Tarçınlı Rulolar (Cinnamon Rolls)

Yemek Tarifleri

tarçınlı rulolar

Mayalı hamuru sayesinde yumuşacık ve pofidik dokusunun görüntüsü, pişerken evi saran mis gibi kokusu, yerken ağzınızda bıraktığı lezzetiyle Tarçınlı Rulolar gününüzü renklendirecek. İsveçlilerin niye bu lezzeti bu kadar sevip, bunun için bir gün yaratmalarından anlaşılıyor olması gerek değil mi?

Tarçınlı Ruloların Tarihçesi

Modern tarçınlı rulolar (kanelbulle), Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaratıldı. İsveç, dört yıllık ihtilaf sırasında tarafsız kalmasına rağmen, ülke potansiyel savaşa hazırlandığı için şeker, yumurta ve tereyağı gibi çeşitli malların ithalatına ağır kısıtlamalar getirildi. 1920’lerde bu ürünler sonunda raflara geri döndü ve tarçınlı çörekler ülke çapındaki kafelerde ve fırınlarda görünmeye başladı. Ancak baharatlı malzemeler -tarçın ve kakule- pahalıydı ve herkesin tatlı ruloları yemeye gücü yetmiyordu. 20. yüzyılın ortalarında, gelişen ekonominin bir sonucu olarak İsveçlilerin ceplerine daha fazla nakit girmeye başladı ve ortalama İsveçli hane halkı pahalı kabul edilen tarçınlı çörek malzemelerini almaya başladı.

Ulusal Tarçınlı Çörek Günü (4 Ekim) geleneği, 1999 yılında İsveçli Hembakningsrådet örgütün 40. yıldönümünü kutlamanın yollarını düşünmeye çalıştığında icat edildi. Tarçın Ruloları, İsveç ‘fika’ geleneğinin temel bir bileşeni. Fika genel olarak “kahve molası” anlamına gelen, yaşam kültürünün sevimli bir halkası.

Daha fazla tarif fikrimi arıyorsunuz? Çikolatalı muffin tarifimize göz atın!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)