Margaret Atwood Eserleri Temel Okuma Listesi

Kanada Edebiyatı

Margaret Atwood Eserleri

Booker ödüllü Margaret Atwood, bugüne kadar kurgu, şiir ve eleştirel denemeler içeren 50’den fazla eser yazdı. 1985 tarihli Damızlık Kızın Öyküsü’nde çizdiği feminist eğilimiyle tanındı. Bu romanıyla ataerkil düzene karşı küresel bir direniş sembolü haline geldi ve dünya çapında aktivizme ilham verdi. Özellikle “ütopya” ve “distopya” kavramlarını birleştirerek “üstopya” adını verdiği kendine özgü bilim kurgu türündeki eserleriyle ün yaptı. Margaret Atwood Eserleri

Margaret Eleanor Atwood, 1939’da Ottawa, Ontario, Kanada’da doğdu. On bir yaşına kadar her yılın yarısını, babasının böcek bilimci olarak çalıştığı kuzey Ontario’nun vahşi doğasında geçirdi. Yazma merakı, okuldan uzakta geçirdiği döneminde zevk aldığı birkaç şeyden biriydi. Gençken en sevdiği yazar, karanlık gizemli hikayeleriyle ünlü olan Edgar Allan Poe’ydu.

Atwood, yazmayı ömür boyu kariyer olarak sürdürmeye karar verdiğinde on altı yaşındaydı. Toronto Üniversitesi Victoria Koleji’nde okudu ve 1961’de lisans derecesi aldı. Daha sonra 1962’de Cambridge, Massachusetts’teki Radcliffe College’da yüksek lisansını tamamladı. Atwood ayrıca Harvard Üniversitesi’nde eğitim aldı.

Atwood’un eserlerine nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, onun en iyi eserlerinden bazıları için birkaç seçenek.

Margaret Atwood Eserleri

Damızlık Kızın Öyküsü /The Handmaid’s Tale (1985)

Atwood, 1984’te distopik başyapıtı Damızlık Kızın Öyküsü’nü yazmaya başladığında, 70’lerin liberalizmine karşı tepkisel bir hareket başlattı. Eski Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fütürist ve totaliter toplum, Gilead için ilham kaynağı oldu. Atwood, romanda yazılanların çoğunu 17. yüzyıl Püritenliği üzerine kurdu ve kadınları en temel haklarından mahrum eden ataerkil bir rejimi tasvir etti. Bu eser üremeyi odağına alıp, kadınları doğurganlıklarına göre sınıflayan, kürtajın “cinayet” sayıldığı baskıcı bir düzeni anlatıyor.

Ahitler / The Testaments (2019)

Atwood, 2019’da Damızlık Kızın Öyküsü’nün devamı ile dünya çapındaki hayranlarını şaşırttı. Bu romandan yıllar sonra, Ahitler üç farklı perspektiften anlatılıyor: çürüyen Gilead Cumhuriyeti’nde radikal biçimde farklı deneyimler yaşayan iki kız ve Damızlık Kızın Öyküsü’nde okuyucularla tanışan efsanevi ve acımasız Lydia Teyze. Ahitler ile Atwood the Booker Prize 2019 ödülünü kazandı.

Cadı Tohumu / Hag-seed (2017)

Cadı Tohumu, Atwood’un Shakespeare’in 400. yıl dönümünü kutlamak üzere oluşturulan Hogarth Shakespeare girişiminin bir parçası olarak yazdığı, Shakespeare’in Fırtına/ The Tempest’ini ele aldığı eseri. Bu yeniden anlatım, işini kaybettikten sonra bir hapishaneye öğretmen olarak sürgün edilen ve kendisine haksızlık edenlerden intikam almayı planlayan Felix adındaki sanat yönetmenine odaklanıyor.

Margaret Atwood Eserleri

Kör Suikastçı / The Blind Assassin (2000)

İki dünya savaşı arasında geçen hikaye, babaları düğme fabrikası sahibi olan, annelerini kaybetmiş iki kız kardeşin, Iris ile Laura’nın hayatına odaklanıyor. Büyük kız kardeş İris babasının fabrikasını kaybetmesinin bedelini ailesi adına ödeyip zengin Richard Griffen’le evlenir, Laura ise arkasında kült bir bilim kurgu romanı olan Kör Suikastçı’yı bırakarak intihar eder. Roman içinde roman tekniğiyle kaleme alınan eser, Atwood’un kendine özgün “üstopya” kurgusuyla dikkat çekiyor.

Margaret Atwood Eserleri

Ademden Önceki Yaşam / Life Before Man (1979)

Çok perspektifli bir roman olan Ademden Önceki Yaşam, Toronto merkezli çürüyen bir evliliği ve kahramanların evlilik dışı ilişkilerinin sonuçlarını anlatıyor. Elizabeth ve Nate birbirini aldatmaya başladığında, bunu birbirlerinin duygularını açıkça hiçe sayarak yaparlar. Atwood, okuyucuyu bu karışık ilişkinin her iki tarafını da görmeye ikna ederken kusurlu ve bazen sevimsiz bireyler yazmayı tercih ediyor: erkek, kadın, doğru, yanlış ve aradaki her şey. Mutlu bir son beklemeyin, Atwood’un modern yaşamın sıradanlığını korkunç bir netlikle okuyucusunun önüne bırakıveriyor.

Margaret Atwood Eserleri

Mavi Sakalın Yumurtası ve Diğer Hikayeler / Bluebeard’s Egg and Other Stories (1983)

Henüz Türkçeye çevrilmeyen bu eser, ilişkilerin dinamiklerini sembolik olarak araştıran 12 kısa öykünün bir koleksiyonu. Atwood, cinsiyet politikalarından ihanetin acısına kadar, insan ilişkilerinin karmaşıklığını otobiyografik bir şekilde ustalıkla inceliyor. Beklenmedik bir mizahla anlatılan bu kısa öyküler, eserlerinin daha küçük boyutlu versiyonunu arayan okuyucular için mükemmel bir giriş noktası. Margaret Atwood Eserleri

Distopya kitapları ilginizi çekiyorsa okuyun!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)