Kız Kardeşler Arası Kıskançlık Hallerine Çözüm Önerileri

Çocuklu Hayat

Kız Kardeşler Arası Kıskançlık

Kız çocuklarınız varsa kıskançlık halleri alışık olduğunuz, bazen de sabır limitlerinizin zorlandığı bir durumdur. Bu durumu tamamen ortadan kaldırmak imkansız bir hayal olsa da bazı ayrıntılara dikkat ederek minimuma indirmek sizin elinizde! Konunun tarafı olmaz ve bunu hayati bir sorun haline getirmezseniz yaşları ilerledikçe kıskançlık hallerinin ortadan kalktığını hatta çok iyi anlaşmaya başladıklarını görebilirsiniz. İki kız çocuğu annesi olarak, tecrübeyle sabittir😊) Kız Kardeşler Arası Kıskançlık

Tabii ki kıskançlık sadece kız kardeşler arasında yaşanan bir durum değil, bütün ebeveynleri ilgilendiren bir konu aslında. Erkek çocukları arasında daha bir gizli saklı yaşanıyor bu durum galiba. Öte yandan kardeşler arası kıskançlık küçük yaşlarda yönetilemediği durumlarda yetişkin olunduğunda kronik bir hal aldığı da konunun uzmanları tarafından sıkça dile getirilmekte, göz ardı etmeyin.

Kız Kardeşler Arası Kıskançlık

♠ Çocuklarınızı hiçbir zaman birbiri ile kıyaslamayın. İkisi de ayrı bireyler ve ikisinin de birbirinden farklı özellikleri var, bunu kabul edin.

♠ Kıskançlık durumlarında her iki tarafı da özenle dinleyin ve söylediklerine değer verdiğinizi gösterin. Ortada bir yanlışlık varsa haksız olan tarafa nedenleri açıklayın. Sakın hakem rolü üstlenmeyin, asla kim başlattı sorusunu sormayın.

♠ Okul başarılarını asla birbiriyle kıyaslamayın. Çocuklarda kıskançlığı arttıran en önemli neden sayılabilecek bu durum eğer körüklenirse ileri yaşlarda daha büyük sorunlara neden olabiliyormuş.

♠ Yaptıkları hatalar karşısında onlara negatif etiketler yapıştırmayın, kırıcı kelimeler kullanmayın. Unutmayın bunlar bizim için gelip geçici durumlar olsa da onların kalplerinde onarılmaz yaralara neden olabiliyor. Kendi çocukluğunuzu düşünün ve kendinizi frenlemeye çalışın.

♠ Çocuklarınızın ayrı ayrı güçlü yönlerini besleyin, övün ama bunu adil bir şekilde yapın. Her çocuk kendine özgün özellikleri olan ayrı bir bireydir, iyi ve güçlü yanlarını destekleyin ve bunu yaparken kardeşlerin bunu kabullenmesini sağlayın.

♠ Onlarla ayrı ayrı zaman geçirmeye çalışın, bu zamanın eşit olmasına dikkat edin.

♠ Birlikteliklerini destekleyin, ortak yanlarını ortaya çıkarın. Aralarındaki ortak yanların farkına vardıkça, eşit ilgi ve alaka gördüklerine inançları arttıkça uyumda artacaktır.

♠ Büyük olan çocukta kıskançlık halleri daha baskındır, çünkü tek odak noktası olma durumu sona ermiş, sevgi ve ilgiyi paylaşmak zorunda kalmıştır. Bunu bir anne olarak içgüdülerinizle çözebilirsiniz, üzerine düşünün.

♠ Onlarla bol bol konuşun, birbirleriyle konuşmalarını sağlayacak konular açın, her iki tarafında görüşlerini dinleyin.

♠ Sevginizin eşit olduğunu göstermeye çalışmak yerine, çocuklarınıza ayrı ayrı sadece kendisine özel bir sevgi duyulduğunu göstermeye çalışın.

♠ Büyük olan kızınızı, küçük anne rolüne sürüklemeyin. Kardeşini sahiplensin ama bir abla olarak.

♠ Şaka bile olsa asla fiziksel görüntüleri konusunda kıyaslama yapmayın, galiba çocukların en çok canını acıtan konulardan biri bu. Bırakın kendileri bu konunun üstesinden gelecek yolu bulsunlar.

♠ Ve asla başkalarının çocuklarınızı kıyaslamasına izin vermeyin, çocukların en çok negatif yönde etkilendiği tutumlardan biri bu. Kız Kardeşler Arası Kıskançlık

Kız Kardeşler Arası Kıskançlık kabusunuz olmasın! Konu kontrolünüzden çıktıysa uzman desteği alın.

Ergen Çocuk Sahibi Olmak Farkındalık İster! tıka ve oku!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın