mükemmel bir kaçış. Özellikle stresli hissettiğinizde, bir kitapta kaybolmak harika bir ilaçtır.

Okumak Uyumaya Yardımcı Olur

Uzmanlar, güçlü bir gece rutinine sahip olmanın uykusuzluk için harika bir çare olduğunu ve bu rutine kitap okumanın dahil edilmesinin özellikle sizin için iyi olabileceğini öne sürüyor. Okumanın meditatif nitelikleri rahatlatıcıdır ve yatma zamanı rutininize birkaç bölüm eklemek tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

Okumak Odağı Geliştirir

200 kelimelik durum güncellemeleri ve 60 saniyelik videolardan oluşan bir dünyada yaşıyoruz, saniyeler içinde yanıp sönen bu yoğun dünyada odaklanmayı sürdürmek zor olabilir. Okuyarak ve kendimizi vererek bu odaklanmayı yeniden öğreniriz ve zihnimiz varsayılan olarak daha sakin hale gelir.

Okumak Beyninizi Çevik Tutar

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, çocukken okuma alışkanlığı edinilmesi ve ilerleyen yaşlarda da bu alışkanlığın devam ettirilmesinin hafıza kaybını büyük ölçüde yavaşlattığını gösteriyor. Okuyanlar yüzde 32 daha düşük zihinsel gerileme oranına sahipken, herhangi bir zihinsel faaliyette bulunmayanlar yüzde 48 daha hızlı bir şekilde hafıza kaybına uğruyor.

Okuyun!  Kitap, Kitaplık Temizliği Nasıl Yapılır?

Okumak Ömrü Uzatıyor

Alzheimer ve Demans’a Bile İyi Gelebilir

Sadece genel beyin eğitimi değil, okumak Alzheimer gibi ciddi hastalıkları bile önleyebilir. Bir çalışma, düzenli okuyucuların, yani günde en az bir saat boyunca bir kitapla meşgul olanların (gazete ve dergilerin aynı etkiye sahip olmadığı söylenmekte) beyinlerimizi yeni yollar açmaya zorladığını ve hafızamızı iyi tuttuğunu gösteriyor.

Kitap Okumak Ömrü Uzatıyor  yazımız için tıklayın!

Okumak Empati Kurmaya Yardımcı Olur

Empati eksikliği ve diğer insanların içsel olarak nasıl hissettiğinin anlamamak, kendimizi kopuk ve yalnız hissetmemize neden olabilir. Özellikle okumak ve kurgu eserler, “Birinin derisinin altına girip bir süre dolaşmamıza” olanak sağlar. Bu da kişisel ilişkilerimizi geliştirebilir ve genel refahımızı arttırmamızı sağlayabilir.

Okumak Güvenlidir

Depresyon ve anksiyete, kontrol dışı bazı korkunç duyguları ortaya çıkarabilir, ancak okumak, keder, kayıp ve hatta mutluluk gibi bir dizi farklı duyguyu bağımsız bir düzeyde deneyimlememize olanak verir. Kitap bizi içine çekip tüm neşeyi ve acıyı hissettirirken, aslında yataklarımızda güvenle yatıyoruzdur.

Okumak Yalnızlıkla Savaşır

Arkadaşlığın gerçek bir ikamesi yok, modern yaşam ise tecrit edici. Bir kitapla asla yalnız kalmazsınız ister kurgu ister kurgu dışı, dergi veya gazete olsun, zamanı doldurur, karakterler ya da konusuyla iletişim kurmamızı ve yalnızken rahat olmayı öğrenmemizi sağlar. kitap okumanın faydaları

Okumak Sohbet Başlatıcıdır

Ve bu sadece yalnız olmayı öğrenmekle ilgili değil, kurgu okumak bize diğer insanlarla konuşabileceğimiz bir şeyler verir. İnsanlar kitaplar hakkında konuşmayı sever ve bir yabancı ile sohbete başlamak için harika bir yol olabilir!

Yaşlandıkça yeni ilişkiler kurmak zorlaşır, ancak sevdiğiniz bir şeyi okuyan birini görmek, bir kitabı tavsiye eden birini görmek gibidir. Merhaba deyin, nerede biteceğini kim bilebilir!

Okuyun!  Palm Yağı Hakkında Bilmemiz Gereken 10 Şey

Bize Duygularımızı Anlamak İçin Kelimeler Verir

Dilin gücünü asla küçümsememeli. Kendimizi tamamen kötü hissetmekten ve başkalarına nasıl hissettiğimizi ifade edememekten daha kötüsü yoktur. Okumak, dili geliştirir ve söylenen sözün gücü yardım almanın anahtarı olabilir.

Aslında, araştırmalar iyi bir kitaba daldığımızda stres seviyemizin yaklaşık %68 oranında azaldığını gösteriyor. Okumak için vaktiniz olmadığını düşünseniz bile, toplu taşıma araçlarında veya yatmadan önce bir veya iki bölüm okumak, genel refahınız için çok fark yaratabilir, eğlenceli ve ilgi çekici bir hobi olabilir.

Kaynak: http://forreadingaddicts.co.uk/news/10-reasons-reading-fiction-good-mental-health/

Kısa Sürede Okunabilecek 10 Roman ilginizi çeker mi?

Yorum Yapın

:)