Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

Çanakkale Gezilecek Yerler

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi, Evciler köyü sınırları içerisinde yer alan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı, oksijen deposu Kaz Dağları’nın mis gibi temiz havası, doğal güzellikleri, her tondaki yeşili ve buz gibi suyu ile ziyaretçilerini mest ediyor.

Turistlerin, piknikçilerin ve doğa tutkunlarının akın ettiği bu alan Türkiye’nin görülesi yerleri arasında. Meydanda köylülerin kendi el emeği ürünlerini sattığı dükkanlar ve Evciler Muhtarlığının işlettiği bir restoran bulunuyor. Burada kiremitte alabalık veya köfte denenmeye değer.

Mitolojide Ayazma Pınarı

Ayazma Pınarı, mitolojide ”İda” olarak adlandırılan Kaz Dağları’nın en bilinen mekanlarından biri. Homeros’un İlyada destanına göre tarihte bilinen ilk güzellik yarışması MÖ 2000’de burada yapılmış. Yunanistan’da yapılan “Thetis” in düğününe davet edilmeyen “Kavga Tanrıçası Eris” düğünde tanrıçaların bulunduğu masaya altın bir elma fırlatır. Elmanın üstünde “en güzeline” yazılıdır. Tanrıçalar, bu elmayı paylaşamazlar. En güzelin belirlenmesi için, Gökler Tanrısı Zeus’a başvururlar. Ancak, Zeus, Tanrıçaları İda dağından çobanlık yapan “Paris” e yönlendirir. Hermes, altın elmayı, Paris’e verir ve Zeus’un buyruğunu kendisine iletir. Ardından, tanrıçalar Paris’e çeşitli rüşvetler teklif ederler. Athena; akıl ve zekâ, Hera; güç, Afrodit ise Paris’e dünyanın en güzel kadının aşkını vaat eder. Paris, aşkı seçer ve bu seçimiyle Truva’nın sonunu hazırladığının farkına varmaz. Günümüzde ilk güzellik yarışması anısına, her yıl Ağustos ayında yapılan Sarıkız Türkmen Şenliği kapsamında Kaz Dağı güzeli seçiliyor.

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı, genelde karaçam ağaçları ve dere vejetasyonundan (kestane, gürgen, meşe, ıhlamur kayın, menengiç, akçakesme) oluşan doğal orman dokusu, şehir merkezlerine uzak konumu nedeniyle temiz havası ve gürültüden uzak ortamı, açık hava rekreasyon faaliyetlerine olanak sağlaması ve tam bir doğal görsel şölen sunmasıyla dikkat çekiyor. Şelalenin kaynağına gitmeyi ve çevresindeki mağaraları gezmeyi unutmayın!

Evciler Köyü

Ayazma Pınarı Tabiat Parkına giderken içinden geçmeniz gereken Evciler köyü, Türkiye’deki elma üretiminin yüzde beşinin sağlandığı bir köy. En kaliteli golden elmaların bu topraklarda yetiştiği söyleniyor. Evciler Köyü’ne gelmişken pazar tezgahlarını ziyaret edip, yöreye özgü Evciler elması ve Bayramiç beyazı denilen şeftaliyi deneyin!

Nasıl Gidilir?

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nın Çanakkale şehir merkezi ile arası 101, Balıkesir ile arası 185 km. Tabiat Parkı bulunduğu Bayramiç ilçesine 29 km, Evciler köyüne ise 6 km uzaklıkta.  Ancak, Tabiat Parkına toplu taşıma araçlarıyla ulaşım imkanı yok, kendi aracınızla gitmeniz gerekiyor.

Çanakkale gezilecek yerler ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)