Kigali Ruanda Seyahat Notları

Ruanda Gezilecek Yerler

Kigali, Ruanda Seyahat Notları

Sömürge öncesi dönemde merkezi bir krallık tarafından yönetilen Ruanda’nın geçmişinin 10. yüzyıla kadar gittiği tahmin ediliyor. Avrupa devletlerinin 19. yüzyılda Afrika’yı saran sömürgecilik hareketlerinden nasibini alan Ruanda, 1885’te Almanların egemenliği altına girdi. Almanya, Birinci Dünya Savaşı’nı kaybedince, Ruanda 1922’de Belçika’nın sömürgesi haline geldi. Belçika’ya karşı bağımsızlığını ise 1 Temmuz 1962’de kazandı. Kigali Ruanda Seyahat Notları

Soykırımda 1 milyona yakın Tutsi katledildi

Belçikalılar tarafından 1931’de kimliklere “Tutsi” ve “Hutu” ibareleri eklenmeye başladı ve bağımsızlığın kazanıldığı 1962’ye kadar ülke yönetiminde Tutsiler ön planda oldu. 1963’te yönetime Hutuların geçmesiyle ülkede etnik çatışmalar başladı. Yüz binlerce Tutsi komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı.

Sömürgeciliğin Ruanda’ya getirdiği ırk ayrımcılığı ve yeni sosyal sınıflar ülkedeki dengeleri değiştirdi. Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana’nın uçağının düşüp vefat etmesi sonrası Hutular, olaydan Tutsileri sorumlu tuttu ve kazanın ardından 7 Nisan 1994’te başlayan ve 100 gün süren katliamda  yaklaşık 1 milyon Tutsi yaşamını yitirdi. Soykırım, çoğunluğu Tutsilerden oluşan Ruanda Yurtsever Cephesinin (FPR) 18 Temmuz 1994’te başkent Kigali’ye girip kontrolü ele geçirmesiyle son buldu.

Ruanda Afrika’nın orta bölümünde denizi kıyısı olmayan bir ülke, Tanzanya, Uganda, Kongo ve Brundi sınır komşuları. Başkenti 1 milyon 300 bin nüfuslu Kigali. Kigali dünyayı yıllarca geriden izleyen, teknolojinin henüz yeni yeni insanların hayatına girmeye başladığı bir şehir. Bu yoksul ülkenin sokaklarındaki derme çatma gecekonduların yerini yeni yeni planlı, projeli evler almaya başlamış. Çok katlı binalar sadece şehir merkezinde mevcut. Burası doğal yaşamla iç içe yaşayacağınız bir mekan, her yer yemyeşil. Yoksul bir ülke olmasına rağmen sokaklar tertemiz. Her ayın son cumartesi günü tüm ülkede “Umuganda” ismini verdikleri temizlik günü, 07.00-12.00 arası tüm insanlar temizlik yapıyor. Plastik poşet kullanımının yasak olması ile aslında bizden çok ileri! Ülkede üç dil konuşuluyor; Kinyarwanda, Fransızca ve İngilizce. Resmi dilleri; Fransızca ve İngilizce. Kigali Ruanda seyahat notları

Taksi ihtiyacınızı, başlarında ve kollarında kaskları ile köşe başlarında bekleyen motor taksiler karşılıyor. Matatular ise bizdekine benzer minibüsler, ulaşımın en ekonomik yolu. Temel ulaşım aracı motosiklet ve bisikletler.

Kigali küçük ve yeni gelişmeye başlamış bir şehir, merkezin dışındaki yerler kırsal havasında. Her yerde sırtında bebek taşıyan kadınlar ve çıplak ayaklı çocuklar görmeniz mümkün. Burada herkes yürüyor!

Zamane çocuklarından farklı olarak buradaki çocuklar teknolojiden uzak bir hayat yaşıyorlar. Ayakları çıplak ama yüzlerinden gülümseme hiç eksik olmuyor, arkadaşlığın ve doğanın keyfini sürüyorlar. Buraya parayla alınamayacak bir mutluluk hakim.

Kigali Ruanda seyahat notları

Kigali Ruanda seyahat notları

Yol kenarlarında inekler ve keçiler görebilirsiniz, sokaklarda başıboş dolaşan kedi ve köpek görmekse çok zor.

Kigali Gezilecek Yerler

Gezilebilecek yerler ise şöyle; soykırımın izlerini sürebileceğiniz Kigali Genocide Memorial, geleneksel el sanatlarının sergilendiği Inema Art Center ve Ivuka Art Center, gizli odalarıyla ünlü eski başkanlık sarayı Presidential Palace Museum, soykırım esnasında 10 BM barış gücü askerinin öldürüldüğü noktayı işaret eden Camp Kigali Memorial, 1907’de Kigali’deki ilk yapı olarak bilinen kaşif Richard Kandt’ın ikametgahında yer alan Museum of Natural History ve Nyamata Kilisesi.

Kigali Ruanda seyahat notları

Dünyada nesli tükenmeye başlayan ve sadece 900 tane kalan dağ gorillerini görmek isterseniz Volcanoes National Park’a gidebilirsiniz. Kigali’ye 2,5 saat uzaklıktaki bu park birçok kuş türüne, primatlara, büyük memelilere, sürüngenlere, böceklere ve bitkilere ev sahipliği yapıyor.

Safariye çıkmak isterseniz, Kigali’ye 3 saatlik mesafedeki Akagera National Park tam yeri. Büyük 5 olarak bilinen aslan, gergedan, fil, manda ve leoparın yanı sıra nadir kuşlar da dahil olmak üzere burada yüzlerce çeşit hayvan görmeniz mümkün.

Kigali Ruanda seyahat notları

Ruanda’da Ne Yenilir, Ne İçilir?

Kigali, Ruanda seyahat notları arasına ne yenilir ne içilir eklemeden olur mu? Brochettes (keçi veya dana etinden yapılan şiş kebap), kavrulmuş keçi eti Nyama Choma ve kızarmış muz yerel lezzetlerden birkaçı. Yerel pazarlarda her çeşit tropikal meyve bulmak mümkün. Maracuja, Mango, Tatlı Muz, Tree Tomato, Ananas, Guava, Papaya, Yeşil Portakal ve daha birçok çeşit. Meyve aroması ve yumuşak içimiyle Ruanda kahvesi mutlaka denenmesi gereken içecekler arasında. Ruanda birası da meşhur, bizdekinin aksine arpadan değil muza sorgum ve/veya mısır nişastası eklenerek yapılıyor.

Kigali’ye Nasıl Gidilir?

Gitmeden önce, vize için internet üzerinden başvuru yapılması gerekiyor. Kigali’ye Türk Hava Yolları ve Rwandair’ın direkt uçuşları mevcut, yolculuk ortalama 6,5 saat sürüyor.

Kigali, Ruanda seyahat notları burada bitiyor, bir sonraki rotamız Türkmenistan!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Ahmet hakkında 12 makale
İki kız babası, mühendis, zoraki seyyah.

Yorum Yapın

:)