Münih Teknik Üniversitesi Paralı Oldu

Almanya Üniversite

münih teknik üniversitesi paralı

Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan Münih Teknik Üniversitesi, 2024/25 kış döneminde uluslararası öğrencilere yönelik harç uygulamasına başlıyor ve eyalette bunu yapan ilk devlet üniversitesi konumunda. Kısaca Münih Teknik Üniversitesi paralı oldu!

AB üyesi olmayan öğrencilerden lisans programları için 2.000-3.000 € ve yüksek lisans programları için 4.000-6.000 € arasında ücret alınacak.

Şu anda Alman devlet üniversiteleri, ülkenin güneyindeki Baden-Württemberg eyaleti hariç tüm öğrenciler için ücretsiz eğitim veriyor.

Geçen yılın temmuz ayında, Bavyera federal hükümeti, eyalet üniversitelerine AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için öğrenim ücreti getirme fırsatını açan Üniversite İnovasyon Yasasını kabul etti.

Şu ana kadar TUM, Bavyera’da Avrupa Birliği dışından gelen uluslararası öğrenciler için ücretli olacağını söyleyen tek üniversite oldu.

2024/25 kış döneminden itibaren, kurumda yeni bir lisans programına kayıt yaptıran AB üyesi olmayan öğrencilerden, lisans programları için dönem başına 2.000-3.000 € ve yüksek lisans programları için 4.000-6.000 € arasında ücret alınacağını açıkladı.

Verilerin göre, şu anda Münih Teknik Üniversite’ne kayıtlı yaklaşık 50.000 öğrenci bulunuyor ve bunların yaklaşık yüzde 30’u potansiyel olarak yakında öğrenim ücretine tabi olacak.

TUM, ücretlerin çalışma koşullarını iyileştirmek, öğretim yeteneklerini geliştirmek, danışmanlık ve destek hizmetlerini genişletmek ve öğrenci altyapısını iyileştirmek için kullanılacağını söylüyor.

Bu yılın başlarında Norveç, 2011’de harç koyan komşusu İsveç’in ardından, 2023 sonbaharından itibaren AB üyesi olmayan öğrenciler için harç uygulamaya başlayacağını duyurdu. Finlandiya da AB üyesi olmayan öğrenciler için harçları artırıyor.

https://www.tum.de/en/studies/fees/tuition

TUM’da eğitim şu koşullarda ücretsiz olmaya devam edecek;

  • Almanya, Avrupa Ekonomik Alanı (AEA, AB + İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç üye devletlerini içerir) veya eşdeğer devletlerin yanı sıra ilgili anlaşmaların mevcut olduğu ülkelerden gelen öğrenciler.
  • Alman eğitim sisteminde yükseköğretime giriş yeterliliğini (örneğin Abitur) veya lisans derecesini (örneğin Lisans) almış öğrenciler.
  • 2024/25 kış döneminden önce TUM’a kayıtlı olan ve lisans programlarına devam eden öğrenciler.
  • Doktora öğrencileri ve misafir öğrenciler. münih teknik üniversitesi paralı-

Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)