Çocuklarla Viyana Seyahati

Avusturya Gezilecek Yerler

Çocuklarla Viyana Seyahati

Çocuklarla seyahatin keyfi bir başka, ben çocuklarım olmadan asla diyenlerdenim galiba. Evet ekonomik olarak biraz zorlayıcı ama iyi bir planlama yaparsanız bunun da üstesinden gelebilirsiniz, önerilerimize bir göz atın! Önceden uçak bileti ve otel rezervasyonu yapmak, promosyonları takip etmek, kredi kartı kullanıyorsanız topladığınız millerle bilet almak gibi birçok opsiyon mevcut, aslında her şey sizin yaratıcılığınıza kalmış. Çocuklarla Viyana seyahati hiç unutulmayacak anılarımızdan biri, çok gezdik çok eğlendik ve Viyana gezilecek yerler listesini sizler için derledik!

Viyana Gezilecek Yerler

Tarihi / Turistik Mekanlar

Çocuklarla Viyana Seyahati listesinin başında İmparatorluk Sarayı var. Viyana İmparatorluk Sarayı (Hofburg Imperial Palace), dünyanın en büyük saray komplekslerinden biri. En eski bölüm 13. yüzyıldan kalma, inşaat 20. yüzyıla kadar devam etmiş. İmparatorluk Sarayı, 1918 yılına kadar Habsburg imparatorlarının yönetim binası ve ikametgahı olarak kullanılmış. Günümüzde, olağanüstü koleksiyonlarla çok sayıda müzeye ev sahipliği yapıyor.

Habsburg hanedanının yazlık sarayı Shönbrunn Sarayı (Shönbrunn Palace), 1668-1745 yıllarında Savoy Prensi Eugen emri ile mimar Johann Lucas von Hildebrandt´a yaptırılan Belveredere Sarayı (Belveredere Palace), 1147 yılında inşa edilmiş olan, Viyana’nın en önemli simgesi durumundaki Aziz Stefan Katedrali (St. Stephen’s Cathedral) ve barok tarzda inşa edilen St. Charles Kilisesi (St. Charles Church) mutlaka görülmesi gerekenler arasında.  1883 yapım tarihli ve 1918’den beri yönetim merkezi olarak kullanılan, etkileyici mimarisi ile Parlamento Binası (Austrian Parliament Building), Graben caddesinde yer alan, 1679 yılında yaşanan Veba Salgını üzerine I. Leopold tarafından yaptırılan muhteşem Veba Anıtı ziyaret edilebilecek diğer yerler.

Dünyanın en iyi salonuna sahip olduğu kabul edilen Viyana Devlet Opera Binası (Wiener Staatsoper), aynı zamanda şehrin simge yapılarından biri. 1861-1869 yılları arasında İmparator Franz Joseph için Neo-Rönesans tarzında inşa edilmiş. Freud’un uzun süre yaşadığı evi ve muayenehanesinin olduğu Sigmund Freud Müzesi meraklısı için görülmeye değe. Freud öldükten sonra kızı tarafından müzeye çevrilmiş. Freud, Nazi Dönemi’nde İngiltere’ye taşındığı ve her şeyini götürdüğü için burada sadece geride bıraktığı özel eşyaları bulunuyor. Mozart Müzesi, Mozart ve ailesinin 1784’ten 1787’ye kadar yaşadığı binada bulunuyor. Mozart burada dünyaca ünlü opera “Le Nozze di Figaro” ve altı “Haydn Quartets”ın üçünü yazmış.  Dört büyük, iki küçük oda ve bir mutfaktan oluşan evde, resimler ve belgeler yardımıyla ziyaretçiler Mozart ve ailesinin ayak izlerini takip edebilirler.

Müze ziyaretlerinden hoşlanıyorsanız; Kunsthistorisches Museum, Weltmuseum Wien, Natural History Museum, Museum of Technology, Porcelain Museum in the Augarten, Museum of Military History, Literature Museum, Sisi Museum görülmeye değer.

Çocuklarla Viyana Gezilecek Yerler

Prater Wien büyük bir lunapark, Avrupa’nın en eski dönme dolabına ev sahipliği yapıyor, dönme dolap kırmızı tren kompartımanına benzer odacıklardan oluşuyor ve yükseldikçe eşsiz bir Viyana manzarasına tanıklık ediyorsunuz.

Mimaride bir asi olarak kabul edilen Sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından inşa edilen Hundertwasser House çocukların çok hoşuna gitti, mutlaka görülmeli. Yine aynı sanatçının eseri olan Kunst Haus Wien, buraya çok yakın bir konumda. Tuna Nehri Kulesi (Danube Tower), Avusturya’nın en yüksek binası, Viyana manzarasının seyrine dalmak için iyi bir seçenek. Tuna nehrinde bir gemi turuna katılmakta çocuklar için oldukça eğlenceli.

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi (Schönbrunn Zoo) ve Palmiye Evi (Palm House) Schönbrunn Sarayı’nın bulunduğu alanda, girişleri farklı.  Hayvanat Bahçesi, dünyadaki en eski hayvanat bahçesi ve dört kez Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçesi seçilmiş. Her yıl iki milyondan fazla ziyaretçi pandaları, yeni doğan filleri ve diğer nadir hayvanları görmeye geliyor. Palm House, Avrupa kıtasında türünün en büyüğü. Düzinelerce Akdeniz, tropik ve subtropikal bitki barındırıyor. Schönbrunn Sarayı’nın içindeki kraliyet ailesinin çocuklarının nasıl yaşadığını görebileceğiniz Çocuk Müzesi ve 1720’de tasarlanan ve zaman içinde yok olan, 1999’da yeniden hayata geçirilen Labirent görülmeye değer.

Çocuklarla Viyana Seyahati

Viyana İmparatorluk Sarayı bahçesindeki Kelebek Evi (Butterfly House), şelaleler ve yüzlerce serbest uçan egzotik kelebekle kuşatılmış ağaçlara dolu harika bir mekan. Şansınız varsa, çocuklarınız pupadan çıkan bir kelebek tanıklık edebilir. Klasik binicilik becerilerinin (haute école) korunmuş olduğu ve halen orijinal haliyle uygulanan dünyadaki tek kurum olan Viyana’daki İspanyol Binicilik Okulu (Spannish Riding School), çocuklar için ilginç bir deneyim.

Viyana’ya gelip de Çikolata Fabrikası’nı görmeden olmaz. The Zotter Chocolate Factory Viyana merkeze 166 km uzaklıkta Riegersburg’da. Günü birlik araba kiralayıp gidebilirsiniz. Çocuklar için olduğu kadar büyükler içinde çok ilginç bir mekan, onlarca çeşit çikolata tatma imkanı buluyorsunuz. Yol üstündeki köyler keşke burada yaşasak dedirten türden, insanın aklı kalmıyor değil. Sarp kayalıklar üzerine kurulmuş Riegersburg Kalesi ’de görülmeyi hak ediyor.

Çocuklarla Viyana Seyahati

Viyana’da Alışveriş

Graben Strasse ve Kohlmarket, Kartner Strasse, Mariahilfer Strasse, StephansPlatz alışveriş tutkunlarını mest edecek türden. Naschmarkt cumartesi günleri kurulan bir bit pazarı, ne kadar erken gelirsen o kadar çok şey bulunabilecek bir yer. Aynı zamanda uygun fiyatlı birçok yiyecek, içecek mekanı alternatifi sunuyor. Viyana’da hafta içi dükkanlar 18.30, cumartesi günü 17.00’ye kadar açık. Pazar günleri ise hemen hemen her yer kapalı. O nedenle alışverişinizi son dakikaya bırakmayın ve bizim gibi hüsrana uğramayın.

Viyana’da Ne Yenir Ne İçilir?

Viyana seyahatimize çıkmadan önce ne yenilir ne içilir diye araştırmış ve mutlaka Demel’e gidilmesi konusunda ikna olmuştum. Gerçekten güzel, temiz, lezzetli ürünlere sahip olan bir mekan. Beğenmedik diyemem ama fiyatları ortalamanın üstünde. Ertesi gün sokaklarda dolaşırken Nikita (Lassallestraße 42) adında bir restorana girdik bir şeyler atıştırmak için. Şimdiye kadar yediğim en lezzetli Apple Strudel’i tatma zevkini tamda burada yakaladım. Şehrin merkezinin karmaşasından uzakta, kendine özgün, temiz, uygun fiyatlı, lezzetli yemeklere ev sahipliği yapan hoş bir restoran. Tabii Viyana’ya gelmişken şnitzel yemeden dönülmemeli, Gasthaus Pöschl (Weihburggasse 17) şnitzel yemek için iyi bir seçenek. Burası bizim tesadüfen bulup girdiğimiz ve oldukça da memnun kaldığımız bir restoran.

Avusturya’ya gitmişken Salzburg’u ziyaret etmek isterseniz Salzburg Gezi Notları yazımızı inceleyin!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)