Çocuklarla Paris Seyahati

Fransa Gezilecek Yerler

paris gezilecek yerler

Paris’e Londra’dan 2,5 saat süren tren yolculuğu ile geçtik. Taksi kullanmamak için toplu taşımayı seçtik, metrodan çıkıp etrafa bakındığımızda yanlış noktada olduğumuzu anladık. Metro istasyonunun tam karşısında otobüs durağı vardı oraya giderek tarzanca anlaştığımız bir temizlik görevlisinden yolu öğrendik. Sonra geçtiğimiz her durakta bu görevliye rastladık, uçan süpürgesi mi vardı neydi bizim geçtiğimiz tüm durakları temizlemekle meşguldü, Çocuklarla Paris Seyahati başlangıcında bunu kafamıza güzel bir anı olarak yazdık. paris gezilecek yerler

Herkesin rüyalarını süsleyen aşıklar şehri Paris, bizi o derece etkilemeyi başaramadı. Temizlikten uzak metroları, izdiham yaratan turist kalabalığı, her köşe başını sarmış bizdekileri aratmayan seyyar satıcıları, Fransızlardan başka her milletten insanı görebileceğiniz kozmopolit yapısı açıkçası bizi biraz hüsrana uğrattı. Ama o kadar çok gezdik, eğlendik ve çocuklar yeni keşifleriyle öyle mutlu oldular ki hatıralarımıza güzel bir anı olarak kazındı!

Paris’e gitmeden önce her seyahat öncesi olduğu gibi bir şehir haritası edinilmeli ya da Google Maps’te gidilecek yerler işaretlenmeli. Paris özelinde gezilip görülecek yerlerin çoğu yürüme mesafesinde değil, sık sık metro ya da otobüs kullanmak gerekiyor. Bizim Paris Gezilecek Yerler deneyimlerimiz ise şöyle;

Paris Gezilecek Yerler

Otelimiz Seine nehrinin kenarında, Eyfel Kulesini de barındıran Grenelle bölgesindeydi. Restoranları, çarşısı, dikkati çeken yapıları, yürünesi sokaklarında bol bol zaman geçirdik, otel konumu açısından çok iyi bir seçim olmuştu bizim için. Paris’te gezilecek çok yer var, lakin zaman kısıtlı olunca önceliklerin belirlenmesi gerekiyor. 1887-1889 yılları arasında inşa edilmiş, tasarımı Gustave Eiffel’e ait Eyfel Kulesi (Eiffel Tower), 1682’de açılan barok tarzı mimarisi ile dikkat çeken Versay Sarayı (Château de Versailles), Fransız Devrimi sırasında kral 16. Louis ve kraliçe Marie Antoinette’in giyotinle idam edildiği Concorde Meydanı, tarihi 1204 yılına dayanan ve dünyanın en büyüğü sayılan Louvre Müzesi ve 1163-1334 yılları arasında inşa edilmiş gotik tarzı ile göz kamaştıran Notre Dame Kadetrali mutlaka görülmeli.

çocuklarla paris seyahati

1874 yılında gerçekleşen Fransa-Prusya Savaşı’nda hayatını kaybeden 58.000 kişinin anısına yaptırılan Sacre Coeur Bazilikası, yapımına 1615 yılında başlanan ve muhteşem bahçeleri ile göz dolduran Lüksemburg Sarayı, Napolyon Bonapart tarafından inşası başlatılan Zafer Takı, geçmişi 13. yüzyıla dayanan gotik mimari tarzıyla büyüleyen ve bir süre Marie-Antoinette’in hapis yattığı Conciergerie ve XIV. Louis’in emriyle 1669 yılında açılan Opera Binası (Palais Garnier) görülmesi gereken tarihi ve turistik mekanlar arasında.

çocuklarla paris seyahati

paris gezilecek yerler

Eğer zamanınız varsa Çocuklarla Paris Seyahati  listenize şu noktaları da ekleyebilirsiniz; Paris Yer Altı Mezarları (Catacombs of Paris), Rodin Müzesi (Musee Rodin), Place des Invalides, Sainte Şapeli (Sainte Chapelle), Place du Panthéon, Orsay Müzesi, III. Alexandre Köprüsü, Orangerie Müzesi, Tuileries Bahçeleri, Picasso Müzesi, Vosges Meydanı (Place des Vosges), La Defense, Madeleine Kilisesi, Aşıklar Köprüsü (Pont des Arts), Petit Palais, Saint Germain des Pres ve Dekoratif Sanatlar Müzesi (Musee des arts Decoratifs).

Çocuklarla Paris Seyahati

paris gezilecek yerler

Disneyland Paris / Eurodisney

Paris demek çocuklar için Disneyland demekti, gittik gördük ve çok eğlendik. Gerçekten gidip görmeye değer, her ayrıntının düşünüldüğü, hayalleri bile zorlayan, eğlencenin dibine vurduran büyülü bir mekan. Şehrin biraz dışında, merkezden 45 dakikalık bir tren yolculuğu yapmanız gerekiyor. Biletlerde biraz pahalı bir günlük en küçük paket fiyatı yetişkinler için 53, çocuklar için 48 Euro.

Disneyland çok geniş bir alana sahip ve yapılacak sayısız şey var, bu nedenle internet sitesi üzerinden mutlaka bir planlama yapılmalı. Parkta her gün belirli saatlerde geçit törenleri var, günlük programlar kontrol edilmeli. Park 23.00’te kapanıyor ve kapanışta şato etrafında muhteşem bir ses, ışık ve havai fişek gösterisi yapılıyor, görmeden olmaz, mutlaka beklenmeli!

paris gezilecek yerler

Cité des Sciences et de l’Industrie (Paris Bilim ve Endüstri Merkezi)

Cite Des Sciences Et De L’Industrie, Avrupa’nın en büyük bilim müzesi, Paris’in görkemli parklarından olan Parc de la Villette içinde yer alıyor. Müze içinde; sabit ve dönemsel sergiler, çocuklar için bilim şehri, bilimsel haber odası, konferans merkezi, kütüphane vb. birçok alan yer alıyor. Çocuk Kenti’nde yer alan etkileşimli makineler ile çocuklara bilimsel ilkelerin nasıl olduğu deneyler ile anlatılıyor, bilim tutkunu çocuklar için adeta bir mabet!

Palais de la Découverte (Keşif Sarayı)

Palais de la Découverte, matematik, fizik, astronomi, kimya, jeoloji ve biyoloji gibi bilimlerin temel ilkelerini, deneyler, eğlenceli, ilgi çekici sergiler ve bilimsel tartışmalar aracılığıyla ziyaretçilerine sunan bir müze. Bilgiyi doğrudan aktarmak yerine, bilimsel keşiflere ve bilime karşı merak uyandırarak ziyaretçilerini cezp ediyor.

Musée Gourmand du Chocolat (Çikolata Müzesi)

Çikolata müzesi olur da gidilmez mi? Burada çikolatanın 5000’den fazla yıllık tarihini keşfedebilir, doya doya çikolata yiyebilir ve isterseniz kendi çikolatanızı kendiniz yapabilirsiniz. 28 Boulevard de Bonne Nouvelle ‘de bulunan müze saat 10.00 – 18.00 arası açık.

Montmartre

Montmartre, Paris seyahatimizin Disneyland’den sonra favori noktası oldu. Pablo Picasso, Salvador Dali, Vincent van Gogh ve Claude Monet gibi adları tarihe geçmiş ünlü ressamların zamanında kullandıkları stüdyoların bulunduğu “Ressamlar Tepesi” adıyla da bilinen Montmarte, birbirinden çekici binaları ve buram buram sanat kokan sokakları ile insanı cezp ediyor. Manzarasına da diyecek yok, mutlaka görülmeli. “Les Petits Trains de Montmartre” adlı tren turuna katılarak çevreyi dolaşmanız mümkün, çocuklar içinde eğlenceli. Yetişkinlere yönelik eğlence gösterileri ile ünlü Moulin Rouge’un ise sadece önünden geçiyorsunuz çocuklar olduğu için!

Paris’te Alışveriş

Alışveriş için listeye eklenebilecek mekanlar ise; Champ- Elysées Caddesi ve çevresi, Galeries La Lafeyette’inde bulunduğu Boulevard Haussmann, Rue Saint Honore, Boulevards Saint Michel & Saint Germain, Le Marais & Rue Rivoli, Avenue Montaigne. Marche aux Puces de la Porte de Vannes, Cumartesi – Pazar kurulan bir bit pazarı, meraklısı için görülmeye değer. Burada ikinci el eşyalar, antikalar, eski kitaplar, porselenler, ikinci el mobilyalar vs. bulmak mümkün.

Fransız Mutfağı

Fransız mutfağı dünyanın en önemli mutfakları arasında yer alıyor ama çocuklar çok beğenmedi maalesef. Sabah kahvaltısında, Fransız tostu (French toast), kruvasan & kahve denedik olmadı, doymadık, sonra çarşıda unlu mamuller satan fırın tarzı yerler bulduk. Diğer öğünler için çocuklar makarna, pizza, krep, tavuk & patates tercihleri arasında dönüp durdu. Ben Paris’e gitmişken mutlaka Soupe à l’oignon (Soğan çorbası), Ratatouille (Sebze sote), Roasted Chicken with Garlic (Sarımsaklı kızarmış tavuk) ve Gratin Dauphinois (Patates Graten)’ı denemenizi tavsiye ederim. Tabii ki Fransızların meşhur şarap, peynir ve ekmekleri denenmeden dönülmemeli, ünlerini sonuna kadar hak ediyorlar.

Çocuklarla Paris Seyahati listemiz burada bitiyor, Çocuklarla Viyana Seyahati ilginizi çeker mi?

Çocuklarla Ekonomik Yurt Dışı Seyahatin İpuçları yazımızda ilginizi çekebilir!

 


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)