Oktoberfest Kılavuzu

Almanya Gezilecek Yerler

oktoberfest

Oktoberfest 2024, 21 Eylül- 6 Ekim 2024 tarihleri arasında Münih Theresienwiese’de gerçekleşecek. Oktoberfest Kılavuzu dünyanın en büyük festivali Oktoberfest hakkında en önemli bilgileri içeriyor!

Oktoberfest’in tarihi aslında 200 yılı aşkın bir süre önce yapılan bir düğüne dayanıyor. 1810 yılında Prens Ludwig’in Prenses Therese von Sachsen-Hildburghausen ile evlenmesi şerefine düzenlenen şenlikler 12 Ekim 1810’da başladı, 17 Ekim’e kadar yaklaşık bir hafta sürdü ve heyecan verici bir at yarışıyla sona erdi. Böylesine görkemli bir şölenden sonra mutlu çift, aynı tür festivalin her yıl devam ettirilmesine karar verdi. Sonraki yıllarda festivaller her Ekim ayında tekrarlandı ve sonunda Eylül ayına taşındı.

2024’te 189. Kez düzenlenecek festivale her yıl dünyanın dört bir yanından 6 milyondan fazla ziyaretçi katılıyor.

Oktoberfest Kılavuzu ile Festival’e Dair Tüm Bilgileri Keşfedin!

Oktoberfest’e giriş ücretsiz, sadece alanda yiyip içtiklerinize para ödüyorsunuz. Fiyatlar o kadar yüksek ki insan bir şey almadan önce iki kez sorguluyor. Burada her şeyi nakit olarak ödemeniz gerekiyor.

Festival alanında 14’ü büyük olmak üzere 36 çadır bulunuyor.

Çadırlarda özellikle akşam ve hafta sonları yer bulabilmek için aylar öncesinden yer ayırtmanız gerekiyor.

Önemli Bilgiler

  • Oktoberfest’te rezervasyonlar ilgili çadır işletmecileri ile yapılmalıdır.
  • Oktoberfest’te koltuk veya masa rezervasyonları ücretsizdir.
  • Belirli miktarda içecek ve yiyecek için bir kupon satın almanız yeterlidir (çoğu durumda 2 litre bira ve 1 tavuk).
  • Bunlar sadece mevcut Oktoberfest için geçerlidir ve önceden ödenmesi gerekir.
  • Kuponlar çadırın içinde kullanılabilir.
  • Oktoberfest’teki büyük bira çadırları için iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.
Fotoğraf: AFP

Oktoberfest’te Ne Yapılır?

Açılış Günü Geçit Törenine Katılın

Oktoberfest’e açılış gününde katılacak kadar şanslıysanız, büyük olasılıkla kendi masanız için savaşmak üzere sabahın köründe kalkacaksınız.

Ancak diğer seçeneklerle ilgileniyorsanız (ya da akşam rezervasyonunuz olacak kadar şanslıysanız), Oktoberfest’in açılış günü geçit töreni çok eğlencelidir.

Tüm farklı çadır işletmecileri, şehir merkezinden geçerek Oktoberfest alanına doğru yürüdükleri bir geçit törenine katılır. Bu, geleneksel kıyafetleri görmek ve Bavyera geleneklerinin tadını çıkarmak için harika bir fırsattır.

Fotoğraf: EPA-EFE

Geleneksel Kostüm ve Avcılar Geçit Törenine Katılın

1950 yılından bu yana Oktoberfest’in ilk pazar günü çok özel bir etkinliğe ayrılmıştır: Geleneksel Kostüm ve Avcılar Geçidi. Eğer siz de geleneksel kıyafetlere takıntılıysanız, bu etkinliğe bayılacaksınız.

Temel olarak, 9.000’den fazla katılımcının geleneksel kıyafetleriyle yürüdüğü, Bavyera’daki farklı köyleri ve kulüpleri temsil eden düzinelerce grubun yer aldığı bir geçit töreninden bahsediyoruz.

Wiesn Ev Sahiplerinin Konserine Göz Atın

Oktoberfest’in ikinci pazar günü, Lady Bavaria heykelinin dibinde harika bir ücretsiz etkinlik daha gerçekleşiyor: Wiesn Ev Sahipleri Konseri.

Wiesn Ev Sahipleri kimdir? ‘Wiesn’ Oktoberfest’in yerel adıdır ve ev sahipleri olarak adlandırılanlar çadırları yöneten ve yiyecek, içecek, misafirperverlik vb. kısımlarını yürüten ailelerdir.

Bu halka açık konser sırasında, tüm çadırlardan gelen gruplar birlikte geleneksel müzik çalıyor ve bu gerçekten çok sevimli! Hatta genellikle konseri belediye başkanı yönetiyor.

Devasa Oktoberfest Bira Çadırlarını Keşfedin

Oktoberfest ile ilgili en güzel şey, her çadırın farklı bir atmosfere ve “karaktere” sahip olmasıdır. Festivalde geçirecek birkaç gününüz varsa birkaç farklı çadırı ziyaret etmeye çalışmalısınız.

Not: Yoğun günlerde, yani akşamları ve hafta sonları, masanızı terk edip başka bir yerde yer bulmaya çalışmanız kesinlikle tavsiye edilmez. Muhtemelen başka bir masa bulamayacaksınız!

Fotoğraf: Reuters

Mümkünse Küçük Oktoberfest Çadırlarını Ziyaret Edin

Şüphesiz fotoğraflarını gördüğünüz devasa Oktoberfest çadırları olsa da küçük çadırlar daha ilginç olabilir. Temel olarak, alanın etrafına dağılmış olarak gördüğünüz yiyecek tezgahlarının ve stantların çoğunda onlara bağlı küçük mini “çadırlar” vardır. Kabul etmek gerekir ki, bunların büyük çoğunluğu rezervasyona tabi ve yerel halkın büyük kalabalıklardan saklanmak için gittikleri bir tür sır.

Lezzetli Yemeklerle Karnınızı Doyurun

Oktoberfest’tin en eğlenceli yanlarından biri yerel lezzetleri tatmaktır. Yemekler ucuz değil ama bol miktarda ve aşırı lezzetli.

Çığlık Attıran Eğlence Parkurlarına Takılın

Akıllara durgunluk verecek kadar süslü çadırların yanı sıra Oktoberfest, siz çığlık atıp can havliyle bağırırken size beş tur attıran Olympic Rings Roller Coaster gibi harika seçeneklerle doludur.

Gidin ve keyfini çıkarın!

Almanya’da Görülecek Çok Yer Var! Okuyun!

Almanya Konstanz Gölü Çevresinde Görülesi Yerler
Almanya’nın Görülesi Şirin Kasabası Lindau
Çocuklarla Mannheim Gezimizden Notlar
Çocuklarla Münih Gezilecek Yerler
Dachau, Almanya
Großholzleute Eski Model Araç Festivali
Kempten Almanya Gezi Notları
Muhteşem Manzarasıyla Büyüleyen Starnberg Kasabası
Münih Gezi Rehberi
Münih Hayvanat Bahçesi
Münih’te Nerede Ne Yenir?
Stuttgart Gezimizden Hatıralarımıza Kazınanlar
Günübirlik Tegernsee Gezisi

oktoberfest kılavuzu


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)