Sığacık Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler

sığacık gezilecek yerler

Sığacık, Türkiye’nin batı kıyısında, İzmir iline bağlı Seferihisar ilçesinde bulunan şirin mi şirin bir balıkçı kasabası. İzmir’e 52 km, Seferihisar ilçe merkezine ise yaklaşık 5 km uzaklıkta. Sığacık, tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir belde. Son derece sessiz, sakin ama bir o kadar da renkli. Seferihisar’ın bir parçası olarak 2009’da Türkiye’nin ilk yavaş şehri “Citta Slow/Sakin Şehir” listesine dahil olmuş. İki çocuklu bir aile olarak deneyimlerimizi paylaştığımız Sığacık gezilecek yerler yazımızı burada!

Tarihi açıdan, Sığacık antik çağlardan beri önemli bir liman şehri olmuş. Özellikle antik dönemde Teos adıyla bilinen yerleşim, önemli bir ticaret merkezi olarak kullanılmış. Bugün Sığacık’ta hala antik döneme ait kalıntılar ve izler bulunuyor.

Sığacık Gezilecek Yerler ve Yapılacak Etkinlikler Listesi

Sığacık Kalesi ve Kale İçi: Kasabanın en belirgin simgesidir demek yanlış olmaz herhalde. Kale, 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından limanı ve çevresini gözetlemek için stratejik bir noktada inşa edilmiş. İhtişamlı surları ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerini büyüleyen kalenin içinde ise geleneksel Sığacık evleri, cami, hamam ve mescit gibi yapılar mevcut.

Kale içinde 284 ev bulunuyor. Taş döşeli sokakları, renkli ve canlı yapısı sizi büyülü bir dünyaya gelmişsiniz gibi hissettiriyor. Evlerin çoğu otel, restoran ve kafeye dönüştürülmüş.

Teos Antik Kenti: Sığacık’ın yakınında bulunan Teos Antik Kenti, antik dönemin önemli yerleşimlerinden biri. Kurucusu Dioysos’un oğlu Athames olarak biliniyor. Teos uzun yıllar bir sanat kenti olarak kalmış, Antik Çağ’ın önemli filozof ve sanatçılarına kapılarını açmış, deniz aşırı ticaretin kentin zenginleşmesinde önemli bir rol üstlenmiş ve Herodot’un “dünyanın en ılımlı yeri” diye bahsettiği bir yerleşim yeri olmuş.

Sığacık Limanı/Teos Marina: Küçük ve şirin bir liman olan Sığacık Limanı, balıkçı tekneleri ve yatlarla dolu. Limanda yürüyüş yapabilir, deniz manzarasının tadını çıkarabilir ve/veya Çarşı’da alışveriş yapabilirsiniz. Tenis kortları ve havuzdan ücreti karşılığı yararlanabilirsiniz.

Sığacık Pazarı: Her Cumartesi kurulan Sığacık Pazarı, yerel ürünlerin ve el işlerinin satıldığı renkli bir pazar. Burada yöresel ürünleri deneyebilir ve hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Plajlar: Sığacık çevresindeki plajlar, temiz denizi ve doğal güzellikleriyle ünlü. Akkum (Mavi Bayrak statüsünde), Akvaryum ve Akarca Plajları keyifli bir deniz tatili için güzel birer alternatif. Buralarda keyfini çıkarabileceğiniz özel beachler de mevcut.

Tekne Turu: Günübirlik tekne turlarıyla Papaz Boğazı, Taş Ada, Azmak, Aktaşlı ve Çamağız bölgelerini keşfedebilir, eşsiz doğa manzarasına tanıklık edebilirsiniz. Bu turlarda denize girebilir, çamur banyosu yapabilirsiniz. Ya da tekne kiralayıp bu yerlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Yürüyüş ve Bisiklet Rotaları: Sığacık ve çevresinde yürüyüş ve bisiklet rotaları mevcut. Doğa ile iç içe vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız bu rotalar kalbinizi çalabilir.

Sığacık’ta Nerede Kalınır?

Sığaçık’ın ruhunu hissetmek için Kale İçi’ndeki hotel/pansiyonları deneyimleyebilirsiniz. Biz Mandalin Pansiyon’da kaldık. Puanımız 5 üzerinden 5. Ev yapımı reçelleri bir harika!

Sığacık’ta Ne Yenir?

Deniz ürünleri, zeytinyağlı enginar çeşitleri, kabak çiçeği dolması, reçel çeşitleri özellikle de mandalina reçeli, Armola peyniri denenmesi gereken lezzetler arasında. Kırmızı biber reçeli denemek isterseniz burası tam yeri!

Sığacık’a Nasıl Gidilir?

Özel araçla ortalama km ve süre;

  • Ankara- 650 km, 7,5 saat
  • Bursa- 415 km, 4 saat
  • İstanbul- 532 km, 5 saat
  • İzmir- 52 km 45 dak.

Sığacık, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve sakin atmosferiyle ziyaretçilerine keyifli bir deneyim sunuyor, kaçırmayın!

Şirince gezilecek yerler bu yazımızda!

Daha fazla bilgi için:

Sığacık Belediyesi

Mandalin Pansiyon


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Ahmet hakkında 12 makale
İki kız babası, mühendis, zoraki seyyah.

Yorum Yapın

:)